Onderwijsbonden: Piet ziet er op veel scholen anders uit Bodemonderzoek nazitrein uitgesteld NIEUWS 9 Uit een onderzoek van deze krant onder 262 gemeenten bleek nog maar 6 procent bereid tot verande ring van Zwarte Piet. Bij de achterban van de AOb (grotendeels werk zaam in openbaar on derwijs) zegt liefst 35 procent dat de sinter klaasviering verandert. Voor onderwijsperso neel dat is aangesloten bij het christelijke CNV is dat 17 procent. Dat percentage is fors hoger dan de 2,2 procent die vorig jaar uit de 'piet-enquête' kwam. „Scholen staan dich ter bij de ouders en hun kinderen dan ge meenten", verklaart CNV-voorzitter Joany Krijt. Vorig jaar werden scholen volgens haar nog 'overvallen' door de pietendiscussie. „Het is lastige materie om over te beslissen. Het is ontzet tend emotioneel en gaat over een diepgewortelde traditie." Beide onderwijsbonden hiel den onafhankelijk van elkaar een 'piet-enquête'. Zo'n negendui zend directeuren, leraren en on dersteunend personeel beant woordden de vragen. Alle twee de enquêtes tonen dat de schoolpie- ten op allerlei manieren worden veranderd. Ze krijgen roetvegen, komen in een mix van zwarte en gekleurde gezichten naar de scho len of zonder accessoires als rode lippenstift, kroeshaar en oorrin gen. Vooral scholen met veel alloch tone kinderen passen het sinter klaasfeest aan, zo wijst het 'Het is lastige materie, zeer emotioneel en het gaat over diepgewortelde tradities' AOb-onderzoek uit. Hoe groter de gemeente, hoe minder traditio neel de sintbezoeken. In Utrecht geeft zelfs al meer dan de helft (53 procent) van het onderwijsperso neel aan de viering aan te passen. „Het openbaar onderwijs heeft daar actief gekozen om geen zwar te pieten meer te gebruiken", ver klaart AOb-woordvoerder Robert Sikkes. Ook in Zuid-Holland (48 procent), Noord-Holland (42 pro cent) en Flevoland (37 procent) zeggen relatief veel res pondenten over te gaan op een andere knecht van de Sint. Nog altijd driekwart van het onderwijsperso neel zegt vast te hou den aan de traditionele piet. Vooral op rooms-katholieke scho len blijft piet zwart. Op Friese scholen blijft Zwarte Piet het vaakst zoals hij was. Daar zegt slechts vier procent van het onderwijspersoneel dat de knecht een make -over krijgt. 40 procent van de geënquêteerden geeft als reden dat er he lemaal geen discussie is over het uiterlijk van piet. Ruim een kwart vindt sints knecht niet discriminerend. Het Sinterklaasjournaal dat gister avond is begonnen, heeft een pro minente plaats in de discussie, zo blijkt uit het CNV-onderzoek. 44 procent van het onderwijsperso neel zegt dat de tv-pieten leidend zijn voor het uiterlijk van de schoolpieten. Ook enkele AOb-le- den geven aan de tv-pieten te vol gen. „Daaruit leid ik af dat het echt een worsteling is voor scho len", stelt Krijt. „Ze stoten altijd ie mand voor het hoofd, welke beslis sing ze ook nemen. Ze moeten de gevoelens serieus nemen van de mensen die zich door piet gediscri mineerd voelen, maar ook van de mensen die het gevoel hebben dat de traditie behouden moet blij ven." WALBRZYCH. Experts zouden in de bergen in het Neder-Silezische Walbrzych beginnen met het son deren middels radiogolven van de plek waar volgens twee schattenja- gers al zeventig jaar een 98 meter lange trein vol geroofde schatten is verstopt, acht meter onder de grond. Volgens een woordvoerder van de gemeente Walbrzych kon het schatzoeken niet doorgaan vanwege de regen. Ze hoorden van de trein van een Duitse militair die op zijn sterfbed het grote geheim zou heb ben verklapt. Om te kunnen me ten met speciale apparatuur moet het drie dagen droog zijn en de temperatuur mag niet onder het vriespunt liggen. Later deze week kan mogelijk wel worden gepeild. Naar verluidt heeft het Poolse le ger het gebied de laatste weken on derzocht op mogelijke boobytraps en mijnen die door de Duitsers zouden kunnen zijn geplaatst om de schat te beschermen. Het ter rein heet nu veilig. Volgens de Duitser Andreas Richter en de Pool Piotr Koper - de beide schat- tenjagers die de trein hebben gelo kaliseerd - is er geen twijfel over het bestaan ervan. De gepantserde wagons zou den behalve 300 ton goud en ge roofde kunstschatten ook docu menten bevatten en prototypes van nieuwe superwapens waar mee de nazi's alsnog de oorlog hoopten te winnen. De trein zou in 1945 in het grootste geheim naar Polen zijn gereden naar een ondergrondse schuilcomplex met de codenaam 'Riese'(Reus). niet bij neer. Hij gaat overmorgen met de organisatie over een 'betere' plek in over leg. Een evenemententerreintje dat Mep- pel als Bleekerseiland kent. Veel veiliger, vindt hij. Want het heeft maar één ingang en kan goed worden beveiligd. Bovendien kunnen de demonstranten zich daar niet met anderen mengen. „Vorig jaar waren er in Gouda ook van die ex treemrechtse types en we moeten voor komen dat die weer ruzie met elkaar krijgen." Ook het jonge publiek in Mep- pel krijgt er zo niks van mee. „De de monstranten staan dan apart en dat is voor kinderen veel beter. Moeten zij nu ook al onder dit gedoe lijden?" Kabouters Clive Miller, de Britse kunstenaar die al heel lang de intocht in Meppel vastlegt ('vijftien jaar al, misschien?'), zucht als hij van het lokale gekrakeel hoort. „Ik begrijp het niet. Jullie Nederlanders vie ren hier al decennia dit feest. Dus waarom nu al dat gedoe over Zwarte Piet? Ik be doel; je kan je net zo goed druk maken om de kleur van kabouters. Het is een fantasy, niet?" Voor Emma is alles reali teit. Ze ziet het, terwijl ze naar de overzijde kijkt, allemaal al voor haar ogen gebeuren. Kan ze tij dens die demonstratie haar spul len nog wel buiten zetten? De an sichtkaarten 'moet nog wel gaan'. Net als de rollen gestippelde en gestreepte tafeldoek die altijd voor de deur staan. „Die kunnen niet stuk." Maar andere dingen? „We gaan het breekbare goed maar binnenhalen." DINSDAG 10 NOVEMBER 2015 gasten door Ellen van Gaaien DEN HAAG. Zwarte Piet verandert op basisscholen veel sneller dan bij de lokale intochten. Een kwart van het onderwijspersoneel geeft aan dat piet een ander uiterlijk krijgt. Dat blijkt uit enquêtes van de twee onderwijsbonden AOb en CNV. door Bob van Huët imiiuiuunmuu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9