Motie Mondragon niet uitgevoerd Gelikte campagne moet groene beroepen weer populair maken Herdenking verkeersdoden Vlaamse rivierloodsen in actie voor veiligheid Wethouders waarschuwen terecht Baard 2 ZEELAND COMMENTAAR Den Haag leunt veel te zwaar op de gemeenten. Die krijgen een opeenstapeling van bezuinigingen te ver duren. Dit kan zo niet doorgaan. Daarom trekken 234 wethouders van financiën aan de bel. In een brand brief aan minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken kla gen zij hun nood. Het Rijk geeft de gemeenten niet alleen veel minder geld, maar doet dit ook zo grillig dat er geen beleid op is te maken. Dus komen de gemeenten met allerlei noodoplossin gen. De wethouders waarschuwen dat de bezuinigingsdrift on herroepelijk ten koste zal gaan van de kwaliteit van allerlei voor zieningen, van de zorg tot de zwembaden. Verder wijzen zij op onredelijkheid van het Rijk, zoals een miljard bezuinigingen op ba sis van de verwachte schaalver groting van gemeenten. Die is echter nooit uitgevoerd. Den Haag heeft wel iets om over na te denken. Want de burger laat zich niet in de luren leggen. Die heeft allang door dat het Rijk mooi weer speelt en de gemeenten de kastanjes uit het vuur laat halen. En dat de kans heel groot is dat de lokale belastingen nog sneller zullen stijgen. Een overheid die zo tekeergaat, die zelf te weinig keuzes maakt en alleen zegt: het moet met steeds minder geld, zal steeds sneller draagvlak verliezen. De burger heeft allang door dat de gemeenten de kastanjes uit het vuur moeten halen SD, Christenunie, Alert!, D66, CDA en VVD willen dat alle au to's uit de parkeerkelder van het toekomstig hotel Mondragon, straks linksaf slaan en via 's Heer Arendstraat, Touwbaan en Gracht- weg de stad verlaten. De partijen stelden dit voor omdat de Arend straat, rechtsaf, uitmondend op de Oude Haven erg smal is. Boven dien, zo lichtte LSD-fractievoorzit- ter Robbert Lievense destijds toe, gaat straks de Zuidhavenpoort dicht, waardoor het lastig wordt de stad langs die kant te verlaten. Toch hebben B en W gisteren anders besloten. Dat doen ze na overleg met omwonenden van het voormalige theater Mondragon. Die stellen namelijk dat de con flictsituatie bij elkaar tegemoetko mende auto's veel groter zal zijn als ze allemaal linksaf richting Touwbaan gaan. Maak er dan hele maal eenrichtingsverkeer van of laat het huidige tweerichtingsver keer in stand, luidt de mening van de bewoners. Ze vragen B en W wel om een in- en uitrit met mid denscheiding van de parkeergara ge, waarbij op de uitrit een ele ment wordt geplaatst dat het voor brede auto's onmogelijk maakt rechtsaf te slaan. 'Gemeenteraad is al akkoord met plan hotel Mondragon, inclusief parkeerkelder' B en W zeggen voorlopig even niets te doen. Ze willen kijken hoe het gaat als het hotel in be drijf is. Indien nodig, nemen zij daarna nog maatregelen. De 's Heer Arendstraat houdt dus twee richtingsverkeer. De bewoners voerden verder nog aan dat het probleem in één klap is oplost, als ontwikkelaar en bouwer Boogert afziet van de par keerkelder. Maar daar willen B en W absoluut niet van weten. „Dat is bestuurlijk al afgewogen en de gemeenteraad is akkoord met het plan, inclusief parkeergarage voor de hotelgasten." Almanak Doris (1) groeit op in het hipstertijd perk. Ze weet niet beter dan dat men sen grote brillen dragen, houthakkers hemden, skinny's, beanies en bovenal hebben alle mannen een baard. Al is dat in het geval van haar vader al leen maar omdat hij nauwelijks tijd vindt de zijne te scheren. Het Vlissingse meisje heeft een broer en die is nogal lomp. Onlangs struikel de hij weer een snee in zijn kin. Daar moest een pleister op. Dat wilde zijn kleine zusje natuurlijk ook. Waar wil je hem hebben, vroeg haar moeder die een extra pleister pakte. „Op mijn baard." Beugsloep is te zwaar voor kraan Het transport van de histo rische beugsloep MD10 in Middelharnis is op onver wachte problemen gestuit. Het monument bleek veel zwaarder dan berekend. Een eerste hijspoging om de Johanna Hendrika uit het water te lichten werd gestaakt. Er was een twee de kraan nodig. De 113,5 ton zware sloep (23,5 ton meer dan geschat) wordt nu op de kade aan de Bui tenhaven eerst gestript voor vervoer naar de restau- ratiewerf mogelijk is. www.menheersewerf.nl Voor de 20ste keer Winterfair Magnolia Bloemen Woonaccessoires in Brui- nisse houdt vrijdag 13 en zaterdag 14 november voor de twintigste keer een Winterfair. Twee dagen lang is het 'sfeer en hapjes' proeven bij Magnolia aan de Molenstraat. Met onder meer ter plekke bereide hapjes door de kok van Ar- di Keukens, kinderkleding, kerstwijnen, kaas en delica tessen, Chocolate Lovers, sfeerverwarming, sieraden en tassen. Vrijdag geopend van 9.30 tot 21.30, zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur. Drie bomen voor eeuwelingen Drie nieuwe eeuwelingen uit de gemeente Schou wen-Duiveland krijgen hun eigen gedenkboom. Burgemeester Gerard Rabe- link helpt de dames Dale bout-Goudzwaard en Vij verberg-van Oeveren 16 no vember met het planten van een kastanje en een magnolia bij het hospice in Zierkzee en aan de Zweed- sestraat in Ouwerkerk. Me vrouw De Keijser-Jumelet krijgt aan het Westplant soen in Bruinisse een eik. Taken gemeente doorgelicht Het adviesbureau KplusV heeft de gemeentelijke or ganisatie van Schouwen- Duiveland doorgelicht. De opdracht daartoe was dit voorjaar gegeven door de gemeenteraad. De raad wil bezuinigen op de eigen uitgaven en is be nieuwd op welke taken dat nog zou kunnen. De resul taten van het onderzoek worden dinsdag 17 novem ber gepresenteerd. Deze openbare bijeenkomst in het gemeentehuis begint om 19.30 uur. De leerlingenaantallen van groe ne opleidingen als Edudelta Col lege in Goes en de HAS Hoge school lopen terug. In bepaalde groene beroepen is er daardoor een tekort aan gekwalificeerd personeel. Daardoor dreigt de groei in deze sector te stagneren. VETgroen De campagne VETgroen van de Stichting InZicht moet het tij ke ren. In dit project staan twaalf jonge, Zeeuwse ondernemers uit de groensector centraal. Het doel is jongeren kennis te laten ma ken met de verschillende soor ten banen in deze bedrijfstak. De campagne moet hen ook prik kelen om in Zeeland te blijven. Vooral vanwege dat laatste steunt de provincie het project eenmalig met 5000 euro. De cam pagne kost 60.000 euro. Joan Hofland, initiatiefneem ster van VETgroen, zegt dat de campagne zich vooral richt op jongeren van 14 en 15 jaar. Ze wil hen winnen voor de groene sec tor. Tieners komen te weinig in aanraking met beroepen als bloe mist, agrariër of boomverzorger. „Terwijl die banen wel degelijk een optie voor ze zouden zijn, als ze zouden weten wat het in houdt." Hofland heeft twaalf jonge Zeeuwse groene ondernemers geïnterviewd. Deze rolmodellen worden geportretteerd in een glossy magazine voor alle derde klassers van middelbare scholen in Zeeland. Van elke onderne mer is ook een YouTube-video gemaakt. „Deze ondernemers hebben een voorbeeldfunctie. De beroe pen die ze beoefenen, zijn heel divers: van vmbo- tot vwo-ni- veau. Ze vertellen wat ze doen en welke opleiding daarvoor no dig is." 'Jongeren weten niet wat de groene sector precies inhoudt' Het blad verschijnt in januari. VETgroen legt verder via de web site (vetgroen.info) en Facebook contact met jongeren. Jongeren die geïnteresseerd zijn in de groene sector kunnen via VETgroen ook één of meerde re dagen meelopen bij een be drijf. Ook zijn er meet greet-bijeenkomsten alsmede een denktank om het groene on dernemersschap aan te jagen. MIDDELBURG. Zeeland herdenkt aanstaande zondag de verkeers slachtoffers. Dat gebeurt vanaf 14.00 uur in hotel Van der Valk aan de Paukenweg in Middel burg. Op de derde zondag in novem ber worden wereldwijd de ver keersslachtoffers herdacht. In Ne derland gebeurt dat landelijk, maar Slachtofferhulp Nederland, werkgebied Zuidwest, houdt sinds 1998 de Zeeuwse herden king samen met de provincie Zeeland. De herdenking is bedoeld voor nabestaanden, verkeers slachtoffers, hulpverleners, politi ci en andere belangstellenden. De zaal gaat open om 13.30 uur. De herdenking duurt tot 17.30 uur. ANTWERPEN. Vlaamse rivierlood sen voeren sinds gisterochtend actie op de Westerschelde. Ze be dienen nog slechts één (contai nerschip van 339,9 meter of lan ger tegelijk tussen Hansweert en de haven van Antwerpen. Het conflict draait om de be voegdheden van loodsen bij de begeleiding van schepen op dat traject vanuit de Antwerpse ver- keerscentrale Zandvliet. De actie voerende Vlaamse Beroepsvere niging van Loodsen (BvL) vindt dat de loodsen moeten kunnen beslissen over de toelating van schepen. Voor de veiligheid is dat nodig, aldus de BvL, zeker ge zien de toename van het aantal grote containerschepen. Al sinds 2008 wordt hierover gesproken, zegt BvL-voorzitter Sven Deridder. Het struikelblok is volgens hem de Gemeenschap pelijke Nautische Autoriteit (GNA) van Vlaanderen en Neder land die het beheer voert over de scheepvaart op de Westerschel de. De GNA juicht de inzet van de loodsen toe, reageert woord voerder Edwin de Feijter, maar alleen in een adviserende rol. De Beroepsvereniging van Loodsen vindt dat te beperkt. De actie kan leiden tot wachttijden voor grote schepen. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. Het college van B en W legt een in de gemeenteraad breed gesteunde motie over hotel Mon dragon voorlopig naast zich neer. B en W, Schouwen-Duiveland Tip? redactie@pzc.nl MIDDELHARNIS BRUINISSE 14^ ZIERIKZEE ZIERIKZEE door Frank Balkenende en Cornelleke Blok GOES. Boer, dierenverzorger, groenspecialist, bloemist of mede werker in een tuincentrum of een agrofood bed rijf. Steeds minder Zeeuwse jongeren zien toekomst in dit soort 'groene' banen. Joan Hofland, initiatiefnemer door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63