Vlissingen ontvangt het meeste rijksgeld 'Vernieuwing noodzaak in recreatiesector' Van Groed FZo COLOFON Genealogisch Centrum Zeeland geeft voorouders e 8 ZEELAND Het Genealogisch Centrum Zeeland helpt stamboomonderzoekers al dertig jaar met de speurtocht naar dichtbije en verre voorouders. Op zoek naar Zeeuwse roots, in alle mogelijke bestanden. „Pas wel op, genealogie is verslavend." Dat blijkt uit onderzoek van Coe- lo, het Centrum voor Onderzoek naar de Economie van Lagere Overheden. Het laat zien dat er grote verschillen zijn in de bedra gen de gemeenten van de rijks overheid ontvangen. Het zijn vooral gemeenten met een 'zwakke sociale structuur' en een centrumfunctie die bedui dend meer financiële ondersteu ning ontvangen vanuit Den Haag dan sterkere en rijkere gemeen ten. Een van de redenen is dat de huizen er over het algemeen min der waard zijn, waardoor ook de opbrengst van de onroerende- zaakbelasting doorgaans lager uit valt. Vlissingen ontvangt naar ver houding vooral veel geld in het ka der van de WMO (Wet maatschap pelijke ondersteuning) en de Parti cipatiewet: per inwoner ruim het dubbele van het landelijk gemid delde. Alleen Heerlen scoort nog hoger. Heerlen is ook de gemeen te die in totaal de hoogste uitke ring per inwoner krijgt: 3468 euro. Bloemendaal ontvangt het minst: 895 euro per inwoner. In Zeeland scoort behalve Vlis singen alleen Middelburg (iets) bo ven het landelijk gemiddelde: 1976 euro per inwoner. De andere elf gemeenten zitten daar, vaak ver, onder. De Zeeuwse gemeente die dit jaar het kleinste bedrag van de rijksoverheid incasseert is Kapel- Ie: 1129 euro per inwoner. Dit schrijven Gedeputeerde Sta ten in antwoord op vragen van GroenLinks. Aanleiding voor de vragen was een tv-uitzending over de actie Bescherm de kust van een aantal Zeeuwse en Zuid-Hollandse natuur- en mi lieuorganisaties tegen nieuwbouw- plannen langs de kust. Het dage lijks provinciebestuur deelt de zorg van deze organisaties en GroenLinks niet. Volgens GS gaat het om hergebruik en renovatie van bestaande vakantieparken of om nieuwbouw binnen de zogehe ten 'hotspots'. „Ontwikkelingen die tot nu toe zijn gerealiseerd pas sen binnen de provinciale beleids kaders", aldus GS. Vrees voor aan tasting van de natuur heeft GS niet omdat 'op basis van het Om gevingsplan, de Verordening Ruimte van de provincie en na- tuurwetgeving natuur- en land schapswaarden van provinciaal be lang worden beschermd'. De zor gen van de provincie richten zich op bestaande, verouderde vakan tieparken en dan vooral in het bin nenland. „Aan de onderkant van de markt zal de sector geconfron teerd worden met overaanbod, ver loedering, leegstand en ongewens te huisvesting", citeren GS uit een recent onderzoek Vitaliteit Kustre- creatie Zeeland. 088-0139910. e stappen de studie zaal van het Zeeuws Archief in Middelburg binnen. Onbevan gen, beslist niet belast met enige voorkennis. Stamboomonder zoek is iets voor gepensioneer den, dat is de meest gangbare ge dachte. David van Oorschot is voorzit ter van het Genealogisch Cen trum Zeeland. Hij is gepensio neerd, inderdaad, hij was wiskun deleraar op scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg. Zijn 'Als u hier naartoe komt, neem dan het trouwboekje van opa en oma mee. Dat biedt aanknopingspunten' eigen stamboom leidt naar Noord-Brabant, Oirschot. En ja, het toeval wil dat hij in de verte familie is van uitgever Geert van Oorschot, wiens biografie net is verschenen. „Ik moet vier stap pen terug doen in mijn stam boom", zegt David van Oorschot, „Geert drie. Mijn betovergrootva der is zijn overgrootvader, we hebben een verwantschap in de zevende graad." In de hoek van de studiezaal, waar het centrum is gevestigd, zijn vrijwilligers bezig met het in de computer invoeren van per soonsgegevens. Was genealogie tot tien jaar geleden vooral een stoffige papieren hobby, tegen woordig is er dankzij het werk van vrijwilligers een massa infor matie online te vinden. Dag meneer Van Oorschot. We weten van niks. Maar toch zijn we eigenlijk wel benieuwd naar onze voorouders. Kunt u ons op weg hel pen naar de Van Dammes in voor bije eeuwen1 De mogelijkheden blijken le gio. „Als u hier naartoe komt", zegt de voorzitter, „neem dan het trouwboekje van opa en oma mee. Dat biedt altijd aankno pingspunten." Trouwboekje van grootou ders? Hebben we niet. Gelukkig zijn er vele wegen die naar Rome leiden. Van Oorschot heeft voor werk gedaan en kan uit de losse pols een aantal 'instapmogelijkhe den' aanbieden. Wat dachten we van Genealon, een index op na men? Zo komen we erachter dat er al vele uitgewerkte stambo men beschikbaar zijn. Daar zit ook een genealogie tussen van een Marinus van Damme. De man blijkt uit Scherpenisse te ko men, hij is geen familie. Onder de naam Damme of Van Damme blijken er in het Ge nealogisch Centrum ook dossier mappen te zijn aangemaakt. Wat dat zijn? Van Oorschot: „Ik zeg al tijd tegen mensen, doe een brief je met extra gegevens in een trouwboekje als je dat bij ons brengt. En voorzie oude foto's, vaak zogenaamde cartes de visite, van informatie. Geboortekaartjes, overlij densbrieven, trouwaankon- digingen, briefwisselingen, poe- ziealbums: die stoppen wij in dossiers. Wie pas met een stam boom begint is geneigd zich al leen maar op de data te richten. Jammer. Ik zeg het altijd zo: de data vormen de kerstboom, maar de bronnen - de foto's, de brie ven - zijn de kerstballen." De voorzitter heeft een spre kend voorbeeld uit zijn familie. Ergens rond 1700 was er een hu welijk, waarbij er sprake was van tweedegraads verwantschap. In het geval van katholieken moest de paus zelf daar toestemming voor verlenen. „En ik heb die ge schreven toestemming gevon den", zegt Van Oorschot. „Onbe schrijflijk hoe veel plezier zo'n vondst geeft. Daarom moet je de stamboom aankleden." Mooi, maar nog steeds geen fa milie in zicht. Zeeuwse Stam, het Contactblad van de Nederlandse Genealogische Vereniging afde ling Zeeland, is ook een informa tiebron die moet worden geraad pleegd. Het tijdschrift is gedigita liseerd, zodat er al snel hele rit sen Van Dammes over het scherm flitsen. Heinkenszand, Vlissingen, vooralsnog geen Zeeuws-Vlaanderen. Van Oor schot vertelt dat we nog van ge luk mogen spreken. Een Van Bel- zen in Arnemuiden, of een Min- derhoud in Westkapelle, daarvan zijn er zo veel, dan ben je nog veel verder van huis. Een volgen de stap: het genealogische tijd schrift Gens Nostra. Prijs! Een Eli zabeth van Damme, in 1821 gebo ren in Ossenisse. Nee, geen fami lie, maar we zitten nu wel aan de goede kant van de Schelde. Rond 1810 loop je als stam boomonderzoeker vaak vast. In die tijd stap je over van de burger lijke stand naar de doop-, trouw en begraafboeken. Van Oorschot: „Op dat soort dode punten kun nen wij een duwtje geven. We ra den aan ook in rechterlijke archie ven te zoeken. Het is moeilijk te voorspellen wat je allemaal tegen komt. In de bestanden van de Godshuizen lees je over gezond heid. 'Zwaar aan het hoofd, kwaad aan de lever'. Zo kan ge nealogie een rol spelen bij het op sporen van erfelijke ziektes. Maar dat soort zaken staat niet cen traal. Het gaat erom dat je je ei gen familie tot leven brengt." Meteen maar even de proef op de som ge nomen. Wat gebeurt er als je als volle dig blanco stamboomon derzoeker aan een klus be gint? Op aanraden van diverse er varingsdeskundigen gaan we voor de eerste stappen naar de site 'Zeeuwen Ge zocht'. Want dat is wel de voorwaarde voor succes: je moet zeifin Zeeland gebo ren zijn. Nou is dat bij mij duidelijk het geval. En van mijn ouders weet ik het ook zeker. Van de genera ties daarvoor heb ik wel een vermc wordt de 5 al een stul Mijn vade: komt meti Via de ove tie in 1986 Groede, w Emma Ze( noeg vernr leen het bi zijn jonge opzichter organisatii ik hem wc len. Hoe jc wicht van melen ten boeren. 0\ ragebedrij maatschaj niets staar door Rolf Bosboom VLISSINGEN. De gemeente Vlissin gen ontvangt van alle Zeeuwse ge meente verreweg het meeste rijks- geld. Dit jaar gaat het om 3223 eu ro per inwoner. Dat is ruim boven het landelijk gemiddelde van 1947 euro. MIDDELBURG Ontwikkeling en ver nieuwing van onder meer vakantie parken zijn nodig om de verblijfsre- creatie in de provincie Zeeland op peil te houden. Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Gruijthuijsen Commercieel directeur Tessa van Waarde Advertenties Afdeling Direct Sales reeio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Kies voor een st door Jan van Damme W UTKN GEHOOR TE1* Geboorteakte van Jacobus Bernardus van Damme, opgemaakt op 9 sep tember 1882. door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40