I 5 Schadevrij uit narcose 0 CIJFER Vaker kans op angst en depressie na jeugdtrauma 0 LEESTIPS PeIgx! ■@i manieken ffiritapuiwm Probeer los te laten watje meemaakt Ga mee in de beleving van dementerenden Onderzoek Ook ouders die mishandelen moeten leren om een positieve ouder-kindrelatie te ontwikkelen haar drie zussen. Wel vraagt ze al tijd aan mij hoe het met m'n hond jes is en met mijn twee kinderen, haar kleinkinderen. Die moet ik al tijd de groeten van haar doen. Ze denkt dat ze nog thuis wonen." Loes: „Moeder is vrij rustig, ze wil niet alsmaar weg. Dat kan ook niet, want het is een gesloten huis, maar sommige bewoners willen dat wel, die zijn heel opstandig. Toen mijn vader op zijn 68ste ineens dood neerviel, was dat erg. Maar demen teren is héél erg. Mensen leven nog wel, maar er is geen contact meer. En o, wat worden ze vaak oud! Moeder is wel somber en gedepri meerd. Ik denk dat het allemaal niet meer zo hoeft. Maar of ze het echt niet naar haar zin heeft? Soms vraag ik het wel eens, maar je weet niet of haar antwoord klopt. Ik denk van niet. Die aftakeling is echt mensonwaardig. Ik hoop zo dat ik het niet krijg. Toch neem ik het niet mee naar huis, ik wil er niet wakker van liggen. Ik kan het loslaten en dat moet ook, wantje krijgt zoveel prikkels. Ik deel mijn ervaringen met mijn vriendin die er ook werkt en af en toe bel ik mijn schoonzus. Door erover te pra ten raak ik het kwijt. En je groeit er ook in mee, denk ik. Eerst moet je verwerken wat er al lemaal gebeurt, dan raak je eraan gewend en daarna ga je mee in de flow." Loes: „Wat ik ook heb geleerd: ga niet tegen dementerende mensen in. Heb geduld met ze, ga mee in hun beleving. Of het nu waar is wat ze zeggen of niet, spreek ze niet tegen, want dan wordt het welles- nietes. Discussie is niet goed voor ze en je wordt er zelf ook alleen maar heel erg moe van. Ik ben blij dat mijn moeder hier een plekje heeft. Ik neem mijn petje af voor de zorgmedewerkers van De Zwake. Hoe ze met de mensen omgaan. Ze zijn zo lief voor ze. Het is zwaar werk, dat moetje echt kunnen. Ik bewonder ze elke keer weer. Daarom vind ik het fijn dat ik kan bijspringen en hun werk kan ver lichten. Ik voel me nuttig. Nee, ik hoef er niks voor te laten. Het staat vast in mijn agenda, ik plan er ge woon omheen. Op vrijdag zit ik al om half vier te popelen dat ik er om vier uur heen kan. Ik voel me verbonden met de bewoners. Alle zeven horen ze bij mij, ook de me dewerkers trouwens. Ik ga graag, ik vind het leuk, het geeft me voldoe ning." kinderbrein Emotioneel misbruik en verwaarlozing in de jeugd is nog vaak onzichtbaar. Terwijl jeugdtrauma's de kans op angststoornissen en depressies op latere leeftijd verhogen. Dit blijkt uit promotieon derzoek van psychiater Jacqueline Hovens van het Leids Universitair Medisch Centrum. Ze bestudeerde vier jeugdtrauma's: seksu eel misbruik, fysieke mis handeling, emotioneel misbruik (zoals kleineren) en emotionele verwaarlo zing. Ze gebruikte daar voor de gegevens van ruim drieduizend mensen, van wie het gros angstig of de pressief was. „Seksuele en fysieke mis handeling zijn de afgelo pen decennia enorm afgenomen. Emotionele verwaarlozing en misbruik komen het meest voor en zijn het meest schadelijk. Dit bespreekbaar maken is cruciaal. Komt hulp te laat, dan kan de stoornis chro nisch worden." „Behandel niet alleen de depressie of stoornis, ga ook aan de slag met een mens. Patiënten hebben meer baat bij psychothera- pie dan bij medicijnen. Werk aan hun zelfbeeld en aan hun relaties met ande ren. Leer dat ze invloed hebben op hun omgeving." „Vooral de ouders verwaar lozen of mishandelen hun kind uit onmacht of omdat ze zelf zijn getraumati seerd. Ook zij moeten leren hoe een positieve ouder-kindrelatie te ont wikkelen. Leer op kinder dagverblijven, scholen en bij de zorgverlening het ongelukkige kind te her kennen." f^ARNOUD KLUITERS Als een gebeurtenis of taakje overweldigt, kan het fijn zijn om houvast te vinden in boeken. Om te treuren, op te voeden of om te kunnen ontspannen. dinsdag 10 november 2015 Ook vertellen over uw levenslessen? Stuur een mail naar redactie@pzc.nl. Het is een vraag die artsen en ouders al jarenlang bezighoudt: welk effect heeft het eenmalig en kort onder narcose brengen van een baby op de lange ter mijn? „We kunnen iedereen voorlopig geruststellen," zegt kinderanesthesioloog Jurgen de Graaff van Universitair Me disch Centrum Utrecht. Uit proefdieronderzoek bleek eerder dat medicijnen die wor den ingezet bij een narcose schadelijk kunnen zijn voor de ontwikkeling van de hersenen bij jonge dieren. Daarom is in 2006 een studie gestart bij 722 kinderen jonger dan vijf maanden. 28 kindercentra in 7 landen werkten er aan mee. De kinderen werden geopereerd aan een liesbreuk en kregen een ruggenprik of een narcose van een uur. „Twee jaar later hebben we de ontwikkeling van de hersenen getoetst op motorische en verbale vaardig heden. In die twee jaar veroor zaakt zo'n narcose geen grote neurologische veranderingen." Het onderzoek loopt nog. „Als de kinderen 5 jaar zijn, zijn de hersenen verder gerijpt en kunnen we specifiekere testen uitvoeren." aURNOUD KLUITERS procent van de rokende vrouwen probeerde vorig jaar te stoppen met deze gewoonte, maar slaagde daar niet in. Van de rokende mannen deed 29 procent een mislukte poging om te stoppen. 40- tot 60-jarigen roken relatief het minst. BRON: CBS Wat valt dan op? 44 Hoe is dit te keren? Emotioneel misbruik komt het vaakst voor. fotoanp Is dat het ei van Columbus? IK WEET NIET WELKE WEG JE NEEMT Arie Boomsma heeft een bundel samengesteld met soms droevige, soms opbeu rende gedichten over het onbegrijpelijke fenomeen van de dood. Prometheus, €17,95 Opvoeden in het OPVOEDEN IN HET NU Opvoeddeskundige Susan Stiffelman geeft prakti sche oefeningen en tips om op meer aandachtige manier met kinderen om te gaan. De basis is van Eckhart Tolle. Ankh Hermes, €19,99 RELAX, 100 MANIEREN OM TE ONTSPANNEN Dit boek leertje simpele trucjes om te ontspannen. Ken jij bijvoorbeeld het meest ontspannende liedje ooit? Of weet je van welk voedsel je zen wordt? Lannoo, €14,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49