'Een ander draagt een pet, (Z 16 Wegsturen vertrouweling Wim Jonk volgende Het vertrek van Wim Jonk zorgt weer voor tumult bij Ajax. De directie schopt met het besluit ook clubicoon Johan Cruijff tegen de schenen. 'Franz Beckenbauer beloofde Jack Warner hulp en tickets' Assistent weg bij Cambuur Heerenveen strikt aanvaller Eerste Oranje-training Vejinovic Het net sluit zich verder rond Franz Beckenbauer in de zaak rond de toewijzing van het WK voetbal van 2006 aan Duitsland. Vlak voor die toewijzing in 2000 heeft de toenmalig voorzitter van het Duitse organisatiecomi té FIFA-bobo Jack Warner 'be paalde diensten' beloofd. Dat zei Rainer Koch, de interim-voorzit ter van de Duitse voetbalbond DFB. De bond gaat uit van moge lijke omkoping. Beckenbauer on dertekende een contract met de SC Cambuur heeft assistent-trai ner Sandor van der Heide uit de technische staf gehaald vanwege de slechte resultaten in het huidi ge seizoen. De eredivisieclub uit Leeuwarden gaat op zoek naar ie mand anders die samen met hoofdtrainer Henk de Jong de technische staf gaat vormen. Cambuur won dit seizoen nog niet en staat momenteel op de zeventiende plaats. voormalig vice-president van de FIFA en oud-leider van de Ameri kaanse bond CONCACAF. War ner, inmiddels voor het leven ge schorst en ogenschijnlijk betrok ken bij vrijwel elk omkoopschan daal bij de FIFA, had stemrecht bij de toewijzing van het WK. In het contract werden akkoorden gesloten over steun aan coaches van de CONCACAF en tickets aan Warner zelf. Koch: „Zoiets wakkert de vermoedens van om koping aan." Sc Heerenveen krijgt in de win terstop versterking van de twin tigjarige vleugelspeler Arber Zen- eli. De Zweedse jeugdinternatio- nal komt van IF Elsborg en is gis teren medisch gekeurd. De aan valler tekende een contract voor 3,5 jaar. „We zien in hem een zeer talentvolle speler", zei tech nisch directeur Hans Vonk. „Hij is creatief en snel en we hebben hoge verwachtingen van hem." Trainers weg bij' Sampdoria en Palermo De coaches van de Italiaanse voetbal clubs Palermo en Sampdoria, Giusep pe Iachini en Walter Zenga, zijn gisteren ontslagen. Bij Paler mo is er zelfs al di rect een nieuwe trai ner gevonden: Davi- de Ballardini. Samp doria staat in de Itali aanse competitie tiende met zestien punten uit twaalf duels. Palermo doet het met een twaalf de plaats niet veel slechter. Erik Pieters mist nog groepstraining Oranje is zonder Erik Pieters aan de eerste groepstrai ning begonnen. De verdediger van Stoke City werd maandag alsnog opgeroepen door bondscoach Danny Blind, als ver vanger voor de ge blesseerde Jairo Rie- dewald. Hij voegde zich in de middag bij de selectie. Pie ters deed vorig jaar in het oefenduel met Italië (2-0 verlies) voor het laatst mee met Oranje. Bazoer lijkt hersteld van kuitblessure Riechedly Bazoer lijkt volledig her steld van de kuitbles sure die hij afgelo pen zondag opliep in de uitwedstrijd te gen Feyenoord. De middenvelder van Ajax trainde gisteren in Katwijk volledig mee met het Neder lands elftal. Als hij geen last krijgt, is Ba zoer de komende da gen dan ook 'ge woon' inzetbaar tij dens de oefeninter lands tegen Wales en Duitsland. AMSTERDAM. Eén zinnetje in het persbericht dat Ajax gisteren ver spreidde om het vertrek van hoofd opleiding Wim Jonk toe te lichten, blijft hangen. Algemeen directeur Dolf Collee sluit zijn zegje af met de woorden: 'Ajax gaat verder op de ingeslagen weg. De strategie blijft hetzelfde, de in dividuele ontwikkeling van onze talenten blijft centraal staan'. Oftewel: de lijn die Johan Cruijff ooit uitstippelde blijft in tact. Maar hoe reëel is dat? De vraag stellen is hem beantwoor den. Zeker omdat Jonk gisteren aan de kant werd gezet. Als meest trouwe volgeling van Jo han Cruijff was hij verantwoorde lijk voor de jeugdopleiding van Ajax. Vierkant stond hij achter de filosofie van Cruijff dat beter, individueler opleiden de sleutel is tot nieuw internationaal suc ces. Hard botste hij juist met di recteur spelersbeleid Mare Over- mars, hoofdtrainer Frank de Boer en zijn assistent Dennis Berg kamp, de andere leden van het Technisch Hart. Hardnekkig oneens waren ze het, tot op het kinderachtige af. Jonk vond dat 'zij' de plannen van Cruijff aan hun laars lapten door versterkingen van buitenaf (Gudelj, Sinkgraven, Heitinga) te halen in plaats van (meer) jeugdspelers in te passen. En dan die speelstijl van het eerste elftal, mét nummer tien. Ook niet vol gens afspraak. Vertrouweling Zeker nu Cruijff een allesoverstij- gende strijd tegen longkanker voert, is het op zijn zachtst ge zegd gevoelig om zijn invloed binnen de club te duiden. Maar feit blijft dat met het vertrek van Jonk een volgende vertrouweling van Cruijff het veld heeft ge ruimd. Eerder staakte Tscheu La Ling, een andere vooruitgescho ven post, al ontgoocheld zijn werkzaamheden als adviseur. Het is niet onwaarschijnlijk dat ook Ruben Jongkind, hoofd talentontwikkeling en rechter hand van Jonk, in de slipstream vertrekt. Ingewijden zeggen dat Cruijff Ajax ook na zijn diagnose van longkanker moeilijk kan en wil loslaten. Hij praat veel liever over de toekomst van Ajax dan over zijn behandeling, vastbera den en overtuigd als hij is om de club via zijn filosofie weer op de rit te krijgen. Maar de vraag is hoe dat lukt zonder vooruitgeschoven post die dagelijks bij de club is. Wie zet de lijn van Cruijff door? De aanstelling van jeugdvriend Leo van Wijk als voorzitter van de rvc biedt vermoedelijk ook geen oplossing, omdat hun band niet meer zo sterk is als vroeger. Van de door Cruijff ontketen de fluwelen revolutie is ondertus sen weinig over. Oud-profvoet ballers moesten Ajax een nieuw gezicht geven, maar wrang ge noeg ruzieden juist zij het hef tigst over de koers, en de visie van Cruijff in het bijzonder. Het meest schrijnend is de totale chaos in het Technisch Hart. Mare Overmars zei eerder: „We hebben tig keer geprobeerd om Wim aan tafel te krijgen." Toen Collee en Van der Sar hem recent persoonlijk wilden spreken, weigerde hij ook. Jonk wilde per se Jongkind meene men naar het gesprek. Daar zat Collee weer niet op te wachten. Uiteindelijk barstte de bom maandagavond, toen Jonk alsnog werd ontboden door het tweetal. Ajax moet op zoek naar een nieu we hoofd opleiding, maar veel be langrijker: de club valt uit de han den van Cruijff en zijn filosofie. Het is dinsdagmiddag en Memphis trekt nog een sprintje, richting de jongetjes aan de zij kant van de tribune in Katwijk. Vlug wat handtekeningen, een paar foto's, en dan: hup, de spe lersbus in. Als laatste. Wie er cynisch naar wil kij ken, zou er een charmeoffensief- je in vermoeden. Niet dat Mem phis normaal gesproken te be roerd is voor handtekeningen, maar het zit hem meer in het to taalplaatje, en in de context van de weken en maanden hiervoor. De voetballer heeft zojuist uit gebreid en geduldig de pers te woord gestaan. Niet alleen de te levisiestations deze keer, óók de schrijvende pers. En ja, het ging weer eindeloos over zijn vermale dijde hoed. „Ach, een hoed", zegt Mem- Sport VOETBAL VOETBAL VOETBAL KATWIJK Feyenoord-middenvelder Marko Vejinovic (m) heeft gisteren zijn eerste training met het Nederlands elftal afgewerkt. Hij is de enige debutant in de selectie van Oranje. In totaal verschenen 23 man op het veld van Quick Boys. foto Pro Shots VOETBAL VOETBAL VOETBAL Ajax valt uit handen van Johan Cruijff door Daniël Dwarswaard door Sjoerd Mossou en Maarten Wijffels />-; ju» Memphis nam gisteren na de training van Oranje uitgebreid de tijd voor de fans en voor de media, foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16