Jan Smit zoekt geheim van dé kersthit 'O dennenboom' 'Wat mij betreft mag het op televisiegebied altijd herfst zijn' De Kilimanjaro beklimmen als je helemaal mets kunt zien? Zes jonge blinde of zeer slechtziende mensen, gaan de uitdaging aan. Dennis Weening begeleidt ze. Met blinddoek om. tekst suzanna timmer Als je kunt zien, heb je veel dingen die je kracht geven onderweg Niet te missen op II november 2015 SERIE Flauwe agent doet liet uitstekend DOCUMENTAIRE Fry trekt door Mexico r FILM VAN DE DAG Schone schijn iu Frankrijk „Ik was net terug van Expeditie Robinson toen ik hoorde dat ik geblinddoekt de Kilimanjaro moest beklimmen. Ik dacht: dit moet een grap zijn. Straks komt Frans Bauer ineens te voorschijn die roept dat ik in Bana- nasplit zit. Naarmate ik er meer over nadacht, zag ik in dat het een bijzondere uitdaging was." „Ik had bij Expeditie Robinson een ontsteking aan mijn been opgelo pen en kon dus niet goed trainen. Conditioneel stond ik dus al 3-0 achter. Lieke zegt natuurlijk dat ze ook niet goed heeft getraind, maar dat zegt ze om zich in te dekken." „Dit programma is tot stand geko men in samenwerking met de Ver eniging Bartiméus, die zich sterk maakt om met innovatieve projec ten mensen die blind of slechtziend zijn zo volwaardig mogelijk mee te laten draaien in de maatschappij. Zij liet mij door een pikdonker huis lopen. Ik merkte al snel dat ik heel misselijk werd. In de praktijk is het nog zwaarder, want je loopt zo'n acht uur per dag geblinddoekt." „Het was vooral een fysieke slag. Ik ben totaal over mijn grenzen ge gaan en kreeg alles watje maar kon krijgen aan hoogteziektes. Koorts, koude-aanvallen, hoofdpijn, overge ven. Ik heb vaak gedacht: ik ga terug. Expeditie Robinson leek me altijd het zwaarste om te doen, maar tijdens deze tocht riep ik: zet mij maar drie weken op een ei land." „Ja. Daardoor voel je je wel schul dig naar de deelnemers. Als je kunt zien, heb je veel dingen die je kracht geven onderweg. Je kunt bij voorbeeld de top al zien liggen en daar put je moed uit. Als je blind bent dan loop je alleen maar en hoop je datje gids de verlossende woorden spreekt dat je de top hebt bereikt." „Een primeur is dat we de Watson app inzetten. Die maakt het met audiodescriptie (ingesproken tekst) voor de 350.000 blinde en slecht ziende mensen in Nederland moge lijk ook het programma te volgen. Audiodescriptie is een techniek waarbij een voice-over in de pauzes tussen de dialogen de visuele ele menten uit het programma be schrijft." Vanaf vanavond gaat Jan Smit met zijn muzikale vrienden op zoek naar het ultieme kerstlied in het nieuwe AVROTROS- programma O dennen boom. De 3JS zijn van de partij en ook Jeroen van de Boom en Dave en Arjan van The Kik sluiten aan. Zij proberen te ont dekken wat de juiste in grediënten zijn voor hét kerstlied. Daarvoor draaien en kijken ze oude kersthits en spelen ze na. Smit en zijn vrienden nemen geen halve maat regelen. Ze reizen af naar Zweden om daar in een blokhut te verblijven. Die verandert gaandeweg de serie steeds meer in een kerstparadijs. Niet alleen nemen ze Ramon Beuk mee om een perfect kerst gerecht te bereiden, ook bezoeken ze de lokale be volking om te zien hoe die zich voorbereidt op de kerstdagen. En dan heb ben ze ook nog tijd om de kerstman te gaan zoeken. In de laatste aflevering weten we meer. woensdag II november 2015 GO VANDAAG KIJKEN Mint tn mioonn nn II nn\inmknr QflIK Peter van der Vorst, Van der Vorst ziet sterren, RTL 4,20,30 uur. Jacob 'Jake' Peralta is een zeer getalenteerde maar kinderachtige recher cheur. Toch heeft hij het hoogste arrestatiepercen tage van het district. Brooklyn Nine-Nine, Comedy Central, 20.30 uur. jaar is filmlegende Clint Eastwood inmiddels. -7 Dirty Harry, SBS 9, 20.30 uur. Stephen Fry verkent Mexico in een gele Ameri kaanse schoolbus. Hij ont moet cowboys, ziet grote canyons en bezoekt ezel feesten in verlaten mijnen. Stephen Fry in Central America, Canvas, 22.00 uur. Kate Winsiet en Leonardo DiCaprio vormen een aan trekkelijk stel, maar schijn bedriegt. Hij heeft een saaie kantoorbaan, zij ver veelt zich thuis. Ze dro men van een ander leven in Frankrijk. Revolutionary road, RTL 8, 20.30 uur. GEBLINDDOEKT DE BERG OP Hadden jij en copresenta- trice Lieke van Lexmond twijfels om mee te doen? Hoe hebben jullie je voorbereid? Hoe kon je je mentaal voorbereiden? Hoe was het uiteindelijk in de praktijk? 44 Mochten jullie af en toe de blinddoek afdoen? Bijzonder is dat blinde of slechtziende kijkers Blind naar de top kunnen vol gen. Blind naar de top, RTL 5, 21.30 uur Wen er maar vast aan: we gaan langzaamaan weer richting kerst. Jan Smit brengt ons alvast in de stemming. O dennenboom, NPO 3, 20.30 uur. Jan Smit reist af naar Zweden, fotdanpkippa Dennis Weening: 'Een bijzondere uitdaging.' FOTO ANP KIPPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57