Eindelijk weer 130 per uur op de A58 Dijken weer op de schop nekt Angela Merkel Vluchtelingencrisis Ongezonde producten in kiosk Ziekenhuizen die operaties tegen overgewicht uitvoeren, verkopen zelf volop vet, ongezond eten. In Uit&Thuis Frédérique Spigt en Annet Malherbe brengen Elvis tot leven in Vlissingen DEN HAAG. In restaurants en kiosk- jes in ziekenhuizen voeren snacks en frituur de boventoon. Zelfs in gespecialiseerde ziekenhuizen die patiënten behandelen voor ernstig overgewicht. Dat blijkt uit een steekproef die het Algemeen Dag blad deed onder 11 van de 16 'obesi- tasziekenhuizen' in het kader van de AD Ziekenhuis Top 100, die de krant zaterdag publiceert. De bezochte ziekenhuizen, sa men goed voor jaarlijks 5000 'baria- trische' ingrepen - zoals maagver kleining, maagband of bypass - ne men het in hun eigen horeca-assor- timent niet zo nauw met de richt lijnen voor gezonde voeding. Sau cijzenbroodjes, taartjes, snoep, kro ketten, pizza's, hamburgers, gehakt ballen en frietschotels worden vaak prominenter aangeprezen dan een broodje gezond of fruit. De gezonde broodjes zijn in de meeste ziekenhuizen ook (veel) duurder dan een vette hap. Het Voedingscentrum vindt dat ziekenhuizen hun verantwoorde lijkheid moeten nemen. „Een zie kenhuis is een plek om beter te De gezonde broodjes zijn in de meeste ziekenhuizen ook veel duurder dan vette hap. worden", zegt woordvoerder Roy van der Ploeg. „Dan helpt het niet als mensen geconfronteerd wor den met een grotendeels ongezond snoep- en snackaanbod." Vorig jaar kampte bijna 44 procent van de Nederlanders met overgewicht, van wie 12 procent ernstig. In 1981 was nog ruim 27 procent van de Nederlanders te dik. Ivan Wolffers, emeritus hoogle raar Gezondheid en Cultuur, pleit voor een complete ban op onge zond eten in ziekenhuizen. „Zie kenhuizen zeggen: we zuigen graag vet bij u weg, maar hebben niks te maken met hoe al dat vet daar komt. Dat vind ik zo'n laffe, te 'We promoten als ziekenhuis een gezonde levensstijl, maar willen dit niemand opleggen' gemakkelijke houding. Alsof een ziekenhuis alleen een doorgeefluik van behandelingen is." Ziekenhuizen piekeren er niet over om ongezond eten te bannen, zeggen ze in een reactie. Ze bieden ook gezonde alternatieven aan, maar vinden dat bezoekers zelf het recht hebben te kiezen. Sommige ziekenhuizen, zoals onder meer het Waterland Ziekenhuis, MC Slotervaart, Albert Schweitzer Zie kenhuis en Franciscus Gasthuis, bieden ook een saladebuffet of ver se maaltijdsalades aan. „We promoten als ziekenhuis een gezonde levensstijl, maar wil len dit niemand opleggen", zegt Frank van den Eisen van het Al- bert Schweitzer Ziekenhuis in Dor drecht. „We zetten ook geen bord jes op de parkeerplaats met 'u mag vanaf hier niet meer roken, want in een ziekenhuis worden patiën ten met longkanker behandeld'." HEINKENSZAND De wegwerkzaam heden op de A58 bij knooppunt Stelleplas, ter hoogte van Hein- kenszand, worden zaterdagmid dag afgerond. Rond 16.00 uur mag er gewoon weer 130 kilometer per uur worden gereden. De maximumsnelheid werd tijde lijk verlaagd naar 90 kilometer per uur, vanwege de aanleg van de nieuwe aansluitingen op de Sloeweg en de Drieweg. Dat heeft, tot ergernis van vele auto mobilisten, maandenlang ge duurd. Er was al een tijdje niet zoveel be drijvigheid meer te zien aan de kant van de weg. Maar vanwege de afzettingen en lichtmasten die er stonden, kon de snelheidsli miet nog niet terug omhoog. De ze stonden er voor de veiligheid van de wegwerkers, die achter de afzettingen aan het werk waren. Aanstaande zaterdag komt daar een einde aan, dan mag de teller eindelijk de 130 kilometer weer aantikken. 'Onze kinderen wonen buiten Zeeland en hebben geen interesse in het runnen van de camping' Tientallen ondernemers in de recrea tiesector in Zeeland zouden willen stoppen. Maar het blijkt nog niet gemakkelijk je bedrijf te verkopen. ZEELAND 1 www.pzc.nl Editie WALCHEREN DONDERDAG 12 november 2015 m r<o Wisselvallig 257e jaargang nr. 267 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 Voedsel in ziekenhuis Vet slecht' door Hanneke van Houwelingen en Tonny van der Mee Frank van den Eisen, Albert Schweitzer Ziekenhuis door Elodie Kint 8 711688 555530 ZEELAND 2 3 Anneke Smits, eigenaresse van camping Op 't Oefje foto Dirk-Jan Gjeltema Campings in de uitverkoop -j9S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1