Kenia heeft eveneens een serieus dopingprobleem 'Ik geloof niet in een oplossing, die is namelijk ongelooflijk ver weg' 18 SPORT Oud-topatleet weet al langer dat er op het hoogste atletiekniveau volop wordt gesjoemeld. Nee, Luc Krotwaar keek in augustus niet naar de we reldkampioen schappen atletiek in Peking. En ook niet naar de marathons in Amster dam, New York of zijn stad Eind hoven. De voormalig topatleet zou er toch alleen maar prestaties zien, waarin hij absoluut niet zou geloven. De liefhebber Krotwaar (47) is cynisch geworden. Jaren ge leden al. „Daar baal ik zelf nog het meeste van", zegt hij. „Mijn sport wordt verneukt door mensen die geld najagen. Daar ben ik ongeloof lijk kwaad over." Liet maandag verschenen rap port over de dopingcultuur in Rus land schokte de wereld. Niet Krot waar. „Ik ben niet verrast. Het is ook niet groter dan ik had ver wacht. Ik zie insiders geschokt rea geren. Daar geloof ik niets van. Die mensen willen blijkbaar be wust naïef zijn, omdat ze nog in de sport betrokken zijn en er voor een deel afhankelijk van zijn." Hij benadrukt: dit moet geen zuur verhaal worden. „Ik wil niet overkomen als dat opaatje uit de Muppet Show, die uit principe ne gatief wil zijn. Zo ben ik juist niet. Maar het gaat om de sport, die heel dicht bij me staat." Murw gebeukt In 2008 was het lijf van de meer voudig nationaal kampioen op. Hij stopte, maar bleef betrokken als commentator. Ruim twee jaar geleden keerde hij de topsport de finitief de rug toe. Murw gebeukt. Hij wist teveel. Kon op Eurosport geen commentaar meer geven bij prestaties waarvan hij niet geloof de dat ze zuiver waren. Vorig jaar liet hij weten dat het nieuwe wereldrecord op de mara thon van Dennis Kimetto met een korreltje zout genomen moest worden. „Ik kon het niet voor mij houden", zegt Krotwaar nu. „An ders zou ik het verzwijgen en on derdeel worden van het pro bleem." Hij deelde zijn kennis over de misstanden met de Do- pingautoriteit. „Ik zag een sprong van minuten, die je alleen door do- pinggebruik kon verklaren." Tsja. Dat rapport afgelopen maandag... „Ik wist al dat er in Rusland en Kenia structureel do ping werd en wordt gebruikt. En met mij alle insiders. En het blijft 'De IAAF is gewoon zo corrupt en vervuild, dat je het niet aan mensen binnen de sport zelf over kan laten om schoon schip te maken' helaas niet bij die twee landen." Zo werden er tijdens zijn topja ren al voortdurend concurrenten uit Spanje en Marokko betrapt. Zelf denkt hij in 2006 een medail le te zijn misgelopen op het Euro pese kampioenschap in Göteborg. Krotwaar verloor de eindsprint van de Spanjaard Julio Rey en werd vierde op de marathon, zijn specialiteit. Later werden er in het onderzoek naar de Spaanse do- pingarts Eufemiano Fuentes bloed- zakken gevonden met de datum van dat kampioenschap er op. Er volgde geen onderzoek. Krotwaar hoorde er nooit meer iets over. „Ik vraag me serieus af of er een politieke wil is om deze proble men op justitieel niveau aan te pakken. Nee. Ik geloof niet in een oplossing, die is namelijk onge looflijk ver weg. De IAAF is ge woon zo corrupt en vervuild, dat je het niet aan mensen binnen de sport zelf over kan laten om schoon schip te maken. Het inge wikkelde aan de atletieksport is dat het alleen maar interessant wordt gevonden als er alsmaar re cords sneuvelen. Organisaties, sponsoren en managers gaan daar in mee en houden zo het systeem in stand. Ze gaan in zee met atle ten die niet alleen het talent, maar ook de bereidheid hebben alles voor een record te doen." Natuurtalenten Hij gelooft nog natuurtalenten, zo als Dafne Schippers. „Maar niet in de vele atleten uit een bepaalde groep of land die plots massaal ruim onder records duiken." Krotwaar schetst een somber toekomstbeeld van zijn geliefde sport. Nog altijd is hij coach van enthousiaste marathonlopers en haalt hij ongelooflijk veel voldoe ning uit de sport die hem in zijn verlegen tienerjaren zelfvertrou wen schonk. Maar hij blijft ver weg van het vervuilde topniveau. „Mijn plezier in de topsport is lang geleden aangetast en wegge nomen. Er wordt aan damage-con trol gedaan. Mijn zoon is twee jaar oud en de tweede is onderweg, maar zolang er op justitieel niveau niet wordt ingegrepen, wil ik niet dat mijn kinderen later op hoog ni veau atletiek gaan bedrijven. En dat is doodzonde voor een sport die van nature juist allround, so ciaal en zuiver is. Dit is pas het topje van de ijs berg. Die woorden van Dick Pound, de voorzitter van de WA- DA-onderzoekscommissie, dreu nen na. Hoewel het maandag verschenen rapport zich volle dig toespitste op het door de staat georganiseerde dopingge- bruik in Rusland, wees Pound op de persconferentie ook met een beschuldigende vinger naar een land als Kenia. Volgende week komt het be stuur van het werelddoping- agentschap bij elkaar en maakt het een lijst bekend met meerde re landen, antidopingorganisa- ties en laboratoria, die volgens hen niet aan de regels voldoen. Verwacht wordt dat Kenia daar ook op staat. De WADA stuurde vorige week al aan op een schor sing van de Keniaanse atletiek- bond van vier jaar. De bond doet na tal van waarschuwingen nog steeds te weinig aan het aan pakken van dopinggebruik. „Waar we wel voor moeten op passen is dat we nu alles op een hoop gooien", zegt Herman Ram, directeur van de Neder landse Dopingautoriteit. „Ik denk niet dat we nog een land gaan vinden dat net als Rusland op alle niveaus, tot aan een ge heime dienst, doping facili- teert." Wel voegt Ram onmiddellijk toe dat Kenia inderdaad een se rieus dopingprobleem heeft, net als landen als Jamaica en Brazi lië. „Er is nog steeds geen be hoorlijk antidopingprogramma in dat land. Dat wordt eigenlijk pas net opgezet." Kwalijk, omdat het land populair is onder Euro pese atleten. Ze beleggen er graag trainingskampen. Het in opspraak geraakte doping- laboratorium in Moskou raakte gisteren zijn accreditatie al kwijt en mag geen dopingtests meer uitvoeren. Het IOC liet bo vendien weten alles in het werk te stellen om Olympische me dailles van schuldige sporters af te nemen en alsnog toe te ken nen aan rechtmatige winnaars. Vandaag gaat president Vladi mir Poetin om tafel met de voor zitters van de Russische sport bonden over de voorbereiding op de Olympische Spelen, vol gend jaar in Rio de Janeiro. iet verrast Luc Krotwaar: „Ik wil met dat mijn kinderen later op hoog niveau atletiek gaan bedrijven. En dat is doodzonde voor een sport die van nature juist heel all round, sociaal en zuiver is." foto Jurriaan Balke/fotomeulenhof door Pim Bijl Luc Krotwaar door Pim Bijl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18