15-jarige opgepakt voor fatale aanrijding Team IND filtert oorlogsmisdadigers uit de stroom asielaanvragers 6 NIEUWS IND-baas Rob van Lint heeft 25 mensen ter beschikking om de rotte appels uit de mand te pikken. 'Ik begrijp de zorg.' JjLjRmTifJzlfj ■■■iialiilll V- u vluchtelingen ons land inkomen vragen ve len zich af- wie halen we binnen? En vooral: zijn er strijders van de terreurorganisatie IS bij? Rob van Lint (Apeldoorn, 1958), direc teur van de Immigratie- en Naturalisatie dienst, begrijpt die vraag en de zorgen die erachter zitten. Er is vrijwel nie mand die zo goed zicht heeft op het ant woord als hij. Want het is Van Lints IND die oorlogsmisdadigers op moet sporen, uit de stroom vluchtelingen moet filteren. Uiteindelijk is het een team van 25 man, dat bepaalt of iemand toegang tot Nederland geweigerd kan worden op ba sis van artikel 1F van het Vluchtelingen verdrag. Het artikel waarin staat dat ie mand met bloed aan zijn handen niet zo maar een verblijfsvergunning krijgt. „Mensen denken: zitten er tussen die stroom vluchtelingen geen oorlogsmis dadigers of mensen die een risico vor men voor onze samenleving? Die zorg deel ik. Daarom proberen we alle signa len die we krijgen op te pakken en se rieus te onderzoeken. Oorlogsmisdaden komen niet alleen in het leger van Assad voor." „De kans dat iemand met jihadistische opvattingen en plannen voor een aan slag met de vluchtelingenstroom naar Nederland komt, is niet groot. Dat is een te ingewikkelde en zichtbare weg." „Ik weet het niet. Dat moet ik laten na gaan." Later mailt een woordvoerder, op ver zoek, alsnog antwoord: 'Over lopende onderzoeken doen we geen mededelin gen. Er is tot nu toe geen aanleiding ge weest tF tegen te werpen tegen iemand in verband met betrokkenheid bij IS.' De opgelegde opgave is enorm. De in stroom van asielzoekers is in jaren niet zo groot geweest, aan het eind van het jaar zal de teller rond de 55.000 staan. De dienst van Van Lint heeft honderden nieuwe mensen aangenomen om alle asielaanvragen te behandelen. Vorig jaar liepen 170 onderzoeken, vanwege de ver denking van oorlogsmisdaden. Aan 50 mensen werd een asielvergunning ge weigerd vanwege de verdenking van oor logsmisdaden. Van die onderzoeken wa ren er 40 naar Syriërs, 10 keer werd op basis van 1F een vergunning geweigerd. Ook Eritreeërs, Afghanen, Somaliërs en Irakezen lagen onder de loep. Dit jaar zal het aantal onderzoeken waarschijn lijk hoger liggen. De speciale unit die zich met het op sporen van oorlogsmisdadigers onder de asielzoekers bezighoudt, wordt gevoed door collega's van de organisatie die de eerste asielgehoren doen, door de poli tie, de geheime diensten én door bur gers. Op internet 'onthullen' gevluchte Syriërs de misdaden die eveneens ge vluchte landgenoten zouden hebben be gaan. Vermeende 'honden van Assad' of 'beulen van IS' die nu in Duitsland, Ne derland of Zweden zouden zijn, worden er aan de digitale schandpaal genageld. 'We kunnen nooit 100 procent garantie geven dat we niets missen' „Als iemand zegt dat hij voor de ge heime dienst heeft gewerkt in Syrië, dan stellen we nog wel een aantal vragen. Als hij in het leger heeft gezeten of voor een andere groep gevochten heeft, ook. Maar het wil niet automatisch zeggen dat iedereen die in het leger van Assad heeft gezeten oorlogsmisdaden heeft ge pleegd. Aan de andere kant: als er aanwij zingen zijn dat je wel betrokken bent ge weest bij het martelen van mensen of het doodschieten van krijgsgevangen, dan kom je niet weg met een simpel ex cuus als 'ik kon niet anders'." „Er zijn veiligheidsdiensten actief, we krijgen nog informatie uit dat land." Als een asielzoeker een verblijfsver gunning wordt geweigerd vanwege ver meende oorlogsmisdaden kan het Open baar Ministerie de zaak overnemen en de man of vrouw voor de rechter breng en. Als dat niet gebeurt, moet de gewei gerde asielzoeker Nederland verlaten. In het geval van afgewezen Syriërs is dat lastig. Nederland zet geen mensen uit naar dat door oorlog verscheurde land. „Waar moet iemand dan heen? Dat is maatwerk. Misschien is er een ander land waar hij eerder is geweest of fami lie heeft. Ja, er is een kans dat zo'n per soon dan in Nederland blijft en in de il legaliteit verdwijnt. Maar ook dat leven is geen pretje." Al was het maar omdat de echt gevaarlijke types in beeld zullen blijven bij de veiligheidsdiensten. „Toch is het wel zo. Als het nodig is, groeien we." Hij heeft één doelstelling: de wettelij ke termijnen blijven halen. Binnen een halfjaar moeten asielzoekers weten waar ze aan toe zijn, ingewikkelde on derzoeken daargelaten. Op dit moment haalt Van Lint dat nog. Hij hoopt dat het blijft lukken. Zonder de zorgvuldigheid uit het oog te verliezen. En zonder te ver geten: „Het overgrote deel van de asiel zoekers bestaat uit gewone, vreedzame burgers die op de vlucht zijn." Van Lint kijkt onverstoorbaar. „We pro beren alle aanwijzingen die we krijgen over mensen die niet tot die groep beho ren serieus te nemen. Maar we kunnen nooit too procent garantie geven dat we niets missen." SCHIEDAM. In de jacht op de ver dachten die vrijdagavond op de vlucht sloegen na een fataal onge luk in Schiedam heeft de politie gisteren een 15-jarige Schiedam mer opgepakt. De andere inzit tenden van de gestolen auto zijn nog voortvluchtig, tot woede en verdriet van de familie het slacht offer, de 21-jarige Hamidou. „Als jeblieft, meld je bij de politie voor deze laffe daad.", luidt de emotionele oproep van de nabe staanden. De 15-jarige Schiedammer werd gistermorgen in zijn wo ning gearresteerd na speurwerk van de recherche. Hamidou stak vrijdagavond kort na tien uur over bij een ze bra op weg naar een vriend. Die hoorde een luide klap en keek toen naar buiten. Hij zag drie mannen uit een auto stappen en wegrennen. Zij hadden het slachtoffer met de gestolen auto geschept, knalden honderd me ter verderop tegen een boom en vluchtten daarna verschillende kanten op. De achtergelaten zwarte Seat Leon was op maan dag 2 november gestolen in Vlaardingen. De 21-jarige Schiedammer was op slag dood. Bij een grote bloemenzee op de plek van het ongeluk werd het hele weekein de de scholier herdacht. ih i ill BJJlfl 1 HllfJf 8 daagse Kerstreis Lutago in Zuid-Tirol 8 daagse Wandel- of langlaufreis Beierse Allgau (Sonthofen) 8 daagse Winterreis in Wenen 'Een IS-strijder zit er nu nog niet tussen' door Cyril Rosman en Carla van der Wal N Wordt er onderzoek gedaan naar vluchtelin gen die bij IS zouden hebben gestreden? Maar wordt er onderzoek gedaan naar men sen die bij IS zouden hebben gestreden? U geeft geen antwoord op de vraag. Doet u onderzoek naar verdachte IS strijders? Rob van Lint directeur IND Hoe komt u aan informatie? Een team van 25 man lijkt veel te klein, om uit zo'n vluchtelingenstroom oorlogsmisda digers op te sporen. Toch, die ene rotte appel zal maar net ge mist worden. Voelt u die verantwoordelijk heid, weegt deze zwaar? foto Valerie Kuypers/ANP v.a. slechts Vertrekdatum: 21 december Vertrekdata: 30jan/6,13,20,27febr/5,12 mrt Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 16 jan 6, 20febr Brochureen (0318)58 09 58 boekingen. www_|}0l<Jerman_nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6