Is het Hosvazze of toch Cosvazze? woon square Vijfentwintig ton schoon aan de haak BBfli 4 ZEELAND Gosvazze, zegt de Heemkundige kring die zich baseert op histo risch kaartmateriaal. Klopt niet, het is Hosvazze, zegt Arno Wit kam uit 's-Heerenhoek. De fractie voorzitter van de PvdA van Borse- le kent deze naam al vanuit zijn jongste kinderjaren én hij weet zich daarin gesteund door het onli ne Zeeuws Woordenboek. Daarin staat dat Hosvazze de bijnaam is van het gehucht Graszode, waar het viaduct naar is vernoemd. En - om het ingewikkeld te maken - volgens ditzelfde woordenboek is Gosvazze de Zeeuwse benaming voor een graszode, een stukje gras. „Ik schrok toen ik het hoorde", zegt Witkam. „Wij spraken thuis alleen maar dialect, voor mijn twaalfde kende ik de naam Graszo de niet eens, en wij hadden het al tijd over Hosvazze. Ik ben er door verschillende mensen op aange sproken. Hoe verzinnen ze het, zeiden ze." Witkamp denkt dat de verschillen misschien iets te ma ken hebben met het feit dat in het Zuid-Bevelandse dialect de G wordt uitgesproken als een H. „Maar aan de andere kant, je schrijft ook hosternokke en niet gosternokke." Witkam heeft niets tegen de naam zelf, die vindt hij mooi ge vonden. Het is alleen de schrijfwij ze waar hij over valt. „En dan kun nen mensen wel zeggen waar maak je je druk om, maar dat doe ik omdat ik het belangrijk vind." Heemkundige Kring De Beve landen heeft de naam gekozen na historisch onderzoek naar de naam van Graszode. Het gehucht wordt voor het eerst genoemd op de met de hand getekende topo grafische kaart van Zeeland uit 1857. Daar staat het gehucht om schreven als 'De Grasvazen'. Vol gens de Heemkundige Kring zou de landmeter de inwoners hebben Een van de drie nieuwe viaducten onder de Sloeweg heet Gosvazze, een naam die discussie oproept. gevraagd hoe het buurschap ge noemd werd en het antwoord zou zijn geweest: 'Gosvazze'. De land meter zou daar geen raad mee heb ben geweten en omdat hij wel wist dat 'Gos' gras betekende maar niet dat 'vazze' het dialect woord voor zode is, maakte hij daar Grasvazen van. Later is de naam gewijzigd in Graszode. De provincie Zeeland - eige naar van het viaduct - weet nog niet of de naam aangepast wordt. Er zijn twee reacties binnengeko men die naar de Heemkundige Kring gaan voor advies. Daarna wordt besloten of het nu Hosvaz ze of toch Gosvazze wordt. KORTING X Da's thuiskomen! 112-nieuws Zwaargewonde bij ongeluk Een 71-jarige vrouw uit de ge meente Borsele is gistermiddag zwaargewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Baar- landsezandweg in 's-Gravenpol- der. Ze raakte rond 12.15 uur door nog onbekende oorzaak met haar au to van de rijbaan en knalde te gen een lantaarnpaal. De auto kwam vervolgens op de kop te recht. Brandweerlieden bevrijd den de vrouw uit haar auto. Jongens vast voor rol in overval De politie heeft twee jongens van 17 jaar uit Middelburg en Oost-Souburg aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een overval, vorige week don derdag op het fietspad aan de Sloeweg in Vlissingen. Een 18-ja- rige Middelburger werd daarbij geschopt, geslagen en van zijn tas beroofd. Hij verklaarde dat hij van achteren werd aangeval len en op de grond viel. De bela ger pakte de tas van het slachtof fer. Het slachtoffer liep een ge broken neus, hersenschudding en een gescheurde lip op. Potloodventer aangehouden Op het station in Vlissingen is zondagavond een 41-jarige man uit Londen aangehouden omdat hij zijn geslachtsdeel in de trein liet zien. Een vrouw meldde dit de conducteur. Hij zit vast in Torentijd in Middel burg. De politie is op zoek naar de vrouw. Signalement: blanke vrouw; sprak Neder lands, leeftijd 22 a 25 jaar; leng te 180 centimeter; lichte ogen; blond krullend haar. Brandje in graafmachine Een graafmachine op de Zee dijk in Borssele heeft gister ochtend schade opgelopen door een brandje. Het vuur ontstond rond kwart over tien. De brandweer was al snel ter plaatse, en ruim een kwartier later werd het sein 'brand meester' gegeven. Het bleek te gaan om een kleine brand. Aanvankelijk werd alarmfase 1 afgegeven, omdat de brand zeer dicht in de buurt van het terrein van de kolencentrale van EPZ woedde. door Melita Lanting MIDDELBURG De inkt van het ad vies van de Heemkundige Kring De Bevelanden was nog maar net droog en gelijk barstte een discus sie los over de naam van één van de drie nieuwe viaducten in de Sloeweg. Want is de juiste bena ming nu: 'Cosvazze' of moet het toch 'Hosvazze' zijn. GENT. De haven van Gent beleefde gisteren een primeur. Voor het eerst ar riveerde er een schip, de Premium of Brasil, met een vinvis op de bulbste- ven. In de nacht van zondag op maandag was het dier al opgemerkt bij het schutten van het schip in de Westsluis bij Terneuzen. De Premium of Brasil, geladen met sinaasappelpulp uit Brazilië, voer toch door naar de losplaats in Gent. Gistermiddag bleek dat de vinvis 25 ton weegt en ruim tien meter lang is. Biologen onderzoeken de doodsoorzaak, waarna zal worden be paald waar het skelet heengaat. De rederij, havenbedrijf Citrosuco Europe, betaalt de kosten. Zaterdag kwam er ook al een schip de Rotterdamse ha ven binnen met een (dwerg)vinvis op de bulbsteven. Voor Rotterdam was dit de vierde 'vangst' in vier jaar. foto Adri van de Wege 3*2 zits Paraguay Karakteristiek vormgeven bankstel uitgevoerd in Categorie 1 Leder. Leverbaar in diverse kleuren. 2+HoeU+2+Longchair Franco Complete en royale zitgroep in stofcategorie 1. Leverbaar in diverse kleuren, stoffen en opstellingen. Kan ook gespiegeld geleverd worden. Normaa!_Z399^ voorjj49^nu 949,59. Als 2+Hoek+2: bergen op zoom wassenaarstraat 45 (centrum) eindhoven Willem van Konijnenburglaan ld heerlen in de Cramer 76 (Woonboulevard Heerlen) middelburg Mortiereboulevard 12 (Woonboulevard De Mortiere) nieuwegein De Liesbosch 70 (Industrieterrein Liesbosch) oosterhout (N-BR) Beneluxweg 3 (A27 afslag 17 - naast McDonalds en Tulip Inn) OSS Frankenweg 31 (Woonboulevard Oss-Oost) OPENINGSTIJDEN: Maandag t/m Vrijdag 09.30-21.00 uur «g«l zaterdag 09.30-17.00 uur. zondag gesloten. Fantastische actie! Alle meubelen nu BüWMMMJ kopen! De BTW-actie geldt op de gehele collectie zitmeubelen en interieurs! 'S-CRAVENPOLDER MIDDELBURG VLISSINGEN BORSSELE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32