1918-2015 Kunststof sponsje repareert hart 8-daagse All Inclusive cruise stipvandedag.nl NIEUWS 11 47% Helmut Schmidt ketten van het Kremlin. In weer wil van massale vredesdemonstra- Wat was Helmut Schmidt niet alle maal? Scherpzin nig, arrogant, kop pig, geestig, breedsprakig, ijdel, origineel. 'Duitslands beste oud-kanselier', die gisteren op 96-jarige leeftijd thuis in Ham- burg-Langenhorn overleed, was ook een verstokt roker: tot kort voor zijn dood stond Schmidt er op in tv-studio's zijn geliefde men- thol-sigaretten te mogen opste ken. 'De laatste roker', werd de nestor van de Duitse sociaaldemo cratie gekscherend genoemd. Schmidt, bondskanselier tus sen 1974 en 1982, raakte nooit in vergetelheid. Integendeel, tot op zeer hoge leeftijd werd de oude rot van de SPD uitgenodigd voor talkshows en interviews. Als Schmidt sprak, luisterde de Repu bliek. Geen wonder: in de knappe, aristocratisch ogende Noord-Duit ser balde een hele eeuw zich sa men. Schmidt, die naarmate hij ouder werd steeds meer populari teit genoot, personifieerde alle rampen en alle hoogtepunten uit het moderne Duitse collectieve ge heugen. Hij was een doener, een pragmati cus die naar eigen zeggen een broertje dood had aan politici met een 'visie': 'Die moeten naar de dokter', vond Schmidt. Nog in de meest recente geopolitieke crisis, rond Oekraïne, koos Schmidt voor realisme. Het Westen, vond hij, zou tegenover Rusland minder hoog van de toren moeten blazen. Dat Poetin de Krim annexeerde kon hij wel begrijpen. Voor het eerst deed 'der Ma- cher' van zich spreken als senator (wethouder) in Hamburg tijdens de beruchte stormvloed van 1962. Schmidt, die was opgeleid als eco- Als Schmidt sprak, luisterde Duitsland. Naarmate hij ouder werd, genoot de voormalige bondskanselier steeds meer populariteit noom, bleek een doortastende cri sismanager. Zonder officieel om toestemming te vragen, riep hij de hulp in van de Bundeswehr en de Royal Air Force. Die leiderskwali teiten kwamen hem ook als bondskanselier zeer van pas. In Schmidts ambtsperiode ging West-Duitsland door ernstige cri ses. De oliecrisis vrat aan de wes terse economiëen, de bondsrepu bliek werd verscheurd door de ex treemlinkse terreur van de Rote Armee Faktion (RAF). Duitsland werd bovendien bedreigd door de middellange nucleaire afstandsra- ties zette Schmidt zich in voor plaatsing van Amerikaanse kruis raketten in West-Europa als ant woord op dreiging uit Moskou. Een van Schmidts moelijkste per soonlijke momenten was de ont voering door de RAF van werkge versvoorzitter Hanns-Martin Schleyer, tijdens de 'Duitse Herfst' van 1977. 'De staat mag zich niet laten chanteren', was Schmidts reactie. Hij liet een tege lijkertijd gekaapt passagiersvlieg tuig bestormen, waarop Schleyer werd vermoord. Schleyers nabe staanden hebben Schmidts on wrikbaarheid nooit echt vergeven. Helmut Schmidt nam het op te gen de kiezer en tegen de eigen partij als hij dit noodzakelijk acht te. Die politieke moed bezorgde hem later de titel van 'ouder staatsman', maar in 1982 leidde zijn eigenzinnigheid mede zijn val in als kanselier. Schmidt, die als jongeman als officier dienst deed in Hitiers Wehrmacht, begon aan een nieu we loopbaan, als uitgever van het intellectuele weekblad Die Zeit en als auteur. Dit voorjaar verscheen zijn autobiografie Was ich noch sa gen wollte. Daarin bekent Schmidt ondermeer zijn in 2010 gestorven, geliefde echtgenote Hannelore ('Loki') - met wie hij 68 jaar was getrouwd - te hebben bedrogen. Het boek was zijn afscheid. Toen de zieke Helmut Schmidt onlangs het roken opgaf, beseften de Duit sers met weemoed: nu duurt het niet lang meer. De Russische hartchirurg Leo Bockeria heeft een jaar geleden bij Dominika, en nog enkele an dere patiëntjes, een stukje van een speciale poreuze kunststof in het hart geïmplanteerd. De methode blijkt te werken: er zijn geen complicaties of stoornissen opgetreden. „Dit is het klinische bewijs dat biologische absorbeer- bare implantaten bruikbaar zijn in de hartchirurgie", zegt Bocke ria, verbonden aan het Bakoulev hartziekenhuis in Moskou. De methode en de kunststof voor het hartweefsel werden op de Technische Universiteit Eind hoven ontwikkeld. Het is een biologisch absorbeerbaar poly meer; dat wil zeggen dat het ma teriaal na verloop van tijd in het lichaam oplost. Intussen groeit in het poreuze materiaal lichaamseigen weefsel dat de functie geheel overneemt. Zo ontstaan er op natuurlijke wijze hartkleppen of bloedvaten. Het kunststof komt van Xel- tis. Martijn Cox, wetenschappe lijk directeur van dit biotechnolo- gische bedrijf: „We hadden in Lichaamseigen hartklep mei al een goed resultaat bij de reparatie van bloedvaten. Dat nu ook hartweefsel kon worden ge repareerd, is een doorbraak. Bij deze kinderen die met één func tionerende hartkamer zijn gebo ren, werd de hartwand een stuk je groter gemaakt. We verwach ten toestemming om over twee jaar ook hartkleppen op die ma nier te repareren." Op termijn wil Cox op deze wijze ook be staande implantaten vervangen. per 4-sterren-plus Costa Diadema Van 1329 nu v.a. slechts korting Inclusief 8-daagse cruise! Vliegreis per KLM of Transavia! Verblijf in een balkonhut! Incl. drankenpakket t.w.v. €175! Alléén vandaag te boeken boek online of bel StlP 1 WOENSDAG 11 NOVEMBER 2015 door onze correspondent Wierd Duk Schmidt, hier op de foto in 1980, was een verstokte roker. Tot kort voor zijn dood stak hij mentholsiga retten op. foto Ulrich Baumgarten/Getty Images door Harry Verrijt EINDHOVEN Met een kunststof sponsje uit Eindhoven is het hart van Dominika Zhurkina, een Rus sisch meisje van 6 jaar, gerepa reerd. Wetenschappers spreken van een medische doorbraak. Voor het eerst is een biologisch afbreekbare kunststof gebruikt om hartweefsel te repareren. Xeltis hoopt over twee jaar kinderen nieuwe hartklep pen te kunnen geven. Hoe zou dat werken? Q Uiteindelijk vervangen de eigen cellen de kunststof. Balkonhut special! Middellandse Costo Mallorca ALL INCLUSIVE BALKONHUT SPECIAL!!! U leest het goed, voor v.a. slechts 699 boekt u nu deze heerlijke 8-daagse All Inclusive cruise met verblijf in een zeer comfortabele balkonhut op één van de mooiste schepen op de Middellandse Zee, de Costa Diadema. Beoordeeld met een Zoover-cijfer van 8,1 staat dit schitterende 4-sterren-plus schip garant voor een heerlijk verblijf. Wat dacht u van 15 bars, 7 restau rants, 3 zwembaden, een prachtig wellnesscenter en een promenadedek van ca. 500 meter lengte? Het is een juweel op zee. Wist u dat de normale prijs voor deze reis met balkon hut al gauw 1329 bedraagt? Bij deze spectaculaire prijzen, die alleen vandaag aangeboden worden, zijn de vliegreis, alle maaltijden en een drankenpakket aan boord inbegrepen. Maar let op, deze special is alleen vandaag boekbaar... J Savona^ La sj Marseille Barcelona 699 11-18-25 januari 1 februari 8-15 februari 22 februari 699 749 769 829 29 februari 7 maart 14-21 maart 879 829 839 Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden met O88 - 7O 7O 65O Vvandedagonl J S&L kwiizipïnppn vnnrhphnnHpn -- Kind krijgt hartklep van bioafbreekbare kunststof. Q De poreuze kunststof vangt lichaamscellen, die samen nieuw weefsel gaan vormen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11