Blind is verworden tot nationale kop van Jut Vejinovic: Echt een nieuwe start SPORT 17 PROGRAMMA INTERLANDWEEK Danny Blind had al drie vragen gehad over de hoed van Memphis, toen hij het wel mooi vond geweest. „Daar heb ik nou al drie keer iets over gezegd, dat lijkt me wel genoeg", zei hij en nam nog een slokje water, tot ongenoe gen van de betreffende verslagge ver. „Daar kun je toch wel gewoon ja of nee op zeggen man?" zei die. Een bondscoach die wordt aan gesproken met 'man', alsof het een teamgenootje van je is, of je vervelende buurman. En min stens zo typerend: opnieuw werd Blind voortdurend in de verdedi ging gedwongen, als ware het een soort volkstribunaal. Soms over de inhoud, meestal over de vorm, en vrijwel altijd over randzaken. En dus ging het niet alleen oe verloos over de hoed van Mem phis, maar ook drie keer over Blinds telefoontje naar Dirk Kuyt, en de bondscoach moest óók nog even uitleggen hoe dat nou pre cies zat met een sms'je naar Robin van Persie. Over de herstart van Oranje, vrijdag tegen Wales en dinsdag te gen Duitsland, gaat het niet of nauwelijks meer. De speelwijze? Geen thema. Zo negatiefis het sentiment inmiddels rondom de ze bondscoach, na de mislukte EK-kwalificatiereeks van Oranje, dat Blind een nationale kop van Jut is geworden, waar iedereen on beperkt op mag schieten. Nog los van Blinds keuze en werkwijze, is dat óók een kwestie van autoriteit en persoonlijkheid. Louis van Gaal werd als bonds coach lange tijd net zo hevig bekri tiseerd, maar met zijn ervaring en uitstraling slaagde hij erin om die voortdurende kritiek grotendeels buiten de muren van Oranje te houden. Blind heeft daar veel meer moeite mee. Draagvlak voor Blind is zó dun, dat dat sentiment haast niet meer buiten de poorten van Huis ter Duin valt te houden. Hij is soms ronduit onhandig in zijn communicatie, waarin hij eerder te veel wil uitleggen dan te weinig. Blind begon gisteren nota bene zelf over de sms die hij had verstuurd aan Van Persie, bedoeld om de spits nog even persoonlijk te kunnen spreken, rondom Ajax-Fencrbahce. Die poging tot toenadering mislukte maar Blind bracht het onderwerp zélf ter ta fel. Ook veelzeggend: toen Louis van Gaal ervoor koos Wesley Sneij- der te passeren, gaf de gekwetste voetballer maandenlang geen reac tie in de media. Van Persie daaren tegen stond donderdag uitgebreid de pers te woord. Had hij dat ook gedaan als Van Gaal nog bonds coach was geweest? En andersom: had Van Gaal een speler zo open lijk afgebrand als Blind afgelopen week met Van Persie deed? De vraag is inmiddels gerecht vaardigd of deze storm aan negati visme straks wel te overwinnen is voor Blind, als beginnend én be schadigd bondscoach. De KNVB wenst zijn belangrijkste werkne mer zo nuchter mogelijk te beoor delen, en weigert hem af te reke nen op het gemiste EK. Maar het draagvlak is in bredere zin inmid dels zó dun, dat dat sentiment haast niet meer buiten de poorten van Huis ter Duin valt te houden. „Winnen, daar gaat het om te gen Wales en Duitsland", zei Blind. Je kunt je inmiddels afvra gen of winnen nog wel genoeg is om het tij te keren. arko Vejinovic hoopt dat hij zich kan laten zien in de oefeninter lands van het Neder lands elftal tegen Wales en Duits land. „Ik ben heel trots dat ik ben opgeroepen", vertelde de midden velder van Feyenoord gisteren toen hij zich in Noordwijk bij Oranje meldde. „Hope lijk mag ik vaker komen." Als één van de weinige spelers in de huidige selectie van het Nederlands elftal heeft Marko Vejinovic geen schuld aan de gemiste EK-kwa- lificatie. De middenvelder van Feyenoord is de enige nieuwe ling bij Oranje. Riechedly Ba- zoer wacht ook nog op zijn eer- ste interland, maar werd vorige maand al wel uitgenodigd voor de duels met Kazachstan en Tsjechië. „Iedereen heeft het over een nieu we start", hoorde Vejinovic. „Voor mij is dit echt een nieuwe start. Ho pelijk het begin van iets moois." Jordy Clasie maakte de ellende bij Oranje de laatste maanden ook niet mee. De speler van Southamp ton was lang geblesseerd en kwam niet in actie tijdens de interlands waarin Oranje definitief het zicht op het EK kwijtraakte. Clasie: „Oranje niet op een EK of WK, ik kan het mij bijna niet voorstellen. Maar het is de realiteit. We moeten nu al geconcentreerd toewerken naar de start van de kwalificatie reeks voor het WK. De groep zal de knop deze week moeten omzetten voor de interlands tegen Wales en Duitsland." DINSDAG 10 NOVEMBER 2015 Memphis stapte gisteren in Noordwijk uit zijn auto en moest met zijn hand steyjg^ijn hoed vasthouden. De forse wind op de parkeer plaats weerhield de speler van Manchester United er niet van om het opvallende kledingstuk te dragen. Net als de discussie die er eerder was losgebarsten omdat hij zich zo excentriek kleedde hem niet ver leidde om anders gekleed naar Oranje te gaan. In Noordwijk, waar de internationals van Oranje zich gisteren verzamelden, stopte hij overi gens niet om met de pers van gedachte te wisselen, foto ANP ANALYSE SJOERD MOSSOU EK-KWALIFICATIE: PLAY-OFFS Donderdag 12 november: 20.45 uur: Noorwegen - Hongarije. Vrijdag 13 november: 20.45 uur: Bosnië-Herzegovina - Ierland. Zaterdag 14 november: 18.00 uur: Oekraïne - Slovenië, 20.45 uur: Zweden - Denemarken. Zondag 15 november: 20.45 uur: Hongarije - Noorwegen. Maandag 16 november: 20.45 uur: Ierland - Bosnië-Herzegovina. Dinsdag 17 november: 20.45 uur: Denemarken - Zweden, Slovenië - Oekraïne. OEFENINTERLANDS Woensdag 11 november: 18.00 uur: Estland - Georgië. Donderdag 12 november: 18.00 uur: Macedonië - Montenegro. Vrijdag 13 november: 19.30 uur: Luxemburg - Griekenland, Qatar - Turkije, 20.30 uur: Tsjechië - Ser vië, 20.45 uur: België - Italië, Noord-lerland - Letland, Polen - IJs land, Slowakije - Zwitserland, Span je - Engeland, Wales - Nederland, 21.00 uur: Frankrijk - Duitsland. Zaterdag 14 november: 15.00 uur: Rusland - Portugal. Dinsdag 17 november: 17.00 uur: Rusland - Kroatië, 18.00 uur: Azer beidzjan - Moldavië, 19.15 uur: Tur kije - Griekenland, 20.30 uur: Luxemburg - Portugal, 20.45 uur: Oostenrijk - Zwitserland, België - Spanje, Duitsland - Nederland, Ita lië - Roemenië, Polen - Tsjechië, Slo wakije - IJsland, 21.00 uur: Enge land - Frankrijk. Marko Vejinovic is voor het eerst bij Oranje, foto Michel Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17