Katholieke Jozefkerk Rilland wacht sloop na verkoop Meer natuurlijke variatie door uitdunnen van jong dorpsbos Sint-Maartensdijk BEVELANDEN en THOLEN 15 Nightrun levert 8430 euro op Verdronken dorp te bezoeken De Natuurwerkdag staat in Zeeland bijna synoniem voor wilgen knotten. Op 'Smerdiek' pakken ze het groter aan. Aaahh, ohhh... Bij el ke es die omvalt in het dorpsbos van Sint-Maartensdijk klinkt behalve een hoop geraas ook wel een kreet van één van de twin tig vrijwilligers die hun zaterdag morgen hebben ingeruimd voor een dagje werken in de natuur. Het schouwspel is een belo ning voor hard werken. Want de ruim vijftien jaar oude boompjes hebben soms al behoorlijk dikke stammen, die zich pas na minu tenlang hard zagen gewonnen ge ven. „Vorig jaar hadden we een kettingzaag, dat ging wat sneller", zegt Olivier Hoornweg, één van de twee vrijwilligers van Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) die zorgen dat de juiste bo men gekapt worden. Jacco Eerland (12) uit Scherpenisse is eigenlijk wel blij dat het werk gewoon met handzagen wordt verricht. „Dan kun je ook nog gezellig met elkaar praten." Eerst dacht Jacco dat het een eentonige klus zou zijn, maar het tegendeel blijkt waar. „Het is niet alleen bomen omzagen. Je moet kijken hoe je 'm laat vallen, of er eerst nog zijtakken af moe ten worden geknipt en of hij daar na nog een keer in stukken moet worden gezaagd." De gevelde bomen moeten na melijk ook nog worden opge ruimd. Een enkel stammetje gaat mee naar huis voor de open haard, maar het grootste deel wordt op aangeven van de SLZ-mannen tus sen de 'stoppels' van een meter hoog op ruggen gelegd. Allerlei kleine dieren vinden daar straks beschutting, voorspelt Wijnand Lammers, ook van SLZ. „Als het hout verder gaat rot ten, groeien er ook allerlei zwam men op. Kijk, hier hebben we vo- GOES. De tweede editie van de Nightrun Goes heeft 8430 euro op gebracht. Het geld gaat volledig naar Stichting Jayden. Aan het loopevenement deden ruim vijf honderd mensen mee in verschil lende categorieën. Een flinke toe name ten opzichte van 2014, toen de Nightrun zo'n tweehonderd deelnemers telde. Desondanks moesten ook een aantal mensen worden teleurgesteld. Volgens or ganisator Sabine Maas is besloten om een maximum aantal in te stel len, om de kwaliteit van het even- ment te waarborgen. „We kijken of we de route of andere zaken eventueel kunnen aanpassen zo dat er volgend jaar misschien nog meer mensen mee kunnen doen." rig jaar gewerkt. Er groeien nu alle maal brandnetels tussen, een mooie plek voor de nachtegaal. En vlinders leggen er ook graag hun eitjes. De ruspjes die daar uit ko men, hebben dan meteen wat te eten. In het voorjaar hebben we hier nog het boomblauwtje ge zien, een heel bijzondere vlinder!" Ook de bodem profiteert van gro te variatie in begroeiing, legt Lam mers uit. „De brede wespenorchis komt hier al voor en misschien ko men we over tien jaar ook wel de keverorchis tegen." Behalve dat flora en faunabe Bestuurslid John Jansen verklapt nog niet wie de koper is en wat deze van plan is met de kavel aan de Hontestraat. Wel zegt Jansen dat de nieuwe eigenaar de kerk en het aanpalende verenigingsge bouw De Ark wil slopen. De Damiaanparochie sloot af gelopen zomer de uit 1969 date rende kerk. Het aantal bezoekers stand afwisselender is geworden door het dunnen van het bos, ziet het er ook voor het oog aantrekke lijker uit. Het slingerpad, dat enke le dorpsbewoners op eigen initia tief vlak na de aanplant hebben ge maakt, bood vooral zicht op keuri ge rijen bomen. Door ruimte te ge ven aan andere soorten die in de loop van de tijd zijn opgekomen, zoals elzen en eiken, ziet het bos er steeds natuurlijker uit, consta teert ook locatieleider Annemiek Slootweg. „Ik woon hier heel dichtbij, dus dit voelt een beetje als mijn bos." liep hard terug en de kosten voor het herstellen van de verzakte vloer waren naar verhouding erg De nieuwe eigenaar van de Jozefkerk wil het gebouw afbreken. Wat er terug- komt is nog niet duidelijk hoog. De afgelopen weken kon den gegadigden een bod uitbren gen. „Drie belangstellenden heb ben ingeschreven. Eén van hen heeft een bod uitgebracht dat voor ons hoog genoeg was." 'Als we niks doen, dunt de natuur het bos van zelf uit, maar dat kan tientallen jaren duren' Vorige week werd de inventa ris al verkocht. „Alle banken zijn toen verkocht, dus dat is mooi. Wat verder nog bruikbaar is gaat naar het depot in Bergen op Zoom", vertelt Jansen. De Damiaanparochie wil een deel van de opbrengst gebruiken om een kapelletje in Rilland te bouwen. „De gedachte gaat uit naar een begraafplaats, waar ook een katholiek gedeelte is, maar er zijn ook nog andere opties." Op de begraafplaats is ook een verza- melgraf aanwezig. Hier liggen res ten van mensen die ooit begra ven zijn bij het klooster. Al bij de aanleg ijverde ze voor de komst van het pad, bankjes en een trap dat het dorpsbos ver bindt met de Pluimpot. Dit is haar derde natuurwerkdag. Elk jaar ko men meer mensen helpen. „Het is altijd mooi weer en het is ook heel fijn en bevredigend werk." Dat is ook de ervaring van bur gemeester Ger van de Velde, die ook de handen uit mouwen heeft gestoken. „Heerlijk om zo gecon centreerd bezig te zijn met die bo men. Daardoor heb je gewoon geen tijd meer om aan lastige dos siers te denken." YERSEKE. De archeologische resten van het bijna vijfhonderd jaar gele den verdronken dorp Tolsende zijn eenmalig te bezoeken door geïnteresseerden. In het kader van het project Zeeuwse Ankers vindt woensdag 18 november een excur sie plaats vanaf het parkeerterrein van De Zaete in Yerseke. De provincie Zeeland heeft toe stemming verleend om het be schermde natuurgebied eenmalig te bezoeken. Belangstellenden krij gen de kans om te helpen met ar cheologische werkzaamheden om het relatief onbekende dorp in kaart te brengen. Tolsende is een van de dorpen die door de Sint Fe- lixvloed van 5 november 1530 werd overspoeld. MAANDAG 9 NOVEMBER 2015 De natuur een handje helpen Zo'n twintig vrijwilligers staken zaterdagochtend de handen uit de mouwen om het dorpsbos van Sint-Maartensdijk uit te dunnen. Niet alleen dorpsbewo ners, maar ook mensen uit andere plaatsen van het eiland hielpen mee. foto Leo Adriaansen door Joeri Wisse door Joeri Wisse RILLAND. De katholieke Jozefkerk in Rilland is verkocht. De Damiaan- parochie tekende zaterdagoch tend de verkoopovereenkomst. Wijnand Lammers, vrijwilliger SLZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66