4Wat mij betreft Russen ontkennen georganiseerd dopinggebruik door atleten. IAAF noemt rapport 'alarmerend'. 4 NIEUWS DOPINGRAPPORT Knuffels van de prinses Doodgewaande man gevonden 41 verdachten mensensmokkel CENÈVE. Naast Russische atletes en coaches gaat volgens het rap port van antidopingsorganisatie WADA ook de overheid niet vrijuit. Volgens de onderzoekers speelde die een stimulerende en faciliterende rol in het hele do- pingschandaal. Atleten die niet wilden mee werken aan het bedrog, werden aan de kant gezet, of geïntimi deerd door de Russische geheime dienst. Medewerkers van het offi ciële laboratorium in Moskou ver moedden dat ze werden afgeluis terd en dat hun telefoons werden afgetapt. Agenten kwamen gere geld een kijkje nemen. Volgens WADA was de Russi sche sportminister Vitali Moetko op de hoogte van de dopingprak- tijken. Die ontkent echter en rea geerde: „De WADA kan alleen aanbevelingen doen en geen schor singen opleggen." Het onderzoek werd eind vorig jaar geopend naar aanleiding van de onthullingen van een docu mentaire van de Duitse televisie zender ARD over de dopingprak- tijken in de Russische sportwe reld. Het legt een bom onder de vorige Winterspelen in Sotsji, want ook daar zou de geheime dienst FSB Russisch dopingge bruik hebben verbloemd. „Dit is slechts het topje van de ijsberg", zei Dick Pound, voorzitter van de onderzoekscommissie. Veel vragen zijn nog onbeant woord gebleven. Heeft Rusland één geheim sportlab of meer? In het land dat op de voorbije Olympische Spelen in Londen (2012) nog zeventien atletiekme- dailles, waarvan acht gouden, vero verde, worden de bevindingen en beschuldigingen weggewuifd. „Dit is een politiek gemotiveerde verklaring in een lange rij van sancties tegen Rusland", zei Vladi mir Ujba, een functionaris van het dopinglaboratorium in Moskou. Een woordvoerder van presi dent Vladimir Poetin herhaalde 'Dit is slechts het topje van de ijsberg' een eerdere verklaring: het land ontkent elke suggestie van syste matisch dopinggebruik in de Rus sische atletiek. De internationale atletiekfede- ratie kwam gisteren snel met een reactie op het veelomvattende rap port. „Het rapport is alarmerend", stelde voorzitter Sebastian Coe in de verklaring. „We hebben tijd no dig om alle gedetailleerde bevin dingen goed te begrijpen." Coe zegt dat de IAAF over weegt de Russische atletiekbond (ARAF) te schorsen en uit te slui ten van deelname aan wedstrijden en toernooien in de toekomst. „At leten, partners en fans kunnen er zeker van zijn dat als er gebreken in ons antidopingprogramma zit ten, dat we die zullen repareren." Als het lijvige rapport van het WADA één ding duidelijk heeft gemaakt, is het dat de internatio nale atletiek haar antidopingpro gramma nog steeds niet op orde heeft. Kenners vragen zich af of Coe wel de ideale man is om de brand te blussen. De voormalige Britse topatleet, die in augustus werd verkozen tot de nieuwe baas van de IAAF, mag zich nu dan in fraaie bewoordingen ('het zijn donkere tijden voor de atletiek') uitlaten over zijn sport, de voor bije acht jaar was Coe als vicevoor- zitter toch echt de rechterhand van Lamine Diack, de oud-voorzit ter die ervan wordt verdacht geld te hebben aangenomen om posi tieve tests te verdoezelen. Door alle dopingellende is het jaarlijkse atletiekgala in Monaco al van de agenda gehaald. Dafne Schippers, die op 28 november waarschijnlijk tot atlete van het jaar wordt verkozen, zal dat niet in glamoursetting vieren, maar het nieuws lezen op internet. Gevraagd naar de meest schokkende details uit het WADA-rapport valt Herman Ram even stil. En om de directeur van de Ne derlandse Dopingautoriteit stil te krijgen, heb je toch wel wat explo sief materiaal nodig. „Maar dit gaat dan ook wel héél erg ver", klinkt het dan uiteindelijk uit zijn mond. „Moedwillig urinestalen vernietigen. Structureel conclu sies wegmoffelen. Samenwerken met een schaduwlab. Betrokken heid van de geheime dienst. Routi nematig betalen voor het niet uit voeren van dopingcontroles. Je denkt: hoe is dat alles in hemels naam mogelijk?" In Moskou heeft de klok dertig jaar stilgestaan, denkt Jos Her mens, al decennia lang in de atle- tieksport actief. Eerst als hardlo per, tegenwoordig als manager. „Ik ben 65 jaar, heb vroeger tegen gedrogeerde jongens uit het oost- blok en Duitsland gelopen. Om dan te moeten concluderen dat die mentaliteit van 1992 nu nog steeds heerst in Rusland, dat is ui termate pijnlijk", aldus Hermens. „De Russen hebben hun eigen Leerlingen van basisschool De Paperclip in Krimpen aan den IJs- sel kregen gisteren een knuffel uit handen van prinses Viktória de Bourbon de Parme, bescherm vrouwe van Save the Children. De actie vond plaats in het kader van de Pluchen Speelgoedactie voor beter onderwijs van de Ikea Foundation, Save the Children en UNICEF. De prinses bezocht met leerling Koen Schnitker, am bassadeur van de Pluchen Speel goedactie, De Paperclip, waar hij zelf ook op zit. Koens zelf ont worpen droomknuffel ligt sinds gisteren wereldwijd in de schap pen van IKEA. In zijn klas deelde de prinses zijn knuffel uit. Een Spaanse arts die twintig jaar geleden vermist raakte en al was doodverklaard, is levend aangetrof fen in de bossen van Toscane. Twee paddenstoelplukkers troffen de 47-jarige Carlos Sanchez Ortiz De Salazar met „een vies gezicht en grote baard". Hij toonde zijn paspoort en zei: „Ik ben Spaans, mijn naam is Carlos en ik leef hier sinds 1997." De arts verdween in 1995 tijdens een depressie. Hij koos voor een leven als kluizenaar. „Ik wil niet tussen de mensen le ven. Nu jullie me hebben gevon den moet ik hier weg", zei hij te gen de paddenstoelplukkers. Zijn familie heeft dit weekend tever geefs geprobeerd hem te vinden. De marechaussee heeft sinds het opschroeven van mobiele contro les 41 verdachten van men sensmokkel opgepakt. Dat zei staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Vei ligheid en Justitie) die gisteren op werkbezoek was bij zo'n mobiele controle op de grensovergang Ha- zeldonk tussen België en Neder land. Het gaat om zo'n zeven aan houdingen per week, een verdub beling sinds de intensivering van de controles. Die verdubbeling is volgens Dijkhoff belangrijk: „We moeten mensensmokkelaars zo hard mogelijk aanpakken." De extra controles zijn om een beter inzicht te krijgen in de men sensmokkel in Nederland. Russisch goud verliest glans door schandaal door Arjan Schouten Dick Pound, voorzitter onderzoekscommissie WADA Geschokt neemt de atletiekwereld het WADA-rapport over de doping- perikelen in Rusland tot zich. Dat er flink wat mis is in Rusland, wist iedereen. Maar dat de misstanden van zo'n omvang zijn, zag niemand aankomen. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL FLORENCE HAZELDONK Ambassadeur Koen en prinses Viktória de Bourbon de Parme staan jui chend naast een reuzenknuffel in basisschool De Paperclip foto Robin Utrecht De Russische ploeg betreedt het stadion bij de Spelen van Londen in 2012,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4