2 I &W\ Meer suiker dan aardbei G Video slrcamcn Hoewel het illegaal is, maken naar schatting 600.000 Nederlanders gebruik van de populaire video streamingdienst Popcorn Time om recente films en series te kijken. Wat zijn de risico's? Test 1, 2, 3 Gebruikers van Popcorn Time krijgen geen boete, maar een schikkingsvoorstel Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek met aardbeiensiroop. Vaste prik in menig huis houden: een fles limonade siroop in het keukenkastje of de koelkast. Mierzoet, dus veel kinderen zijn er dol op. En het kost vaak geen drol, zeker vergeleken met al die verleidelijke pak jes in de supermarktschap pen met populaire kinderhelden als de Mini- ons en die chagrijnige Kik ker van Max Velthuys erop. De collega's van VARA's Kassa stelden een proefpa- nel samen om acht soorten aardbeiensiroop te testen. De jury proefde bar weinig aardbei en heel veel suiker en chemische aardbei- aroma. In de siroop van Jumbo (goed voor een be oordeling van 4,9) zit slechts 0,9 procent aardbei, in die van Slimpie (beoor deeld met een 3,5) en RAAK (5,4) respectievelijk 2 en 4 procent. Beter bracht de si roop van Lidl (29 procent aardbeiensap en gewaar deerd met een 6,0) het er vanaf. Hiernaast de drie winnaars. IKARVAN CEVITAM AARDBEI vitaminen TEKST ARWENKLEYNGELD I ILLUSTRATIE FLOS VINGERHOETS Voor veel liefhebbers van recente films en televi sieseries is de illegale dienst Popcorn Time het ultieme geluk. Het aan bod van de streamingdienst is bijna onuitputtelijk. Recente kaskrakers die nog draaien in de bioscopen en series die hier nog uitgezonden moe ten worden: met een beetje geluk vind je het in de catalogus van Pop corn Time. Het is echter de vraag hoelang dat nog zo zal zijn. Popcorn Time is ille gaal en sinds kort is er in verschil lende Europese landen een klopjacht begonnen op de initiatiefnemers én de gebruikers. Als je een film kijkt via Popcorn Time wordt de film stukje voor stukje binnengehaald en deel je die stukjes ook weer met anderen die dezelfde film willen kijken," zegt Je roen de Jager, hoofdredacteur van tijdschrift ComputerlTotaal. „Het systeem regelt dat automatisch door de bittorrent-techniek. Door dat sys teem heeft Popcorn Time geen grote dataopslag nodig. Het gebruikt de bandbreedte van de kijkers. Popcorn Time signaleert content en iedereen verspreidt en deelt die vervolgens. Dat maakt juridische stappen tegen Popcorn Time lastig." Het verklaart ook waarom er steeds meer stem men opgaan om de kijkers juridisch aan te pakken. „Die zijn zowel aan het downloaden als aan het uploa- den en dat is allebei verboden van wege het auteursrecht." Hoe hoog is de boete? Inmiddels is een van de twee aanbie ders van Popcorn Time er recent mee gestopt, waarschijnlijk uit angst voor rechtszaken. De andere aanbie der, popcorn-time.se, werkt nog wel. Ftoetes In het buitenland vonden kijkers naar Popcorn Time al boetes op de mat. Dat dreigt nu ook in Nederland te gebeuren. Tim Kuik is directeur van Stichting Brein, de stichting die namens auteursgerechtigden strijdt tegen piraterij. „Wij gaan zelf niet de individuele gebruikers aanpakken, maar we richten ons puur op de ver spreiders. Dat doen we door de men sen achter sites als Pirate Bay of Popcorn Time op te sporen en er ju ridische stappen tegen te onderne men. Een andere manier is de toegang tot bepaalde sites te blokke ren via de internetproviders." Filmdistributeur A-Film ging on langs failliet en ook andere filmbe drijven hebben het moeilijk. Dutch Filmworks pleitte er onlangs voor om consumenten aan te pakken die gebruik maken van Popcorn Time. Ze wachten ze op een uitspraak van de rechter op 20 november over het blokkeren van torrentsite Pirate Bay. Als die zaak naar het Europees Hof gaat is de kans groot dat ze besluiten te gaan vervolgen. Het is niet moeilijk om de adressen van de computers van mensen die via Popcorn Time naar een bepaalde film kijken te achterhalen, de zoge naamde IP-adressen. Kuik: „Maar dan dan ben je er nog niet. Internet providers zijn nodig om een persoon te koppelen aan een IP-adres. Daar willen die providers niet vrijwillig aan meewerken. Daarom moeten de filmmaatschappijen naar de rechter. Gezien de ervaringen in het buiten land, zal die besluiten dat persoons gegevens moeten worden vrijgegeven." Waarna de weg vrij is om de kijkers te beboeten, waarbij dient te worden aangetekend dat er waarschijnlijk gekozen gaat worden voor schikkingsvoorstellen in plaats van boetes. Als kijker kun je zo'n voorstel accepteren of je kunt naar de rechter. Kuik: „Bij één film gaat het maar om een paar euro. Maar je hebt door de techniek de film niet alleen gedownload maar ook geüp- load en dus verspreid. Bovendien kun je worden veroordeeld tot het betalen van de volledige proceskos ten, die kunnen oplopen tot duizen den euro's. Daarom is het verstandig om het schikkingsvoorstel te accep teren." De Jager: „Het is lastig om te zeggen of het in Nederland ook echt gaat gebeuren of dat dreigen voldoende is." VPN verbinding Er is wel een manier om Popcorn Time te gebruiken met minder ri sico, namelijk via een VPN-versleu- telde internetverbinding. Dan ga je het internet op via een VPN-server, woensdag 11 november 2015 MARK ROOS 750 ml I €2,67 Smaakt fruitig, heeft meer geur dan concurrenten, ruikt minder chemisch, smaakt naar echt fruit mooi helder van kleur. GO JACHT GEOPEND OP Popcorn Time Hoe hoog de claim zal zijn als het film maatschappijen lukt om individuele inter netgebruikers te ver volgen, is nog maar de vraag. In Duits land vragen aankla gers een bedrag rond 800 euro. In Denemarken is dat veel minder, rond 250 euro. 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50