'Bij de weegbrug zijn veel liefdes ontstaan' Kapelse raad stemt voor precariomotie Tweede container alleen voor groot gezin PZC X a BEVELANDEN en THOLEN 7 Herstel van brug en huisje in Sint Philipsland is na drie jaar voltooid. Piart voor uw stad bijbehorende huisjes, zijn de afge lopen tientallen jaren zonder par don gesloopt. Het exemplaar aan de Oostdijk in Sint Philipsland - dat al enkele decennia niet meer wordt gebruikt - stond er nog wel, maar de verpaupering had hard toegeslagen. „Je kunt gerust zeg gen dat de boel op instorten stond", zegt Vleghels. De heem kundekring vond de historische waarde van de brug en het huisje zo groot, dat ze besloot een red dingspoging te ondernemen. De vereniging klopte aan bij de ge meente, maar kwam van een kou de kermis thuis. Ze stond er al leen voor. „Ook een oproep voor vrijwilligers leverde niets op", stelt Vleghels. „Dat heeft me echt teleurgesteld." Als een soort reddende engel was daar ineens Han Fontijne. De handige dorpsbewoner had er wel oren naar toen een toenmalig be stuurslid hem vroeg of hij mis schien de helpende hand kon bie den. „Als we hem maar niet ach ter de vodden zouden zitten", her- innert Vleghels zich nog. „Dat hebben we ook niet gedaan. Het heeft daarom drie jaar geduurd, maar het resultaat is geweldig. We zijn Han ontzettend veel dank ver schuldigd." De brug en het huisje zijn com pleet onder handen genomen en zien er weer piekfijn uit. Zelfs het interieur ziet er weer uit als vroe ger, met onder meer een bureau tje en het originele weegapparaat. Het bedrijf Precia Molen, dat het vroeger al onderhield, heeft toege zegd het apparaat één keer per jaar te controleren. Aan de muur hangen foto's van de mannen die de weegbrug in de loop der jaren hebben bediend. De dik tevreden voorzitter van de heemkundekring kan maar één minpuntje noemen: dat er noodge dwongen scherpe haaientanden op het dak van het weeghuisje zijn geplaatst, zodat de dorps jeugd er niet meer op kan klim men. Er is al lange tijd sprake van vandalisme. Op het huisje zijn nog de restanten van de wegge poetste graffiti te zien en in een muurtje zijn allerlei teksten ge kerfd. „Maar ik heb hoop dat het verandert", stelt Vleghels. „Laatst fietste er een stel schooljongens langs en ik zag ze nieuwsgierig kij ken. Toen heb ik ze binnen ge vraagd. Ze vonden het reuze inte ressant. Ik hoop dat deze en ande re jongeren zullen inzien dat dit een industrieel monument is dat het niet verdient om te worden be klad of vernield." Philippuslandt nam de weeg brug in 2012 voor een symbolisch bedrag over van de CZAV en be loofde toen geen commerciële we gingen te gaan uitvoeren. „Dat is ook nooit onze bedoeling ge weest", stelt Vleghels. „We willen het inzetten voor educatieve doel einden, met name voor de jeugd." De weegbrug in Sint Phi lipsland was veel meer dan een plek waar chauffeurs het gewicht van hun lading konden laten bepa len. „Het was dé ontmoetings plaats van het dorp", zegt voorzit ter Fons Vleghels van heemkunde kring Philippuslandt. „Hier op het bankje, uitkijkend over het water, Philippuslandt was net op tijd, het weeghuisje verkeerde in een zeer slechte staat. zijn duizenden gesprekken ge voerd en talloze liefdes ontstaan. Daarom zijn we zo trots dat we het hebben kunnen redden." Veel weegbruggen, inclusief de KAPELLE. Als de gemeente Kapel- Ie volgend jaar meer precariobe- lasting ontvangt dan de begrote 200.000 euro, dan komen die extra opbrengsten deels ten goe de aan de inwoners. Dat was de uitkomst van een motie die de PvdA en CU gisteravond indien den tijdens de vaststelling van de begroting 2016. De indieners van de motie zijn bang dat de precariobelas- ting wordt doorberekend naar de burgers. Daarom vragen zij om, als het in 2016 te innen bedrag bekend is, in de begroting 2017 de eventuele extra opbrengsten geheel of gedeeltelijk te gebrui ken voor een verlaging van een andere lokale heffing. Als voor beeld werd hiervoor de onroeren- dezaakbelasting of de afvalstof fenheffing genoemd. Wethouder Jon Herselman gaf aan dat hij vermoedt dat de precarioheffingen misschien wel de 350.000 euro te boven zouden kunnen gaan. „Daarom kunnen wij als college de motie niet ont raden. Wij gaan zoeken naar in strumenten om het terugvloeien naar de burgers vorm te geven." THOLEN. Alleen huishoudens die bestaan uit zeven mensen of meer mogen in de toekomst nog een tweede grijze container heb ben in Tholen. Dat is althans het voornemen van het college. Volgens burgemeester en wet houders kunnen kleinere gezin nen het met één container voor restafval prima redden. Als de maatregel doorgaat, kunnen hon derden grijze bakken worden weggehaald. Als de gemeente de ze niet meer hoeft te legen, scheelt dat aanzienlijk in de kos ten. Het beleid dat 'kleine huis houdens' maar één container mogen hebben, bestaat overi gens al, maar het college wil er nu werk van maken om de vele bakken die onterecht aanwezig zijn, weg te halen. Voor gezin nen van zeven personen of meer is de tweede grijze container gra tis. Gelijktijdig wil de gemeente het scheiden van plastic afval door inwoners bevorderen door er meer en betere voorlichting over te geven. Het systeem blijft gehandhaafd. Inwoners moeten hun plastic afval in zakken doen, die één keer per maand worden opgehaald. Iedere week presenteert Hart voor Uw stad de leukste winkels bij u in de buurt. Deze ondernemers zijn de smaakmakers in uw omgeving. SKIDS KIDSWEAR Jaap en Joke van Boven, Vlissingen In de sfeervolle Sint Jacobsstraat vind je Skids. Een kinderkledingzaak voor stoere en hippe kids tussen de zes en zestien jaar. "Een winkel als deze gespecialiseerd in die leeftijd vind je bijna nergens meer. Een mooie collectie, kennis van zaken en gezelligheid." WOENSDAG 11 NOVEMBER 2015 door Rob Paardekam veel vrije uurtjes in het herstel van de weegbrug, foto Leo Adriaansen Han Fontijne stak de afgelopen jaren door Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73