HB(+L 9(S 7.- €0 NIEUWS 7 08:08 Gastouderbureau vervalste urenregistraties. De Belastingdienst pakt fraudeurs steeds harder aan. DINSDAG 10 NOVEMBER 2015 Terreurdreiging neemt toe De terroristische dreiging tegen Nederland neem toe. Dat komt doordat een aantal Nederlandse jihadisten zich heeft aangesloten bij groepen binnen Islamitische Staat (IS) in Syrië die zijn gericht op het plegen van aanslagen in westerse landen. Dat staat in het Dreigingsbeeld Terrorisme Ne derland dat gisteren is uitge bracht door Nationaal Coördina tor Terrorismebestrijding en Vei ligheid Dick Schoof. Het leidt niet tot verhoging van het drei gingsniveau voor Nederland. Eigenaar Palazzo aangehouden De 33-jarige eigenaar van het Pa lazzo Theater in Grave is aange houden voor betrokkenheid bij brandstichting. De brand in de nacht van 26 op 27 april ver woestte het gebouw. Kort daar voor zou de eigenaar zijn overval len en vastgebonden door twee mannen. Een week eerder werd eigenaar Jan-Paul B. naar eigen zeggen in zijn theater ook over vallen door twee mannen. Hij verklaarde dat hij ze had ver jaagd met zijn buks. Later kwam B. zelf als verdachte naar voren. Gemeente boeit alleen 45-plusser Vooral autochtone, goed opgeleide 45-plussers doen mee aan burgerbij eenkomsten over het reilen en zeilen van hun gemeente. De gebrekkige varia tie komt naar voren in rapportages over de 'Giooo-bijeen- komsten', schrijft minister Plasterk (Binnenlandse Za ken) aan de Tweede Kamer. De minister is positief over bur gerfora en stadsge sprekken, die per wijk of plaats anders worden ingevuld. Zorgen om gezondheid van paus Paus Franciscus is gisteren voor de tweede keer in drie dagen gestruikeld, waardoor speculaties losbarstten over zijn gezondheid. Hij moest geholpen wor den om treden naar een altaar te beklim men nadat hij was gestruikeld. Zaterdag verstapte de 78-jari- ge paus zich op de treden van de Sint Pieter. Een Italiaanse krant meldde eerder dat de paus een her sentumor zou heb ben. Het Vaticaan ontkende dat. EU gaat Schengen evalueren Het systeem van pas- poortvrij reizen in de Schengenzone is aan een evaluatie toe. De EU-ministers verantwoordelijk voor migratie spra ken gisteren in Brus sel af hier eens goed over te gaan praten. In december staat het punt op de agen da. Staatssecretaris Dijkhoff (Justitie) noemde de huidige situatie 'een niet meer werkbare af spraak'. Hij benadrk- te dat het niet de be doeling is om 'het verdrag te begraven'. GRATIS HUAWEI Y360! 50 BELMINUTEN! T -Mobile- 50 BEI 50 BELMIN 250 MB! EENMALIG BIJBETALEN ■T -Mobile- kpn Tl:|.[:2 DEN HAAG. In een omvangrijke ac tie om fraude met kinderopvang toeslag op te sporen, hebben de FIOD en het Functioneel Parket afgelopen week zeven invallen ge daan. Bij de onderzoeken in Rot terdam, Rijswijk, Den Haag en Amsterdam zijn zeven personen aangehouden. Eén kinderdagver blijf en een gastouderbureau zijn gesloten. Zowel de twee instellingen als een aantal ouders worden ver dacht van het ten onrechte aan vragen van kinderopvangtoeslag. Het kinderdagverblijf en het gastouderbureau hebben volgens het Functioneel Parket van het Openbaar Ministerie samenge spannen met ouders om de fis cus op te lichten. De eigenaar van een kinder dagverblijf in Amsterdam wordt ervan verdacht meerdere aanvra gen voor kinderopvangtoeslag te hebben verzorgd, terwijl die kin deren niet naar de opvang gin gen. De administratie van die aan vragen bleek verstopt in een spel doos van Dokter Bibber. Naast de acties van de FIOD heeft de Belastingdienst afgelo pen week tientallen adressen be zocht van kinderopvanginstellin gen, gastouderbureaus, gastou ders en ouders. Onderzocht werd of het aantal aangevraagde uren kinderopvang klopte. Ook waren er rechtszittingen van fraudeza ken, waarbij toeslagbedragen tot 400.000 euro bleken verduisterd. Eén van de verdachten die vo rige week terechtstonden, is de 38-jarige Indranela F. uit Den Haag. In drie jaar tijd tilde ze de fiscus voor ruim 63.500 euro. Geld dat ze deelde met de familie C., eigenaar van het Haagse gastouderbureau De Stroom. Zelf mocht de moeder een slordige 20.000 euro houden. De familie C. ontwikkelde een ingenieus fraudesysteem. Tussen 2011 en 2014 spoorde zij moeders aan om onterecht kinderopvangtoeslag aan te vragen. Via gastouderbu reau De Stroom vervalste de fami lie urenregistraties. In totaal werd zo voor meer dan 2 miljoen euro gefraudeerd. Sinds 2011 moeten gastouder bureaus juist toezicht houden op de juiste besteding van belasting geld. De opvang van kinderen via gastouders, vaak binnen de fami lie, was fraudegevoelig. Ouders gaven meer uren op dan daadwer kelijk was opgepast. Dat het toe slagensysteem kwetsbaar was, bleek met name in 2013, toen tien tallen Bulgaren via onterechte toeslagen de schatkist voor mil joenen euro's plunderden. Teamleider fraude van het Functioneel Parket en officier van justitie Mirjam Mol: „De overheid werkte als pinautomaat. Het leek alsof er gratis geld uit de muur kon worden getrokken." VOORKOM FOUTEN Die praktijken heeft de Belasting dienst inmiddels vrijwel een halt toegebracht. Een computersys teem pikt fraudeurs er steeds sneller uit. Bij twijfel wordt eerst onderzoek gedaan, voordat er geld wordt uitgekeerd. Wie meer oppasuren invult dan het gastou derbureau, loopt vrijwel zeker te gen de lamp. „De afgelopen jaren zien we in dividuele fraude sterk afnemen", zegt Renate van der Toorn van de afdeling toeslagen van de Be lastingdienst. Daar is georgani seerde fraude voor in de plaats ge komen. Maar ook daar reageert het computersysteem van de Belas tingdienst steeds sneller op. Zo'n honderd indicatoren kunnen wij zen op verdachte situaties, waar na extra controle plaatsvindt. Van de 700 gastouderbureaus is er bij circa 560 niets aan de hand. Bij 105 bureaus worden fouten ge maakt. Bij 35 bureaus bestaat het vermoeden dat er wordt gesjoe meld. Ouders die gesnapt worden, kijken al gauw tegen een fikse schuld aan. Niet alleen het gefrau deerde bedrag, maar de gehele ontvangen toeslag wordt terugge vorderd. Mirjam Mol van het Functioneel Parket: „Soms gaat het om bedragen van meer dan een ton. Mensen moeten dat be drag de rest van hun leven terug betalen." Bovendien wordt de fraudeur nog vele jaren scherp in de gaten gehouden. „Als hij of zij een erfenis opstrijkt, komen we meteen langs om te vangen", zegt Van der Toorn. Wie niet be taalt, kan van de weg worden ge plukt tijdens kentekencontroles. „Dan mag de auto worden ingele verd." Een lange afbetalingsregeling staat ook Indranela F. te wachten. Vanwege haar blanco stafblad wacht haar geen voorwaardelijke gevangenisstraf. Wel krijgt ze 160 werkstraf opgelegd. En hoewel ze zelf 'slechts' 20.000 euro op streek, moet ze het gehele bedrag van 63.500 euro terugbetalen. „Het was heel erg dom," zegt ze tegen de Haagse politierechter. DEN HAAG GRAVE DEN HAAG VATICAANSTAD BRUSSEL SUPER STUNT! ALLEEN I.C.M. NIEUWE 2-JARIGE ABONNEMENTEN Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 1048(1) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 Inval van de FIOD bij een gastouderbureau in Rijswijk. In sommige gevallen spannen de gastouderbureaus sa men met de ouders om de belastingsdienst op te lichten, foto Marco de Swart Miljoenenfraude kinderopvangtoeslag door Koen Voskuil DigiD In veel fraudezaken blijken mensen hun Di- giD-code uit handen te heb ben gegeven. Wijzigingen Wie wijzigin gen niet op tijd doorgeeft, wacht soms een vervelende verrassing. Wie kinderop vang-, huur- of zorgtoeslag ontvangt, krijgt deze maand een melding om de ingevul de gegevens te controleren. Foute adviezen Foute bu reaus hebben gladde praat jes, maar blijf kritisch. Krijg je ineens duizenden euro's terug, terwijl je nauwelijks werkt of van oppas gebruik maakt? Dan klopt er waar schijnlijk iets niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7