Kunst van het verdedigen, talenten die wel initiatief tonen en sterke keepers Geen EK en slechts 26e van Europa. Wat biedt het Nederlands voetbal nog? 18 SPORT Ferrari wil Red Buil helpen Astana mag toch weer starten Goede start Oranje op WK Louter remises in tweede ronde Waterpolosters oefenen in Rio Kenners hebben er de laatste tijd hun mond vol van. Verdedigen? We kunnen het niet meer, we le ren het niet meer. Met misschien als uitzondering Ajacied Joël Velt- man. Veltman ondersteunde die gedachte zondagmiddag op het veld van de Kuip. Won duels, was hard. Precies zoals zijn ploegge noot Kenny Tete en tegenstanders Rick Karsdorp en Sven van Beek. Tete kreeg gisteren in Noordwijk bij Oranje via de pers de compli menten van directe tegenstander Eljero Elia. Zoals ook de Portugees Nani van Fcnerbahce vorige week donderdag weinig te vertellen had. Ok, het zijn niet de creatieve middenvelders die opvallen, maar toch: tijdens Feyenoord-Ajax za gen we verdedigers die hun taak volbrachten. Mannetje uitschake len, zonder gemeen te worden. En dat geeft hoop voor de toekomst. De nieuwste generatie Nederland se spelers lijkt wel van afstand te worden bestuurd, klinkt het vaak in deze sombere tijden voor het Nederlands voetbal. Van kleins af aan volgepropt met opdrachten en taakjes, zo erg dat er van eigen ini tiatief weinig overblijft. Toch? Nou, als je zondag naar Feyenoor- der Tonny Vilhena en Ajacied Rie- chedly Bazoer keek, zie je toch echt het tegenovergestelde. Bra nie, initiatief. Beiden op hun ei gen manier. Zag die Vilhena over dat veld razen. Zo van: kom mij maar eens voorbij. En Bazoer dan? Doodzonde dat hij na zo'n sterke eerste helft met een knieblessure naar de kant moest. Vlak bij de zij lijn voor een vak bloedfanatieke Feyenoorder-supporters gooide hij er een paar trucjes uit. Bazoer heeft aangegeven nog wel even bij Ajax te willen blij ven. Maar hoe realistisch is dat als hij op deze manier blijft spelen. En Vilhena? Zijn contract loopt dit seizoen af en hij zal ongetwij feld een mooie club in het buiten land vinden. Heeft in Europa nog altijd een goede naam. Ter illustra tie: Vilhena staat op de nominatie- lijst voor de Golden Boy-award, een lijst met de veertig grootste ta lenten van Europa. De erfenis van Edwin van der Sar is een zware. Wanneer krijgt Ne derland weer eens een keeper bij een échte internationale topclub? Jasper Cillessen kreeg het zondag bijna traditiegetrouw weer eens aan de stok met Colin Kazim-Ri- chards. Dirk Kuyt wilde hem na af loop geen hand geven vanwege een eerder plagerijtje. Maar de keeper van Oranje viel in de Kuip vooral op door zijn goede spel. Ver richtte cruciale reddingen op po gingen van Elia, Marko Vejinovic en Kazim. En Vermeer? Ook hij deed het Veltman won duels, was hard. Precies zoals Tete, Karsdorp en Van Beek dat deden. prima. Je kunt veel van hem zeg gen. Maakt eens in de zoveel tijd een dipje mee, terwijl een doel man juist zo gebaat is bij constant presteren. Maar toch. Vermeer vecht zich altijd wel weer terug. Dus klapte de Kuip maar weer eens hard voor hem. Een oud-Aja- cied ja. Daley Sinkgraven schoffelde Elia neer en Veltman stopte al met voetballen. Want, zo dacht de ver dediger, als dit geen overtreding is... Nee dus. Scheidsrechter Bas Nijhuis liet gewoon doorspelen. Klaassen moest ten koste van een gele kaart de onoplettendheid van zijn ploeggenoot corrigeren. Na tuurlijk had Nijhuis moeten flui ten. Maar waar het vooral om gaat: door Nijhuis werd Feyen oord-Ajax een bij vlagen meesle pend voetbalgevecht en een fysie ke uitputtingsslag. En dat kan nooit verkeerd zijn. Joël Veltman kon er na afloop wel om lachen. Hij hoorde het direct toen de Feyenoord-aanhang refe reerde aan zijn eigen doelpunt an derhalve week eerder. 'Alle ballen op Veltman, alle ballen op Velt man.' Het gezang met een glim lach stond niet op zichzelf. Na tuurlijk was er vijandigheid, wa ren er scheldpartijen en was er haat. Maar het was anders dan an derhalve week geleden. Minder ve nijnig, minder anti-Ajax, meer pro-Feyenoord. Het was ook Ajax-aanvoerder Davy Klaassen opgevallen. Die zei het zo: „Er werd zelfs helemaal niks naar de bus gegooid toen we aankwamen, dat heb ik nog nooit eerder meegemaakt. Misschien dat de grootste frustratie er na die bekerwedstrijd uit was bij de fans." En ook dat is winst. Ferrari is bereid de formule 1- teams van Red Buil aan motoren te helpen voor volgend seizoen. „Niet in de zin dat we een gelijk waardige motor leveren als die on ze eigen raceauto's gebruiken, maar we bieden wel onze hulp aan bij het ontwikkelen van een krachtbron", zei teambaas Sergio Marchionne van Ferrari. Het komt er dan op neer dat de Italianen hun kennis over het ontwikkelen en produceren van een motor wil len delen met Red Buil, aldus Mar chionne. Red Buil en zusterteam Toro Rosso, met Max Verstappen, zijn op zoek naar een nieuwe mo torleverancier omdat de samenwer king met Renault is opgezegd. Astana komt ook volgend jaar uit in de WorldTour. De deelname van de omstreden Kazachse wieler ploeg, waarvoor onder anderen de Nederlanders Lars Boom en Lieu- we Westra uitkomen, kwam eer der dit jaar in het geding vanwege de vele dopinggevallen in 2014. In april werd de licentie alsnog ver strekt nadat het team nog eens was doorgelicht. Elf teams zijn nu zeker van een WorldTour-licentie. Dat zijn AG2R, Astana, BMC, FDJ, IAM, Movistar, Orica-GreenEdge, Giant-Alpecin, LottoNL-Jumbo, Sky en Trek. Zeven ploegen moe ten nog bij de commissie op be zoek in Aigle voor een nadere toe lichting. Oranje is met een knappe zege op Taiwan begonnen aan de Premier 12. Het team Konink rijk der Ne derlanden, zoals Oranje officieel ge noemd wordt tijdens het toer nooi om de wereldtitel, versloeg het gastland met 7-4. Nederland kwam in de tweede inning met 4-1 mede door een homerun van Yurendell de Caster. In de negen de en laatste slagbeurt nam de ploeg van bondscoach Hensley Meulens (foto) verder afstand. De tweede ronde van het WK dammen heeft wel een aantal aar dige partijen opgeleverd, maar gis teren werden in Emmen louter re mises genoteerd. Wouter Sipma en de Senegalees NDiaga Samb ble ven derhalve de leiders in het klas sement met drie punten. Medaille kandidaat Roel Boomstra deelde na veertig zetten de punten met Raimonds Vipulis. Alexander Bal- jakin zat iets langer tegenover Ron Heusdens, maar na 45 zetten za gen ook zij in een gelijkwaardige stelling geen heil meer in doorspe len. Voor de pas 17-jarige Jan Groe nendijk was het een lange zit te gen Ainoer Sjaibakov. Na de 96e zet stemde de Rus in met remise. Hoewel de Nederlandse waterpo losters zich nog moeten plaatsen voor de Olympische Spelen, krijgt het team van bondscoach Arno Ha- venga de komende week al de kans om kennis te maken met Rio. Vanaf vrijdag neemt Oranje deel aan het zogenoemde testevent waarin het wereldkampioen Vere nigde Staten, Brazilië, Australië, Canada en China treft. Het toer nooi past volgens Havenga goed in de voorbereiding op de eerste kwalificatiemogelijkheid voor Rio, in januari op het EK in Belgrado. Op 10 december vliegt de ploeg nog naar Los Angeles voor een vijf daagse trainingsstage en een toer nooi in de Verenigde Staten. door Daniël Dwarswaard VERDEDIGEN BRANIE KEEPERS Opnieuw gaat de in de Kuip be schimpte Joël Veltman het duel met Feyenoord-spits Michiel Kramer niet uit de weg. foto ANP HÉ KOM OP, SCHEIDS 'ALLE BALLEN OP VELTMAN' AUTOSPORT WIELRENNEN HONKBAL DAMMEN WATERPOLO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18