Verbeter je flow met boogschieten IS EEN EN AL ZINTUIG' 2 HART&ZII Lekker in balans Op oppakeursus li Til je kindje nóóit aan de oksels omhoog. Voor baby's gaat dat met een snelheid gepaard die voor volwassenen gelijkstaat aan een achtbaan Je bent als ouder heus niet tot een slowmotiontoestand veroordeeld. En voel je vooral niet schuldig als je het niet altijd volgens het boekje doet Innerlijke rust vinden door een grote boog te pakken en een pijl af te schieten? Verhip, dat dit kan. Geef je over aan Kyudo, de weg van de boog. Wat heb ik me ver heugd op deze proefles Japans boogschieten, zó gracieus ogend. Dat een pijl afschieten me ditatief kan zijn, vind ik adembenemend mooi. Na afloop is mijn ontzag gegroeid. Kyudo ziet er bedrieg lijk simpel uit, zeker als Ivo van Roij - sa moeraiknotje, traditio nele Japanse kleding, stralende lach - het voordoet. Hij heeft, na zijn studie aan de In ternationale Budo Universiteit in Japan, zijn school WaShin- Kan opgericht. We nemen alle stappen door om één pijl in zo'n perfect mogelijke harmonie op het doel los te laten. Alles telt: de zaal correct binnen komen en groeten, de juiste techniek om alle stappen uit te voeren. Schitterend, en zwaar. Het gaat er niet om de beste te worden, het gaat om je gemoeds toestand, om je eigen flOW. CATHÉRINEVAN DER UNDEN -^VERVOLG VAN VOORPAGINA De gebroken nachten en vooral ons jachtige be staan maakt dat we continue in de hoogste versnelling leven. Daar zit hem dan ook het grote pro bleem, aldus Rita. Want terwijl wij voortrazen, ligt het reactievermo gen van een baby aanzienlijk lager. Zo'n kindje kent maar één versnel ling: de eerste. „Het is dus zaak om te vertragen voordat je een kleintje oppakt. Maak contact, vertel wat je gaat doen. En het belangrijkste: til het nóóit aan de oksels omhoog. Voor een baby gaat dat met een snelheid gepaard die voor volwas senen gelijkstaat aan een achtbaan. Doordat de beentjes passief in het luchtledige bungelen, krijgt het kind onbewust ingeprent dat die gene die hem oppakt niet veilig is. Je ziet een baby dan verstijven, hij trekt zijn lichaampje helemaal strak en houdt de adem in. Maar benader je het kind kalm en ont spannen, dan neemt hij dat gevoel over. Ondersteun de baby daarom ook bij de billetjes. Gebruik een techniek om een kleintje via je on derarm op te leren tillen. Dat is warm, veilig en je kindje voelt zich gedragen. Dat noemen we basis be vestigend dragen. Hoe belangrijk dat is? Héél belangrijk! Zo leg je letterlijk en figuurlijk het funda ment. Als je een huis bouwt, heb je een goede fundering nodig, anders stort het in elkaar. Met mensen is het precies zo." Poppendokter Stond dat advies ook in het stan daardboek Oei ik groei!, dat wij raadpleegden toen onze twee kids nog geen peuter en kleuter waren? Nee, zie ik als ik het boekwerk nog eens doorblader. Wél een illustratie die het verkeerde voorbeeld geeft. De kraamhulp gaf ons ongetwijfeld de juiste instructie, maar of die wijze woorden daarna bleven han gen? Voor elke ouder klinkt zo'n op pakeursus dan zo gek nog niet. En vrienden zijn er blij: de kersverse papa Liviu met zijn anderhalve week oude Elsa en Dennis met Sara van vier maanden. De derde baby in het gezelschap is Noortje. Die is al 35 jaar. Na een oplapbeurt van de poppendokter kreeg dit speelgoed van cursuslei der Mariska Jonker van ouder- kindpraktijk De Kleine Prins een carrière als demonstratiemodel. Onder Mariska's toeziend oog pak ken de vaders hun baby's op en geven ze door. Ik ontferm me intus sen over Noortje. „Bij Elsa, dat nog zo'n klein mensje is, zie je dat elke ouder het automatisch goed doet," complimenteert Mariska als Liviu uiterst voorzichtig het hoofdje en het achterwerk van zijn dochter on dersteunt. „De kunst is om dat vol te houden als Elsa straks een paar maanden ouder is." De draagzak van Dennis kan ook Mariska's goedkeuring wegdragen - die on dersteunt de baby op een ergono misch verantwoorde wijze. Maar Noortje, tja, die moet toch écht rustiger worden opgepakt dan zoals ik het net deed. Als verdedi ging voer ik aan dat het kind geen kick gaf. Mariska is onverbiddelijk: „Doe het eens opnieuw. Je doet het nu al beter, maar nog steeds aan de snelle kant. Leg eerst even je hand op de buik. Dat mag op het rom- pertje, maar nog fijner is als het di rect op de huid kan. Moet je wel even je hand warm maken. Een baby is nog een en al zintuig, en huidcontact is essentieel. Aanra king is haast een eerste levensbe hoefte." Ik vraag of dit Mariska's eigen buikgevoel is, of dat er ook nog een wetenschappelijke onderbouwing is. „In deze cursus geef ik altijd het voorbeeld van de rescuing hug. Dat is het verhaal van een Amerikaanse tweeling, twaalf weken te vroeg ge boren, van wie eentje zo zwak was dat de verwachting was dat ze het niet zou halen. En eigenwijze ver pleegkundige legde ze - tégen het protocol in - bij elkaar in een cou veuse. Het sterke zusje sloeg haar armpje om haar babyzuster, en er voltrok zich een wonder. Haar bloeddruk daalde, ze kreeg meer kleur, en kwam er helemaal bo venop. Een prachtige anekdote, maar Ma riska heeft meer wetenschappelijk bewijsmateriaal. „Bij huid-op-huid- contact komt oxytocine vrij. Dat ge- lukshormoon jaagt bij een baby de ontwikkeling van de hersens aan. Precies wat kleine kindjes nodig hebben dus." De derde keer dat ik Noortje optil, doe ik dat bewuster, rustiger en met wat Mariska noemt 'met res- dinsdag 10 november 2015 Baby 44 Mariska Jonker geeft de kersverse vaders Liviu met Elsa (r) en Dennis met Sara oppakles. 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46