Nederlandse Ferrari glijdt weg op de Autobahn: twee doden Excentrieke handelaar reageert verbaasd over Interpol-lijst 4 NIEUWS Een Nederlandse bloemenhandelaar staat op Interpols lijst van internationaal gezochte personen. Deze krant spoorde Henri de L. op. Krokodillenleren laarzen, knaloranje broek, geel vest. Waar de 52-jarige Henri de L. verschijnt, blijft dat niet onopgemerkt. Maar de laatste maan den is het opmerkelijk stil rond de ex centrieke bloemenhandelaar. Kennissen krijgen geen reactie meer op Whatsappjes. Zijn vorige wo ning in Schiedam blijkt hij van de ene op de andere dag te hebben verla ten. Is de Nederlandse bloemenhande laar op de vlucht voor de Russische autoriteiten? Tussen de voortvluchtige drugsba zen, terroristen en moordenaars prijkt zijn naam ineens op de Inter pol-lijst van gezochte personen. Rus land verdenkt hem van drugssmok kel en drugshandel, zo blijkt uit het opsporingsbericht. Henri de L. timmert lange tijd aan de weg in de bloemenhandel. Zijn be drijf Combiflor is jarenlang een grote speler op de grote bloemenveiling van Naaldwijk. Tot hij daar in 2009 uit de gratie raakt. De reden van het geschil met de veiling is een partij chrysanten en rozen ter waarde van 2,5 miljoen euro. De bloemen zijn be steld door 'maffiose' Italianen, maar ze worden nooit afgerekend. Veiling FloraHolland Naaldwijk staat garant voor die partij en zit met een mega- strop. Er volgen rechtszaken over en weer. Sinds die affaire is Henri de L. per sona non grata op de bloemenveiling. „Hij mag zich hier niet meer verto nen", bevestigt een woordvoerster van FloraHolland. Het is niet het eer ste incident waarmee Combiflor in 2009 de krantenkolommen haalt. In het onderzoek naar de moord op vast goedbaas Victor't Hooft twee jaar eerder doet de politie een bijvangst. Uit afgeluisterde telefoongesprek ken blijkt dat de moordverdachte zich bezighoudt met de diefstal van een partij hennep van tweehonderd kilo. Een ex-medewerker van Combi flor had twintig dozen rozen gesto len, waar in werkelijkheid hennep in zat. Moord De nieuwsberichten vallen in het niet bij de grote aandacht in de Bel gische media voor de moord op de 56-jarige Jef Brys in Rusland. Deze za kenman uit Turnhout wordt begin 2012 dood aangetroffen in een gracht, 100 kilometer buiten Sint Petersburg. Maandenlang moeten zijn nabestaan den gissen naar de doodsoorzaak, tot dat de Russische politie twee man nen arresteert. Ze bekennen Brys in opdracht te hebben vermoord. De opdrachtgeef ster is Valeria C., zeggen ze. Het is de echtgenote van Henri de L., op dat moment woonachtig in België. Henri de L. en Valeria C. blijken zakenpart ners te zijn van de Belgische Jef Brys. Op de website van hun bedrijf (^Flo wers uit het Zuid-Hollandse Honse- lersdijk staat Brys zelfs nog steeds als contactpersoon vermeld. Tijdens de rechtszaak komt een mogelijk motief naar voren: Brys zou 50.000 euro krijgen van Henri de L. en Valeria C.. „In het milieu is het ge vaarlijk om schuldeiser te zijn. Soms is het goedkoper om zo'n schuld an ders op te lossen", zegt de Belgische advocaat Joris van Cauter, die de zit ting in Sint Petersburg namens de na bestaanden van Jef Brys bijwoonde. „Brys was een zakenman die op het eind van zijn leven veel pech kende. Zo is hij met de verkeerde mensen in contact gekomen." Volgens advocaat Van Cauter bekent Valeria C. iets op merkelijks tijdens de zitting. „Ik heb haar tussen de bedrijven door in het Vlaams aangesproken: 'Je kunt maar beter de waarheid zeggen.' Daarop antwoordde ze: 'Voor de waarheid moet je bij Henri de L. zijn.' Vermoe delijk weet hij precies hoe alles in el kaar steekt." Gesjoemel Een zoektocht via vrienden en ken nissen leidt niet rechtstreeks naar Henri de L.. De naam maakt wel veel reacties los. Eén kennis zegt: „Het ver baast me dat hij niet veel eerder te- Enkele uren later belt De L. ineens zelf op: 'U was naar mij op zoek?' gen de lamp is gelopen. Hij was altijd al bezig met oplichting en gesjoemel. Ik vermoed dat hij niet alleen bloe men exporteerde. Een ander reageert: „Als u hem vindt, zeg dan dat ik nog geld van hem krijg." Via een tip weet deze krant het huidige adres van Henri de L toch te achterhalen. L. blijkt een ka pitale villa in Loosdrecht te huren, die wordt afgeschermd met een poort. We bellen tevergeefs aan, maar spreken wel kort de buren. Enkele uren later belt De L. ineens zelf op: „U was naar mij op zoek?" De bloemenhandelaar reageert verbaasd als hij hoort dat hij op de Interpollij st staat. „Ik weet van niets. Ik heb mij nooit met verdovende middelen be zig gehouden. Vermoedelijk willen de Russen mij in de val lokken. Ik ben in Nederland drie keer verhoord door Russische agenten. Die hebben me al gezegd dat als ik naar Rusland zou komen, ze mij zouden opslui ten." Onschuldig Ondanks dat Valeria C. ook in hoger beroep is veroordeeld tot 14 jaar cel, zweert De L. dat ze onschuldig vast zit. „Eén van de mannen die bekend heeft, is vrijgesproken. Zijn neef zit bij de politie. Dit proces is zo krom als een boog. Mijn vrouw is onschul dig veroordeeld. Wij waren Jef Brys geen 50.000 euro schuldig. We gaan volgend jaar in beroep. Ze gaat vrijko men, dat zeg ik u." Ook andere aantijgingen werpt De L. resoluut van zich af. Het geschil met de bloemenveiling in Naaldwijk? „Die Italianen waren ons opgedron gen door de veiling zelf. Ik wilde hele maal geen zaken met ze doen, maar ja, de veiling stond garant." De hennep in de dozen met ro zen? „Er is nooit gebleken dat die do zen van mijn bedrijf afkomstig wa ren. Elke week wordt er wel drugs ge vonden op de veiling. Maar ik deed daar niet aan." Een kennis die niet bij naam wil worden genoemd, kent Henri de L. als iemand die alle schuld categorisch van zich afschuift. Hij is altijd degene van: 'Ich habe es nicht gewüsst.' Daar geloof ik niet in. Of hem een kunstje is geflikt in Rus land? Ik denk dat hij zelf iets heeft ge flikt." De L. zegt voor niemand op de vlucht te zijn. „Ik ben gewoon ver huisd. Sinds wanneer mag dat niet meer?" ROOSENDAAL. Ondernemer Ro nald Moerings (44) uit Roosen daal is maandagavond om het le ven gekomen bij een verkeersonge val in Duitsland. Nabij Hammin- keln, niet ver van de grens bij Arn hem, vloog zijn Ferrari op de snel weg uit de bocht. Ook een 52-jari- ge passagier kwam bij het ongeluk om het leven. Het tweetal reed in Moerings' Ferrari toen ze op de A3 richting Arnhem in een flauwe bocht van de natte weg gleden. De auto botste op een boom, ontvlamde en brandde helemaal uit. De twee mannen overleden ter plekke. „Ongelooflijk en onwerkelijk", reageert een medewerker van Wa terplantenkwekerij R. Moerings. „Ik besef het nog totaal niet. Ro nald stond zó in het leven en had nog zó veel plannen." Het bedrijf kweekt jaarlijks miljoenen water planten en is een grote speler op de internationale markt. „We heb ben een mail uitgedaan naar alle klanten en relaties om het slechte nieuws over te brengen. Dat heeft al een hoop reacties opgeleverd. Het medeleven is enorm. Alleen al in zijn naam moeten we door. En we gaan ook door", aldus de medewerker. „Ronald zou het zo gewild hebben. We hebben dit werk altijd met z'n allen gedaan De ondernemer was met zijn Waterplantenkwekerij R. Moerings marktleider op het gebied van waterplanten. en hij was de turbo." Moerings laat een vrouw en twee dochters na. De ondernemer was met Water plantenkwekerij R. Moerings marktleider op het gebied van wa terplanten. „Een uniek, succesvol bedrijf', bevestigt Gert Koert, me dedirecteur van Groen-Direkt. Daar was gisteren de Win- ter-Kerstbeurs en reageerden veel kwekers geschokt nadat het nieuws over het overlijden van Moerings binnendruppelde. „Er is veel over gepraat, iedereen kent hem wel. Hij is zeer bekend in de kwekerijwereld." Moerings begon zijn bedrijf in Boskoop, maar daar had hij niet genoeg ruimte om zijn ambities te verwezenlijken. Daarom verkaste hij jaren geleden naar Roosendaal. Gezocht door de Russen door Koen Voskuil De door internatio naal gezochte Nederlan der Henri de L. en zijn vrouw Valeria C., die in Rusland in de gevange nis zit in verband met de moord op de Bel gische zakenman Jef Brys. foto Facebook De Ferrari vloog op de Duitse snelweg uit de bocht. De auto botste op een boom, ontvlamde en brandde uit. foto ANC-NEWS/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4