■Wat doen ae Zeeuwse J O O 0 0 0 <L q J 0 0 O <D O O Afdelingen voorzien grote terugval in leden Afval op 177 plaatsen illegaal gestort Zeker twaalf lokale besturen stoppen er waarschijnlijk mee y ZEELAND 3 Vluchtelingen vandaag weg uit Middelburg Volgens opgave van de af delingen zelf telt Zee land ruim 7000 leden van ouderenbond Anbo. Toch maken ze allemaal direct een voorbehoud, want sinds sep tember kunnen ze niet meer bij hun eigen ledenadministratie. Het hoofdkantoor heeft de toegang ge blokkeerd, evenals de bankreke ningen en de websites. De Anbo stelt dat het ledenaantal van de bond landelijk is gedaald van 180.000 naar 173.000. Veel betrok kenen vermoeden dat door de gro te onvrede de terugval in werke lijkheid groter is. Ook de meeste Zeeuwse bestuurders geven aan dat zij in hun omgeving veel gelui den horen van mensen die hun lidmaatschap hebben opgezegd of dat willen doen. Cijfers ontbre ken, omdat leden individueel moe ten opzeggen en de administratie is afgeschermd. Als lokale afdelingen ermee stoppen blijven de leden overi gens wel aangesloten bij de bond en houden het recht op allerlei kortingen, bijvoorbeeld op de zorg verzekering. De contributie bij de Anbo bedraagt 40 euro per jaar. Voorheen maakte het hoofdkan toor daarvan jaarlijks 4,30 euro per lid over naar de afdelingen. Die konden daarmee naar eigen in zicht activiteiten voor hun leden organiseren. Waar weinig of geen activiteiten werden gehouden, leidde dat tot 'slapende' bankte goeden. Vanaf volgend jaar wor den de afdelingen in de praktijk 'activiteitenteams'. Om budget te krijgen voor hun programma moe ten zij eerst een begroting indie nen. Veel afdelingen vinden dat te omslachtig en betuttelend. Zij kie zen ervoor te stoppen met de acti viteiten of willen deze buiten de Anbo om organiseren. Er zijn geen regio's in de provin cie die opvielen door relatief veel of juist weinig clandestien achter gelaten afval. Sloten, bermen en bossen zijn favoriete plekken om snel van een vuilniszak, matras of puin af te geraken. Het gaat elk jaar om duizen den kilo's rotzooi. Het opruimen van het afval kost de Zeeuwse ge meenschap veel geld. „Het mees te illegaal gedumpte afval be stond uit consumentenafVal in de vorm van vuilniszakken, groen te- en tuinafval, oud meubilair, bouw- en sloopafval en autoban den. Op drie plaatsen werden gro te partijen oude banden aange troffen van meer dan zeventig Particulieren die betrapt worden op het illegaal dumpen van afval kunnen een boete van 750 euro krijgen. stuks", aldus een woordvoerder van de campagne genaamd 'Een Dumper is een Stumper'. De gro te hoeveelheden autobanden wer den gevonden langs de Singelweg bij Sint Laurens, de Oude Veerse- weg in Middelburg en de Dering- moerweg in Arnemuiden. De boete voor particulieren die illegaal vuil storten kan op lopen tot 750 euro. Bedrijven kun nen een boete van 1500 euro ver wachten, laten de deelnemers aan de campagne weten. Het ont dekken van het illegaal gedumpte afval is te danken aan de campag ne. Dagelijks zijn toezichthou ders op pad om de natuur en de leefomgeving in Zeeland te in specteren. 'Een Dumper is een Stumper' is een initiatief van de Zeeuwse handhavingsorganisa- ties: de RUD Zeeland, Staatsbos beheer, de politie, Natuurmonu menten, Het Zeeuwse Landschap in samenwerking met de gemeen ten, het waterschap Scheldestro- men en Rijkswaterstaat. De resultaten van de campag ne zijn reden om er mee door te gaan. De komende tijd bestaat de campagne ook uit het geven van voorlichting op scholen. Verder controleren de inspecteurs of ille gaal achtergelaten afVal, waarvan de dumper niet is gevonden, door de beheerder van het terrein of de gemeente is opgeruimd. MIDDELBURG. De tweehonderd vluchtelingen die sinds vorige week woensdag in sporthal De Kruitmolen in Middelburg zijn op gevangen, vertrekken vandaag naar een crisisnoodopvanglocatie in de gemeente Olst/Wijhe (Over ijssel). Dat heeft burgemeester Harald Bergmann van Middelburg gister avond tegen de vluchtelingen ge zegd. Na het vertrek begint de ge meente direct met het schoonma ken van De Kruitmolen. De sport verenigingen ontvangen bericht wanneer zij weer in de sporthal te rechtkunnen. DINSDAG 10 NOVEMBER 2015 Anbo in Zeeland stort in elkaar Gaat (voorlopig) door Aardenburg 58 leden Axel 285 leden Stopt (waarschijnlijk) Weet het nog niet Oud-Vossemeer 1273 leden Rilland-Bath 90 leden Groot Hulst/Clinge 200 leden Hansweert/Schore 110 leden Middelburg en Walcheren-Noord 550 leden Oostburg 250 leden Biervliet 80 leden Kamperland 104 leden Sint-Maartensdijk 125 leden Souburg/Ritthem 300 leden Vlissingen 580 leden Wemeldinge 220 leden Kruiningen 150 leden Kapelle-Biezelinge 260 leden Kortgene 55 leden Koudekerke 260 leden Borsele 190 leden Brouwershaven 150 leden Colijnsplaat 92 leden Goes 630 leden Krabbendijke 40 leden Middenschouwen 100 leden Terneuzen 700 leden Tholen 90 leden Yerseke 150 leden Sas van Gent 65 leden Schoondijke 62 leden Waarde 25 leden Westerschouwen 240 leden Wolphaartsdijk 85 leden Zierikzee 500 leden infographic Rolant Quist archieffoto Ronald den Dekker door Theo Giele TERNEUZEN. Op 177 plaatsen in de provincie Zeeland is dit jaar ille gaal gestort afval ontdekt. Onder zoek leidde naar 29 verdachten die zelf hun afval moesten oprui men en een proces-verbaal kre gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31