Doping en corruptie structureel probleem sluiten ze Rusland uit op de Spelen van Rio Ui 'Alle tests buiten Rusland, anders doen ze gewoon niet meer mee' 1 Complete langlaufvakanties NIEUWS 5 479 499 569 Coe, toen nog vice-president van de IAAF, noemde het verraad en een oorlogsverklaring. Nu, een paar maanden later, blijkt uit on derzoek van de WADA dat do ping en corruptie welig tieren in de atletiek. En degene die het op moet lossen heet Sebastian Coe. Het is een raadsel hoe hij het voor elkaar kreeg om acht jaar lang vice- voorzitter te zijn van een organisa tie waar de president positieve tes ten voor geld verdoezelde. Ontkennen, liegen, draaien en de kop in het zand steken: de top van de IAAF heeft het traditionele er-is-niets-aan-de-hand-en-als-er -wel-iets-aan-de-hand-is-dan-is- het-niet-onze-schuld-spelletje ge speeld dat zoveel andere interna tionale sportbonden ook spelen of gespeeld hebben. Of het nu voet bal, tennis, wielrennen of onder- watercurling is: problemen met doping, corruptie en matchfixing worden het liefst ontkend. En juist daarom krijgen die proble men de kans om te groeien in de de stiekeme kiertjes van de sport. Doping en corruptie zijn geen incidentele problemen van een en kele sport, het zijn structurele pro blemen van alle sporten. Het rap port dat gisteren door de WADA werd gepresenteerd was vooral ge richt op de misstanden in Rus land en bij de top van de IAAF, maar het zou naïef zijn om te den ken dat de kous daarmee af is. Al jaren is duidelijk dat er van alles en nog wat mis is met de doping controlesystemen in toonaange vende atletieklanden als Kenia en Jamaica (waar dopingcontroleurs soms net zo zeldzaam zijn als pin guïns in de Sahara). In Turkije zijn zoveel atleten tegen de lamp gelo pen dat er nauwelijks meer Turkse deelnemers zijn op grote kam pioenschappen. In Spanje werd ja ren geleden al een enorme doping- affaire rond dopingarts Eufe- miano Fuentes onder het tapijt ge veegd. Als de Russische staat do- pinggebruik in de atletiek propa geert en faciliteert, waarom dan niet in andere sporten? Van wie waren al die vernietigde urine- en bloedstalen? Hoe schokkend de uitkomsten van dit onderzoek ook zijn, en hoe veelomvattend de do ping en corruptie ook lijken - het is nog lang, lang, lang niet alles. trainers, hun eigen managers. Het is één grote dekmantel. Rusland tegen de vijandige buitenwereld." Wat het allemaal nóg erger maakt is het internationale tintje, nu de wereldatetiekbond IAAF er bij betrokken lijkt via de gearres teerde oud-voorzitter Lamine Diack. „Dat heeft een vernieti gend effect op de geloofwaardig heid van onze sport. Als blijkt dat zelfs de voormalig voorzitter van de IAAF erbij betrokken was, dan vraag ik me af of die nog wel te rug te krijgen is", reageert Charles van Commenée, bij de Spelen van 2012 hoofdcoach van de Britse atle- tiekploeg. Minstens zo emotioneel is Her mens, die ook ziet hoe zijn gelief de sport bloedt. „Wat mij betreft sluiten ze Rusland uit, straks op de Spelen van Rio. We hebben nog 2io landen. En flikker ook maar snel op met dat lab daar in Moskou. Alle tests snel buiten Rusland controleren, anders doen ze gewoon niet meer mee." „En het ergste is: dit is nog maar het topje van de ijsberg, hè", vervolgt Hermens. „Als er zo syste matisch wordt gefraudeerd en zelfs de geheime dienst erbij be trokken is, dan kun je je niet voor stellen dat dat hele systeem alleen maar voor atleten werkt." Daar komt nog eens bij: als dit alles van de grond kan komen in een land als Rusland, dan kan het ook elders. „Landen die in de Rus sische invloedsfeer liggen, daar gaat nu zeker de stofkam door", verwacht anti-dopingdirecteur Ram, die daarbij denkt aan Wit-Rusland, Oekraïne, Ka- zachstan en Oezbekistan. Maar ook in Kenia, waar een do- pinglab ontbreekt en waar tot voor kort niet eens een anti-do- pingorganisatie actief was, klopt veel niet. Ja, zelf een sprintgroot macht als Jamaica heeft zo zijn kwaliteitsproblemen bij het cor rect controleren en rapporteren. Of het ooit nog goed komt met de atletieksport? „Dat moét wel" is Hermens stellig, maar ook heeft hij al zijn bedenkingen bij de nieu we voorzitter van de IAAF Sebasti an Coe, die de zware taak heeft om schoon schip te maken. Coe zat immers de laatste jaren als vi- ce-voorzitter ook al op het pluche en zegt nu net zo verrast te zijn als de rest van de wereld. Her mens: „Als zelfs de vicepresident er al geen flikker van weet. Dan zit ie daar dus ook alleen maar voor de show." 'Een vernietigend effect op de geloofwaardigheid van de sport' De wereld is Kras Met deskundige reisleiding! DINSDAG 10 NOVEMBER 2015 naar nu blijkt wonnen de Russen veel medailles onder invloed van doping, foto Christophe Simon/AFP OPINIE door Thijs Zonneveld Sebastian Coe was woedend op de ARD en de Sunday Times. Hoe durf den ze te berichten dat er in de at letiek op grote schaal doping werd gebruikt, en dat er positieve tests in de doofpot werden gestopt. c Charles van Commenée oud-atletiekcoach Jos Hermens oud-atleet Incl. busreis, verblijf in hotel, ontbijt en diner, NL'se reisleider, langlauflessen en langlaufprogramma. Salzburgerland - St. Koloman Heerlijke tochten over sneeuwzekere hoogte loipen en rond Radstadt en Werfenweng. Klantbeoordeling 8,3 All Inclusive op 23 januari en 20 februari Zie: Kras.nl/41077 Tirol - het Lechtal Ideaal voor beginners! Ontdek de vlakke loipen van het Tanheimer Tal en Lermoos. Klantbeoordeling 8,2 Relatief korte reistijd en volop aprés-langlauf Zie: Kras.nl/41073 Zuid-Tirol- Nauders Tochten door Oostenrijk, Zwitserland en Ita lië. Geniet van zon, sneeuw La Dolce Vita! Klantbeoordeling 7,9 All Inclusive op diverse vertrekdata Zie: Kras.nl/41085 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 4NW Prijzen per persoon o.b.v. 2 personeiVexclusieF rÉServ'erlnfskostef en CalafrfiiteitenFonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5