I 7 DEAFHANKELIJKE DE FANATIEKELING MISTERSOMBERMANS DE BEMOEIAL YYal dool oen pensioen eoaeh? Ziek van man op de bank Pakweg vijftig jaar geleden was het op zekere leeftijd ongepast om nog uit elkaar te gaan. Tegenwoordig neemt het aantal scheidingen rond de pensioenleeftijd alleen maar toe. In 2014 scheidden 5300 mensen ouder dan 60 jaar; in 2004 waren dat er nog maar 2000. dinsdag 10 november 2015 GO weer tijd tekort. De man barstte al- Willy Dekker geeft al achttien jaar 'Pensioen in zicht'- trainingen vanuit bu reau Blooming. Ze leert pensionado's en partners omgaan met hun nieuwe le vensfase. Deze cursus is in veel cao's opgeno men om te voorko men dat werknemers in een zwart gat val len. Dekker: „Ik help mensen bij het af scheid nemen van hun werk en leer ze hoe ze hun leven op nieuw kunnen inrichten." Doordeweeks ging hij op in zijn werk, was vaak in het buitenland en alleen in het weekend thuis om het vlees te snijden. Nu hij gepensioneerd is, heeft hij het gevoel dat hij wat moet inhalen. Hij wil vooral op pad met zijn vrouw. Maar zij krijgt het er Spaans benauwd van. Zij moet zelf al zo goochelen met haar tijd. Wil ze op haar enige vrije middag lunchen met een vriendin, komt hij aanzetten: 'Leuk! Schuif ik ook gezellig aan!' „Tja, die vrouwen durven dus geen 'nee' te zeggen," merkt pensioencoach Willy Dekker. „Ze voelen zich schuldig. Maar het is beter als hij leert zijn eigen plan te trekken. Zodra je als koppel alles samen doet, sluiten de deuren zich voorgoed en verander je in zo'n eeneiige tweeling met dezelfde jas en fietstas. De pensionado moet zijn blik naar buiten richten. Als partner help je hem door los te laten. Kom dus niet aanzetten met to- do-lijstjes en folders van cursussen. Laat hem zélf uit vinden hoe hij zijn leven opnieuw vormgeeft. Dat kost tijd, maar meestal komt het goed. Zoveel leuke organi saties staan te springen om de inzet van dorps- en stadsgenoten. Zodra dit type een nieuwe wereld bin nenstapt, heeft hij binnen no-time weer een eigen focus en netwerk. Pas maar op, voor je het weet, komt hij tijd van de energie en neemt dus ook nu veel hooi op zijn vork. Hij wil de we reld zien, is voorzitter van de fanfare én de vo gelclub, barst van de plannen voor in en om het huis. Oude en nieuwe vrien den nodigt hij graag uit voor borrels en etentjes. Nu hij met pensioen is, kan dat ook zo fijn door deweeks. Wat hij niet ziet, is dat zijn vrouw na een lange werkdag snakt naar rust of eindelijk meer tijd samen. Zij komt in zijn plannen nauwelijks voor. „Soms is de oplossing praktisch," weet Dekker. „Maak een week agenda met planning. Door zijn enthousiasme is hij zich namelijk van geen kwaad bewust. In zo'n weekagenda kunnen jullie samen hier en daar een kruis zet ten voor thuistijd. Voor hem is dat geen probleem, want hij vindt echt alles leuk. Alleen vindt hij het lastig om 'nee' te zeggen tegen anderen. Zonder te beseffen dat hij zichzelf en zijn vrouw daarmee tekortdoet. Er zijn vrouwen die uit wanhoop zelf maar vrijwilliger worden bij de vogelclub, zodat ze hun man vaker zien. Echt, dat komt voor! Het lijkt mij geen aanrader." niks. Als partner kun je niet veel meer doen dan begrip tonen voor het feit dat hij iets dierbaars is verloren. Zijn rouw getuigt van een enorme loy aliteit. Soms kan het nodig zijn om professionele hulp te zoeken. Een lijntje met oud-collega's kan daarbij helpen, niet voor niets organiseren grote bedrijven jaarlijks seniorendagen." Hij was verkleefd met zijn werk, spande zich jaren in voor de zelfde organi satie. Fokker, KLM, Philips, het voelt als één grote fa milie. Pensioen betekent het ver lies van zijn identi teit. Wie is hij nog zonder status en bewondering van collega's? Somberte ligt op de loer, hij komt tot niets, duikt weg achter zijn computer. En elke dag gaat de fles wijn een paar minuten eerder open. Dekker: „Het verdriet om het verlies van een baan kun je vergelijken met rouw. Van de ene op de andere dag raak je alles kwijt: je dagritme, collega's, het gevoel nuttig te zijn. Dat is niet Vrouwen kunnen letterlijk ziek worden van hun gepensio neerde partner, zo blijkt uit de weten schap. Er bestaat zelfs een officiële naam voor, het retired husband syndrome (rhs). Zo'n man op de bank veroorzaakt stress en slapeloosheid, heeft de Universiteit van Padua aange toond in een onder zoek onder Japanse vrouwen. In Japan bedachten ze een oplossing: ze verko pen er geluiddichte minikamertjes met televisie en compu ter om manlief tijde lijk in te stallen. Als type bobo en leidinggevende is hij gewend de baas te zijn. Sinds er op de werkvloer niets meer te commanderen valt, ver plaatst zijn territorium zich naar huis. Koken! Ja! Dat lijkt hem wel wat. Uiteraard op zijn manier. En dus kan het zomaar zijn dat hij ineens de keuken heeft gereorganiseerd als zijn vrouw terug komt van een weekendje weg. Verrassing! „Schat, ik móést de boel wel herinrichten. Nu kan ik tenminste alles vinden." „Dit is afzien en alle reden voor kletterende dakpannen," zegt Willy Dekker. „Een pensionado van dit soort kun je niet zachtaardig aanpakken. Leidinggeven is zijn talent. Moet hij vooral doen, maar niet thuis. Maak duidelijk dat jullie gelijkwaardig zijn. Ga de confrontatie aan en zeg dat je het se rieus meent. Hij schrikt zich rot; weerstand is hij namelijk niet echt gewend. En met zijn vrouw wil hij graag vriendjes blijven. Een wekelijks werkoverleg werkt goed bij dit type. Daar horen piketpaaltjes bij over wat hij wel en niet kan doen. Gun hem zijn succes. Koop een messenset als blijk van waardering. En wees gerust: deze be moeial heeft zo weer ergens een com missariaat of iets dergelijks. En anders wordt hij zelfstandig adviseur. Niet te veel zorgen maken dus." 5300

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51