Ganzen en vossen in 't Groote Gat 'Container' uit West- Souburg BUITEN 11 Uit de Zeeuwse klei Zeeuwen in de buiten Marcel de Visser (51) stapt het voetbal veld op in Oostkapelle om de wed strijd tussen de dames van de plaat selijke club en GJS uit Gorinchem te leiden. De Visser vindt het 'scheidsrechteren' leuk om te doen. Vijfjaar geleden is hij ermee begonnen. Bij een wedstrijd van een jeugdelftal van Oostkapelle kwam de scheidsrechter niet opdagen. De Visser nam de fluit ter hand en sindsdien leidt hij met enige regelmaat een voet balwedstrijd. De Visser heeft een cursus scheidsrechter ge volgd en is vanaf die tijd clubscheidsrechter. Dat beteketent dat de Oostkapellenaar invalt wanneer een arbiter verhinderd is, zoals bij de wedstrijd tussen Oostkapelle en GJS. „Ik fluit al leen bij de dames en de jeugdteams", vertelt De Visser. „Door mijn functie als leider bij de A-ju- nioren kan ik niet bij alle teams invallen. De da mes en overige jeugdteams spelen op tijdstip pen die voor mij gunstig zijn." De scheidsrechter heeft in het verleden ge voetbald bij Serooskerke en Oostkapelle en stop te ermee toen 'het lijf ging protesteren'. Na zijn actieve periode als voetballer is hij jeugdelftal- len gaan trainen en coachen, eerst bij Seroosker ke en later Oostkapelle. De Visser heeft tijdens Oostkapelle-GJS de gele en rode kaarten op zak kunnen houden. Het was een leuke, sportieve wedstrijd, zegt hij. „De dames voetballen beschaafder dan de heren en als er al iets gebeurt, is een waarschuwing voldoende." Natuurjournaal door Chiel Jacobusse HET ZEEUWSE LANDSCHAP Overzomerende ganzen en de problemen die ze oproepen zijn niet ex clusief van de laatste tijd. Het was rond 1980 dat er al flink wat ophef was over grauwe ganzen in het Groote Gat bij Oost burg. Er was daar sprake van een kleine maar snel uitdijende popu latie, waarvan de oorsprong niet helemaal duidelijk was. Volgens sommigen waren de dieren afkom stig uit het Belgische Zwin, waar de grauwe gans was uitgezet. Maar de aanwezige beesten had den niet de kenmerken van de Oost-Europese ondersoort die in het Zwin leefde. Anderen beweer den dat iemand uit de buurt de ganzen had losgelaten, maar ook daarover waren de geruchten niet eensluidend. Maar hoe duister de herkomst van de ganzen ook was: Het Zeeuwse Landschap werd als be heerder van het Groote Gat aan sprakelijk geacht voor de schade die de dieren veroorzaakten in de omgeving. Bovendien werd Het Zeeuwse Landschap van alle kan ten aangesproken om een oplos sing voor de uitdijende ganzenpo- pulatie en de daaraan verbonden schadeproblemen te zoeken. Het was een kwestie van veel onder handelen, over en weer geven en nemen, en het sluiten van compro missen, voordat iedereen op één lijn zat. De ganzen werden inge perkt door te zorgen dat er weinig of geen jonge ganzen bij kwamen. Dat was althans de bedoeling van de afgesproken maatregelen. De belangrijkste ingreep was dat aan het begin van de broedtijd de eieren geschud of geprikt wer den, zodat er geen kuikens gebo ren zouden worden. Na het schud den of prikken blijft de gans de ei eren bebroeden en daarom werkt het veel beter dan het weghalen van de eieren. In dat geval produ ceren de vogels in minder dan geen tijd een nieuw legsel. Schud den of prikken van de eieren voor komt dat deze uitkomen. Het klinkt nogal onschuldig, maar het is geen actie waarover je vol trots aan je (klein)kinderen vertelt. De effectiviteit van eieren schudden en prikken was ook niet honderd procent. Ganzen zijn slim, en er waren steeds weer indi viduen die hun nest zodanig ver borgen of onbereikbaar vestigden dat niemand het kon verstoren. Zo werden toch jaar op jaar weer kuikens geboren. Daardoor lukte het maar heel moeizaam om de ganzen en de schade die ze veroor zaakten binnen de perken te hou den. Totdat de vos kwam. Vossen waren in Zeeland in voorgaande eeuwen volstrekt on bekend. De Zeeuwse eilanden wa ren vrijwel onbereikbaar voor vos sen en bovendien werd in aan grenzende gebieden in Brabant en Vlaanderen de stand heel kort ge houden door jachtopzichters en veldwachters, die de vos als con current van de jager te vuur en te zwaard bestreden. Maar de ouder wetse jachtopzichter verdween en bestrijdingsmiddelen als klem men en vergif werden verboden. De vos breidde zich uit en koloni seerde vanuit België in korte tijd heel Zeeuws-Vlaanderen. Voor de grauwe ganzen van het Groote Gat was dat erg ingrijpend. Eierprikkers die in het voorjaar op pad gingen troffen de ganzen doodgebeten op het nest aan. De vos bleek een effectievere ganzen- jager dan de meest actieve mense lijke bestrijder. Het lijkt een kwes tie van tijd voordat de vos het gan- zenprobleem van het Groote Gat heeft opgelost. En niet alleen in het Groote Gat. Daarover volgen de week. Het middeleeuwse kasteel van West-Souburg, be ter bekend als kas teel Aldegonde, is in de winter van 1970/71 opgegraven onder moeilijke omstandigheden. Al leen de bodemvondsten reste ren van dit belangrijke Zeeuw se kasteel. Veel ervan komen uit een grote beerput en de gracht, als sporen van het dage lijks leven in de vijftiende en zestiende eeuw. Een aantal opslagpotten bleek naar vorm en functie zeldzaam. Ze zijn van roodbak- kend aardewerk en enigszins co nisch van model. Ze hebben een vlakke bodem en een hori zontale mondrand. De lengte varieert van 13,0-16,5 centime ter, de inhoud van 200-300 cen tiliter. In totaal zijn er 33 gevon den, veelal fragmenten. We noemen ze 'containers' wegens hun opslagfunctie. De horizon tale mondrand dient om de in houd af te sluiten met bijvoor beeld een stukje perkament en een touwtje. Bijzonder is het merk op sommige containers. Tot nu toe waren zulke stempels vooral be kend op glazen flessen of laken- loden. De ronde merken verto nen een letter M met daarbo ven een B, beide in 'gotisch' schrift. De schrijfwijze van de M komt sterk overeen met de M op munten uit de regerings periode van Maria van Bourgon- dië (1477-1482). De B is het stadsmerk van Brugge; deze B komt ook veelvuldig voor op la- kenloden, tinwerk en dergelij ke. Ook is het afgebeeld op het enige bekende pelgrimsinsigne van Onze Lieve Vrouwe van de Potterie uit Brugge, dat bij een Middelburgse opgraving tevoor schijn kwam. Eén container heeft een wapenschild met een horizontale balk, geflankeerd door twee takjes. Boven dit schild staat de letter J met links en rechts twee sterren. Dit lijkt op het wapen van Adriaan van Borssele van Brigdamme (1417-1468), ooit kasteelheer op het kasteel. Wellicht is deze container dus exclusief voor het kasteel vervaardigd! Hoe wel slechts één exemplaar be waard bleef, zal er een groter aantal zijn besteld. WOENSDAG 11 NOVEMBER 2015 Kaarten blijven op zak door Ronald Jongelings Marcel de Visser betreedt het veld in Oostkapelle. foto Lex de Meester Gans met kuikens foto Chiel Jacobusse door Henk Hendrikse Henk Hendrikse werkt bij Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Twee van de 33 gevonden containers met merken. foto Zeeuws Archeologisch Depot, SCEZ •tu*cnt" OAnctNt '«ACH CLUB -QMBURO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43