Het moet elektronisch zijn, licht geven en geluid laten horen. En het moet groot zijn, liefst zó groot dat het nauwelijks in de schoen past. Beste Sint: de speelgoedtrends van dit jaar. Verliefd op de roze vampier 'Ik heb al best veel' 'Nagellak hoefik niet' NIEUWS 15 Loïs van de Pol, 7 jaar „Ik ben een beetje verliefd op de serie Monster High. Ik keek daarnaar op tv, nu heb ik daar heel veel poppen van. Al negen. Nu wil ik graag Draculaura, een roze vampier. En ik wil spullen van Lego, als ik nog meer mag vragen. En dan vooral van Livi, de Lego-popster. Ik heb de kleedkamer en de oefenzaal al, maar ik wil ook graag het podium. Mijn zusje wil graag iets van Frozen, dus we kunnen niet samen doen met het speelgoed." „Ik moet even goed nadenken, ik heb al best veel. Maar als ik dan toch cadeaus krijg, dan wil ik wel iets van Lego City. Hoewel ik het leuker vind om dingen te bouwen dan ermee te spelen. We hebben al de trein, het politiebureau en het huis. In mijn schoen krijg ik kleine cadeautjes en met pakjesavond wel vaak één of twee grote. Mijn vader heeft wel gezegd dat we geen groot cadeau krijgen. Ik heb pas een PlayStation gekregen." Ilse Hulsink, 9 jaar „Vorig jaar kreeg ik een luister-cd van Sjakie en de Chocoladefabriek. En ik kreeg een etui. En een kerstbal. En een adventskalender. En een naaimachine om minikleertjes te maken. Best veel, hé? Die kleertjes maak ik voor mijn barbies: daar speel ik soms mee. Vorig jaar kreeg ik ook potjes nagellak, maar ik houd niet van nagellak. Ik heb het niet gezegd, want dat vond ik niet zo aardig." Ontmoet Mecca- noid. Hij rea geert op com mando's, kan je bewegingen na doen en leert je programmeren. Ook voor een dansje draait-ie zijn hand niet om. O, en hij praat - met zo'n typische robot- stem. De kosten van deze vriend (vol uit Meccano Meccanoid G15 KS): 399,99 euro. De robot is door een jury van onder anderen inkopers, journalisten en peda gogen verkozen tot Speelgoed van het Jaar in de categorie 10-11 jaar. In de cate gorie 12+ was een drone de gelukkige winnaar. Hoewel er ook een traditio neel bordspel werd verkozen, is de winst van de robot en de drone exem plarisch, vindt speelgoeddeskundige Marianne de Valck. „Steeds meer speel goed is voorzien van elektronica, licht, beweging, geluid. Het moet allemaal kleurrijker, met veel foefjes." Typisch voor Nederland, zegt De Valck. „In Duitsland zie je totaal ander speelgoed. Daar is meer aandacht voor mooie vor men, natuurlijke materialen en globale re vormgeving zodat er op meerdere manieren mee kan worden gespeeld." Ook gewild en geliefd bij de kinde ren, volgens De Valck: digitaal speel goed. Denk aan: apps en PlayStation- spelletjes. Verder is speelgoed dat regel recht van de tv komt gewandeld, hip. Brandweerman Sam, van de gelijkna mige serie, doet 't goed. De Frozen- trend kennen we al een tijdje, maar is nog steeds gewild bij de diehardfans. De Valck, die naar speelgoed kijkt van uit 'pedagogisch perspectief, betwij felt of beide trends goed zijn voor de ontwikkeling van het kind. „Figuren en spullen die uit een serie komen, zijn een karakter, met functies en ei genschappen. Kinderen gaan het ver haal dat ze kennen van tv of van de film, naspelen." Weinig te fantaseren dus, vindt De Valck. „En dat is ook zo bij elektro nisch speelgoed. Druk je op de claxon van een auto, dan komt daar een kant-en-klaar geluid uit." Miesje van Rijn, van de organisatie van de Speelgoed van het Jaar-verkie zing, vindt dat 'reuze meevallen'. Ster ker nog, volgens Van Rijn moet ieder een, dus ook de kleinsten onder ons, met de technologische ontwikkeling meegaan. Want ook zij ziet dat speel goed steeds geavanceerder wordt. „Net zoals de wereld om ons heen. Kinde ren zijn onze toekomst, we moeten ze voorbereiden op wat komen gaat." Dit jaar is er geen duidelijke hit. Denk aan de loombandjes, de frutselhy- pe die vorig jaar zelfs de drie Oranje prinsesjes niet onberoerd liet. „Dat zie je dit jaar niet", zegt Rob Antonissen, redacteur van het vakblad Speelgoed en Hobby. Hij ziet wel een andere trend doorzetten: „Vorig jaar was alles - maar dan ook alles - van de tekenfilm Frozen hip, nu zijn de Minions aan de beurt." De gele, grappige mannetjes zijn niet alleen maar in de film te zien. Ze ver schijnen op dekbedden, in knuffel- vorm, op mokken en - daar hebben we de technologie weer - in bewegende vorm, mogelijk gemaakt door batterij en en een afstandsbediening. Ook favoriet dit jaar, zeggen de ex perts zonder twijfel: StarWars. „De nieuwste film is nog niet eens uit en er is al bizar veel speelgoed van te vin den", zegt Antonissen. „Dat wordt wel heel groot denk ik." Lego speelt hier 'heel handig' op in: een geblokte Darth Vader en bezwaar de legopoppetjes die de hoofdrolspe lers moeten vertegenwoordigen, doen het (nu al) goed, merkt Antonissen. „Je ziet dat Lego, en ook Playmobil, steeds meer in thema's produceren. En zo'n filmlicentie is ontzettend sterk. Als je die als speelgoedmerk hebt, ben je bin nen." Maar dan nog moeten speelgoedfa brikanten in de smaak vallen bij de ver kopers. „Winkels als Bart Smit en Inter- toys bepalen wat er wordt verkocht en wat in de folders komt", vertelt trend- watcher Lieke Lamb. „Zij bepalen de trends." Bart Smit en Intertoys vallen beiden onder Blokker Holding. Dus: meneer Blokker is de maker of kraker, zou je kunnen zeggen. Er is een 'Grote Maar', zeggen trend- watcher Lamb en speelgoedexpert De Valck: de markt velt het eindoordeel. En die markt bestaat in december vooral uit kinderen met verlang lijstjes en sinten die hun schoe nen vullen. foto's Shody Careman VRIJDAG 13 NOVEMBER 2015 Liefst een robot of drone in de schoen door Lisanne van SadelhofF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15