100.000 euro voor projecten Liberiaanse tiener krijgt Internationale Kindervredesprijs 2015 14 NIEUWS Met gevaar voor eigen leven helpt Abraham Keita (17) kinderen in Liberia. „Ik heb me nog nooit veilig gevoeld." Met wat geluk heeft hij een stuk plastic op de kop weten te tikken. Het krot in West- point, een enorme sloppenwijk in de Liberiaanse hoofdstad Monro via, is zo lek als een mandje. Regen betekent dus narigheid voor Abraham Keita. In zijn ka mer liggen alle papieren die hij no dig heeft voor zijn werk. In een hoek een stapel boeken. Van men sen die hem inspireren. Malala Yousafzai. Nelson Mandela. Mahat- ma Gandhi en Martin Luther King. „Allemaal mensen die er gens voor staan. Net als ik." Keita is een tengere jongen met grote ogen en een brede glimlach. derverkrachters zijn en geef hun namen door aan hulporganisaties en aan de politie. Ik rust pas als de daders zich moeten verantwoor den voor de rechter." De slachtof fertjes brengt hij in contact met hulpinstanties. „Want ik ben geen psychiater, ik bemiddel alleen. Ik zeg tegen de kinderen: wees dank baar dat je nog leeft. Blijf hopen, wat er ook gebeurt." Keita is voorzitter van het Libe riaanse kinderparlement. Daar, en met petities en vreedzame protes ten probeert hij de nationale over heid te mobiliseren. Zijn vasthou dendheid leidde er toe dat Liberia als derde land in Afrika een kin derwet invoerde. Inspirerend en motiverend, vindt Keita. „Liberia heeft niet eens de internationale verdragen voor de rechten van het kind ingevoerd. Het is een zwakke staat, verscheurt door oorlogen." Niet iedereen waardeert zijn ac tivisme. Keita is bedreigd en ge chanteerd. Door politieagenten, onder anderen. „Mensen die de ar men juist moeten beschermen. Ze vroegen me in ruil voor geld te stoppen met mijn werk. Of ze zou den me wat aandoen." Keita laat zich niet intimide ren. „Ik droom ervan om ooit een wereldleider te zijn. Ik wil de baas van de Verenigde Naties worden." Het werk voor die organisatie heeft zijn eigen vader het leven ge kost. „Op vrijdag 28 februari 2003", dreunt Keita op als hij met een holle blik uit het raam kijkt. 'Spelen is een fundamenteel recht voor kinderen. Zelf speelde ik nauwelijks toen ik klein was' 'Ik droom ervan om ooit een wereldleider te zijn. Ik wil de baas van de Verenigde Naties worden' Hij is fan van voetbalheld Lionel Messi. Speelt graag op een PlaySta tion. Net als de meeste tieners. Daar houden de overeenkom sten wel op. De jonge Liberiaan is geboren tussen twee burgeroorlo gen. Hij groeide op in een sloppen wijk waar veel jonge kinderen ver slaafd zijn drugs, een gangsterle ven leiden. Keita heeft er dagelijks mee te maken. Maar hij laat zich er niet in meeslepen. Hij is pas 9 jaar oud als hij be sluit op te komen voor de rechten van kinderen. „De aanleiding was een 13-jarig meisje over wie ik hoorde. Ze was seksueel mis bruikt door haar pleegouders en daarna vermoord. De overheid was blijkbaar niet in staat kinde ren te beschermen. Ik vond dat die pleegouders ter verantwoor ding moesten worden geroepen. Kinderen verdienen respect." Zijn buurt, omgeven door de Atlantische Oceaan, is het afvoer- putje van de maatschappij, vindt Keita. „De helft van de bewoners is voormalig rebel of ex-militair. Zieke geesten die het andere be woners moeilijk maken en vrou wen verkrachten. Er is dag en nacht lawaai. Ik heb me nog nooit in mijn leven veilig gevoeld. Ik ben aangevallen en beroofd. Tussen afval en open riolen ver tellen de kinderen Keita over hun problemen. Hij houdt elke zondag een bijeenkomst voor ze, bezoekt weeshuizen en straatkinderen. „Allemaal willen ze hetzelfde: op groeien in een veilige omgeving. Betrokken worden bij besluiten. Naar de dokter kunnen als dat no dig is en school gaan zodat ze hun talenten kunnen ontplooien." Met de ebola-uitbraak vorig jaar werd de hele wijk afgesloten. „We mochten niet meer naar de les. Daarom hielden we een de monstratie. In het tumult schoten militairen de tiener Shaki Kamara dood. Ik beschouw hem nu als een voorvechter voor kinderrech ten. Hij staat symbool voor alle kinderen die te maken hebben met geweld." In Nederland, waar hij gisteren de Internationale Kindervredes prijs kwam ophalen, kijkt Keita zijn ogen uit in de speelplaatsen voor kinderen en de parken waar kinderen veilig kunnen lopen en rennen. „In heel Liberia is niet één speelplaats te vinden. Spelen is een fundamenteel recht voor kinderen. Zelf speelde ik nauwe lijks toen ik klein was." Hulp bieden aan misbruikte kinderen vindt Keita het moei lijkst. „De slachtoffers zijn er slecht aan toe. Hun verhalen zijn hard. Omdat het ook voor mij zwaar is, ligt het voor de hand dit onderwerp te ontwijken. Maar wat ben je dan voor strijder? Ik probeer te achterhalen wie de kin- De Internationale Kin dervredesprijs is een initiatief van de Neder landse hulporganisatie KidsRights. De onder scheiding wordt jaar lijks in de Ridderzaal in Den Haag uitgereikt aan een jongere van 12 tot 18 jaar oud die zich inzet voor de rechten van kinderen. In 2013 ontving de Pakistaanse Malala Yousafzai de prijs voor haar campag ne om meisjes het recht te geven naar school te gaan. De prijs - in 2005 gelan ceerd op een bijeen komst van Nobelvrede- sprijswinnaars - is gis teren voor de 11e keer uitgereikt. De win naars zetten zich in voor kinderen met een handicap, hiv en aids, strijden tegen kinderar beid en geweld of plei ten voor onderwijs en betere leefomstandig heden voor kinderen in vluchtelingenkam pen. Aan de prijs is een bedrag verbonden van 100.000 euro dat door KidsRights wordt be steed aan projecten ver gelijkbaar met het pro ject van de winnaar. „Hij werkte op het platteland als chauffeur voor een afdeling van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR. Ze werden aangevallen door rebellen. Zijn baas, een Noor kreeg de kogel. Mijn vader werd le vend begraven. Ik was toen 5 jaar oud. Toch herinner ik me goed wat mijn vader mij als kleine jon gen leerde: nooit wanhopen. Vecht tegen onrecht. Jezelf altijd inzetten voor de armen. Ik weet nog dat hij altijd eten uitdeelde in de wijk. Hij zei: laat je geweten over je oordelen, niet de mensen." Zijn moeder staat er alleen voor. Keita en zijn broer en zus sla pen op de harde grond. Geld voor een matras is er niet. Bijna 84 pro cent van de Liberianen leeft van minder dan 1,5 euro per dag. Wet teloosheid regeert de armenwij ken. „Niet iedereen die ik help komt op het goede pad terecht. Daar laat ik me niet door ontmoe digen." Zijn moeder heeft hem op het rechte pad gehouden, zegt hij. Ook een gezegde van dominee Jesse Jackson, over wie hij heeft ge lezen, houdt hem op de been. „Hij zei: 'Ik ben geboren in een slop penwijk maar de sloppenwijk is niet geboren in mij.' Ik ben er trots op dat het me is gelukt als ar me jongen een leider te worden. Ik leef mijn droom om van de we reld een betere plaats voor kinde ren te maken." 'Kind verdient respect' door Cerben van 't Hof Abraham Keita is blij met de Internationale Kindervredesprijs, die hij gisteren kreeg in Den Haag. foto Bart Maat/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14