tijdens de intocht? 8 NIEUWS SINTERKLAAS Winkeliers in Meppel vrezen demonstraties tegen Zwarte Piet. „We halen het breekbare spul maar binnen." Emma Stel ziet de bui al han gen. „Kom", zegt ze. Ze loopt de cadeauwinkel van haar moeder uit, waar ze vandaag alleen achter de kassa staat. Wijst naar boven. „Daar, zie je, op het dak." Op het leegstaande pand naast haar zijn op beide hoeken gisteren plotseling twee camera's geplaatst. Twee elektronische ogen op lange stelten, turend naar de overzijde: het pand van de Meppel- se galerie Het Kollektief. Emma (19) weet het nu zeker. De de monstranten komen 'mooi' tegenover hun nering te staan. Anders zouden die came ra's er toch niet zijn? En dat 'mooi' komt er sip uit. Dachten moeder en dochter met hun winkel op de Prinsengracht de uitgele zen plek langs de optocht te hebben, zitten ze opeens met een massa spandoeken voor hun neus. Agenten. Beveiligers. En wie weet 'wat voor toestanden' al niet meer. „Ik weet niet eens of klanten ons die dag wel kunnen bereiken." De Drentse stad met zo'n 33.000 inwoners was er nog zo blij mee, toen ze mei dit jaar hoorde dat ze de Nationale Intocht van Sinterklaas had naar Clive Miller heeft op deze druilerige zaterdag al wat sinterklaas-schilderingen op zijn ruiten geplakt. Bejaardenhuis 'De Stouwe' heeft een spandoek. En een paar ondernemers hebben wat zwarte pieten in de etalage. Gert Jan Mink (62), die samen met vrouw Marian een tweedehands boekwin kel en bed and breakfast runt, stalt een paar rijmwoordenboeken uit. „Natuurlijk is de aandacht goed", zegt hij. Zijn kamers waren de dag na de aankondiging al volge boekt. Maar of het leuk wordt? „Meppel is maar klein en we krijgen massa's mensen op ons af. En dan zo'n demonstratie. Wat als er zo'n Damschreeuwer bij zit? Dan kunnen mensen niet weg. Dan gaat het mis." Mink raadt zijn kinderen en kleinkin deren af te komen. „Ze kunnen beter tv kij ken." Democratie Wijzer geworden van de escalatie in Gou da heeft Meppel de demonstranten wel vanaf het begin verwelkomd. „Vrijheid van meningsuiting, vrijheid van demonstratie: het hoort bij democratie", herhaalt woord voerder Leo Weterings dit weekend nog maar eens. Ook heeft de stad de actievoer ders 'een goede plek' beloofd. In Gouda sloeg de vlam in de pan toen het bestuur de demonstranten naar een afgelegen plek dirigeerde. Zij besloten zelf naar het cen trum te trekken, waar het op negentig ar restaties uitliep. In Meppel is de kwestie nu dus: waar? Waar laat je op een feest de gasten waar je niet echt op zit te wachten? Woordvoerder Weterings bevestigt desgevraagd Emma's vermoeden. Ze krijgen een plek tegenover haar winkel. Maar tegenstander van de demonstratie, Ben Willard, die zich al geregeld in de loka le pers heeft laten horen, legt zich daar binnengesleept. De provincie Drenthe was er sinds 1952, toen de publieke omroep met de live-uitzending begon, nog nooit voor in aanmerking gekomen en had er flink aan lopen sleuren. Volgens organisator Ro nald Biemolt, die op zaterdag hulp krijgt van zo'n vijfhonderd vrijwilligers, hebben ze er 'zelfs zeven jaar' voor moeten lob byen. Relletjes Over al het gedoe in Gouda vorig jaar wil de burgemeester Jan Westmaas het in mei 'helemaal niet' hebben. Waarom moest het weer over het pietenprotest gaan, de relle tjes, de demonstratie, nu zijn stad een keer op de kaart kwam? Westmaas verkneukel de zich erop. De onbekende grachten, de molens, de historische panden: eindelijk een keer uitgebreid op het Sinterklaasjour naal. En de pietendiscussie? Die speelde in het noorden niet, liet organisator Luck Heu- ckeroth weten. Daar kwam de stad van terug. Het actie collectief Kick Out Zwarte Piet, dat vorig jaar ook in Gouda was, liet snel weten ook Meppel aan te doen. Dat plan bleef. Ook toen Meppel vorige maand opeens als ge baar van verzoening liet weten gedeeltelijk geschminkte 'roetpieten' aan de traditione le optocht toe te voegen. Maar hoeveel demonstranten brengt Kick Out Zwarte Piet mee? Onduidelijk. Be woner Ben Willard (48), pro-Piet en tegen de demonstratie, is er niet gerust op. „Ze komen zelfs met bussen uit Rotterdam, hoor ik. Er doet het getal van driehonderd de ronde." Organisator Biemolt, die de straten ko mende week met officiële sinterklaasvlag- gen- en posters gaat versieren, verwacht nog altijd 'één groot feest', maar een week voor de happening is er nog niet veel van te zien. Alleen de 77-jarige lokale kunste- ongenode Van boven naar beneden: Gert Jan en Marian Mink in hun boekwin kel annex bed and breakfast. Emma Stel in haar cadeauwinkel. Clive Miller met schilderijen die hij jaar lijks maakt van de sinterklaasintocht in Meppel. De camera die buiten Emma's zaak hangt foto's Shody Careman door Eefje Oomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8