iüw Mwf Hoe overleef ie Salvadoraan dronk urine, schildpaddenbloed en regenwater I 8 NIEUWS Niet iedereen geloofde dat José Salvador Alvarenga ruim een jaar op zee had rondgedobberd. Een boek vol details neemt alle twijfel weg. t: - W VI»! e agenten kijken vol verbazing naar de man die op het dek van hun boot ligt. Ze hebben hem opge haald op een atol van de Marshall eilanden, midden in de Stille Oceaan. Er bestaat geen twijfel over dat de man lange tijd op zee heeft gedobberd. Zijn haar lijkt op een struikgewas. Zij baard groeit in chaos. Zijn enkels zijn opge zwollen; zijn polsen zijn flinter dun. Hij kan nauwelijks lopen. De man mijdt ook alle oogcontact, be dekt zijn gezicht. José Salvador Alvarenga, een 36-jarige visser uit El Salvador, ging veertien maanden eerder met een jong maatje, Ezequiel Córdoba, uit vissen. Hij legde in 438 dagen bijna 11.000 kilometer op zee af. Nu brengt een politie- boot hem naar Ebon Atoll, het zui delijkste stukje van de Marshall eilanden. Dagen na zijn redding ontmoet hij de wereldpers. Langzaam, zonder hulp, stapt hij van de boot die hem van de oceaan haalde. De menigte kijkt met ongeloof. Ze hadden een schraal, bedlegerig mannetje ver wacht maar Alvarenga stapt met een glimlach aan wal. Hij zwaait naar de camera's. Zijn foto gaat heel de wereld over. De naam Al varenga brandt op ieders lippen. Hoe kun je in hemelsnaam veer tien maanden op zee overleven? De vraag blijft onbeantwoord - Al varenga wimpelt iedereen af- tot Jonathan Franklin, verslaggever in Chili voor de Britse krant The Guardian, hem uitvoerig mag spre ken. Ervaren schipper Alvarenga vertrekt 17 november 2012. Een dag later probeert hij in een vervaarlijke storm het water dat tegen zijn enkels klotst te ne geren. Een beginneling zou in pa niek raken, maar hij is een erva ren schipper en weet dat hij het initiatief moet grijpen. Samen met Córdoba probeert hij aan wal te komen, 80 kilometer verderop. Córdoba is onophoudelijk aan het hozen. Hij pauzeert alleen om zijn vermoeide spieren even rust te ge ven. Eigenlijk zou Ray Perez, zijn vaste maat, hem hebben verge zeld. Maar die moest afzeggen. Alvarenga's boot is van beschei den omvang, nog geen tien meter lang. Een krat op het dek ligt vol verse vis, met tonijn en haaien, de oogst van twee dagen werk. Als ze die kunnen verkopen hebben ze genoeg geld voor een week. Ver der is er nog diesel, water, 23 kilo sardientjes (aas), een harpoen, drie messen, een mobieltje, een gps-tracker (niet waterbestendig), een radiozender (met halfvolle ac cu) en 91 kilo ijs aan boord. Alvarenga zet alles op alles, na dert langzaam weer de kust. Córdoba stort in. Hij geeft over, huilt. Hij is ervan overtuigd dat voorpublicatie, vertaald en bewerkt door Hans van Zon Foto boven: Een recente foto van José Salvador Alvarenga. Foto onder: De boot waar Alvarenga ruim 14 maanden in heeft rondgedobberd, foto's Oscar Machon en AFP Marshalleilanden Gevonden op 30 januari, 2014 Hawaii STILLE OCEAAN D MEXICO Costa Azul Vertrek op 17 november, 2012 Ebon Atoll El Salvador AUSTRALIË Ebon Atoll Één van de 29 Marshalleilanden 706 inwoners Landoppervlakte: 5,75 km2 Lagune: 104 km2 091115 I JG I BRON: THE GUARDIAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8