&G0I 5 0 KLEINGELD Een deejay zonder een hoofdtelefoon is toch een beetje als een accountant zonder zakjapanner fine fleur van de plaatselijke plaatjesdraaiers heeft de draaita fels immers voor even weggescho ven voor een gastoptreden in ons testpanel. Plaats van handeling is de Utrechtse vestiging van Hi-Fi Klubben, de elektronicaketen voor de beginnende en gevorderde au- diofiel. Op het menu staan dan ook geen mp3'jes en andere ge comprimeerde rotzooi; enkel 'flac- jes' (lees: audiobestanden met de beste geluidskwaliteit) zijn voor het getrainde oor goed genoeg. De overige spelregels? Één: we testen op geluid, comfort en vorm geving en uitsluitend hoofdtele foons in de prijsklasse van 100 tot 300 euro. Twee: de dj's zijn geblinddoekt - de looks van de testwaar worden pas als laatste beoordeeld - en worden elke ronde aan de hand van een winkelmedewerker naar hun plekje geleid. Drie: na het beluisteren van steeds tien nummers - van Mi chael Jackson tot Metallica - schrijft ieder panellid elke ronde zonder overleg zijn feedback en oordeel op. Vier: pas na de stoe lendans van vijf rondes - en onder het genot van een biertje en nootje - worden de resultaten in de groep gegooid. Maar niet voor dat voorafgaand aan de test eerst de playlist van de avond aan een kritische blik wordt onderworpen uiteraard. King Kunta van hiphop fenomeen Kendrick Lamar erin. Ook de Beatles erbij. „Jongens, Temptation van Diana Krall maar laten staan gewoon?" Stampende zaal Tappende voeten. Deinende hoof den. Hier en daar een tikkend vin gertje. „Zo, diegene voor me had een groot hoofd!" Vijf rondes ver strijken; maar als de muziek een maal wordt weggedraaid, blijkt een gesprek met doorgewinterde dj's al gauw vol te stromen met termen als 'perceived loudness', 'impedantie', 'frequentiebereik', een sterke 'sub' en een goede 'mid- low'. Samenvatting in jip-en-jan- neketaal: muziek wordt gevormd in een breed geluidsspectrum, van zeer laag tot zeer hoog, en niet elke hoofdtelefoon komt op elke linie even goed uit de verf. Dat de goedkoopste hoofdtelefoon van het stel zodoende als absolute winnaar uit de bus komt, mag zondermeer een verrassing wor den genoemd. Een andere openbaring: dit soort kwalitatieve geluidsbeleving is briljant, maar vooral iets voor in de luie stoel of achter het produ cerspaneel. „Laten we eerlijk zijn: als je voor een stampende zaal staat, is het minutieuze luisteren er echt niet bij," verklaart Double J. „Het gaat er dan vooral om dat je überhaupt iets kan horen in je koptelefoon." DE UITSLAG Goedkoop en grandioos: de Marshall Monitor blaast al zijn concurrenten weg. Gigantische schulden Amerikaan houdt van kortingsbon GD BOEK Strijd legen de latte factor Auto verzeker je voor weinig woensdag II november 2015 voor in de metro' Marshall Monitor (€129) Stijlvol uiterlijk, uitstekende sound en weinig geluidlekkage. Toffe details ook: handig opvouwbaar en een plug-in om nog een hoofdtelefoon aan te koppelen. B&W P5 (€299) Prima allrounder: heel veel details hoorbaar in de muziek en met af stand de beste qua lage tonen. „Hij knelt bij mij alleen een beetje," zegt Miss Twist. Gerard Janssen: „Ik hoorde hier dingen die ik op de an dere koptelefoons niet hoorde." Sennheiser Urbanite (€149) De looks zijn een twistpunt, het ge luid minder: sublieme hoge tonen en goed voor muziek met een flinke bass. „Deze is voor in de metro," vindt dj Carlton. NAD Viso HP30 (€249) De schelpen zitten als gegoten, maar hij oogt te goedkoop en het geluid laat te wensen over. „Alsof iemand een deken over hoog en midhoog heeft ge legd," zegt Double J. AiAiAi TMA2 DJ Preset (€189) Solide instapmodelletje, maar wat vlak jes qua geluid. Scoort vooral goed op dancemuziek. Rood staan is niet fijn, maar als gedeelde smart halve smart is, dan zorgt de app Staatsschuld (gra tis, iOS) voor wat geeste lijke verlichting. Het kan altijd erger. Ons land staat op ruim 872 miljoen iPho- nes, bijna tweeduizend vliegtuigen en 3 keer de Betuwelijn in de min. procent daalden de par keertarieven rond Schiphol door een prijzenoorlog afgelo pen jaar. Bron Parkos.nl. Er zijn veel digitale manieren om korting te krijgen, zoals QR- codes, maar Ameri kanen zijn nog steeds dol op de pa pieren kortingsbon, blijkt uit een enquête van creditcards.com. Van de responden ten antwoordde 63 procent dat ze vooral bonnen uitknippen. De agenda Grip op tijd, geld en geluk is een handig hulpmiddel voor iedereen die last heeft van de latte- factor: het fenomeen waarbij je denkt dat je nog een briefje van vijf euro in je portemonnee hebt ter wijl het is weggelekt (naar een koffietje op het sta tion of een andere kleine uitgave). Nibud.nl, €9,05. ■MP v Een autoverzekering kan goedkoper, belooft de Consumentenbond. Ster ker nog, je kunt tot wel 250 euro per jaar bespa ren. Op consumenten bond.nl staat hoeveel je kunt besparen. Ook voor niet-leden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53