Waar blijft de woede van de Russen na de aanslag? i III NL Middellandse Zee Cruises kis NIEUWS 5 Bennie Jolink op matje bij SNS Zeecruises Na ruim een week zijn Egyptische onderzoe kers 'voor 90 procent zeker' dat liet ongeluk met het Russische passagiers vliegtuig boven de Sinaï is veroor zaakt door een bomexplosie. Wes terse inlichtingendiensten wij zen al dagen op een aanslag, die is opgeëist door een beweging in de Sinaï die nauwe banden heeft met Islamitische Staat (IS). Het optreden van de Egypti sche en Russische overheden roe pen steeds meer vragen op. Waar om weigerde Cairo aanvankelijk rekening te houden met een aan slag en waarom houden zij alle andere opties zo lang open? Waar om zijn er nauwelijks dreigende woorden gevallen in de richting van Islamitische Staat en haar handlangers op het Egyptische schiereiland? Vooral de terughoudendheid van Vladimir Poetin is opmerke lijk. Hij liet zich pas enkele dagen terug, na aandringen van de chef van zijn veiligheidsdienst FSB, overtuigen van de mogelijkheid van een aanslag. Bij aanslagen in Rusland zelf was Poetin er altijd als de kippen bij, nog voor het on derzoek goed op gang was geko men, om meteen met de beschul digende vinger richting de 'Tsjet sjeense terroristen' te wijzen. Nu blijft het stil. Als de Russische president IS en haar onderaannemers verant woordelijk stelt en wraak neemt, heeft dat grote consequenties. Dan geeft hij toe dat hij met zijn militaire inmenging in Syrië van IS een vijand heeft gemaakt die de handschoen zal opnemen. Op het slagveld, tegen de Russische strijdkrachten, maar ook tegen de Russische bevolking, thuis en in de lucht. Dat is een zware tol waarover Poetin liever niets zegt, omdat het zeer de vraag is of er wel draagvlak is onder Russen voor zijn militaire steun aan As sad. De terugkeer van lijkenzak ken roept herinneringen op aan het mislukte Russische avontuur in Afghanistan. En, zo waar schuwt de Amerikaanse minister van Defensie, Ash Carter, 'Poetin is aan iets begonnen wat hij moei lijk kan afmaken.' LOCHEM. SNS is niet blij met de verkeerscapriolen van rock band Normaal. Het busje van de groep werd in de nacht van vrijdag op zaterdag van de weg geplukt toen ze met 160 kilo meter per uur 'Oerend Hard' huiswaarts reden na een con cert met Rowwen Hèze. Het busje viel op omdat iemand in de auto met een zaklamp scheen, recht in de ogen van politiemensen. 'We zochten de koelkast', aldus Jolink op Face- book. De aanhouding was geen ramp, meldt de zanger: „We moesten toch pissen." Jolink doet tv-spots voor de bank, die nu een hartig woordje met hem wil wisselen. Bovendien wil Vladimir Poetin Egypte niet te veel voor het hoofd stoten. Er is sprake van een ontluikende vriendschap die met een potje zwartepieten in gevaar kan worden gebracht. Als er in derdaad sprake is van een terroris tische aanslag valt op het Egypti sche optreden een hoop af te din gen. Ondanks alle financiële en militaire hulp van het Westen en van Rusland slaagt president Al-Sisi er niet in om het mosli mextremisme in de Sinaï de kop in te drukken. Dat de strijdkrach ten bij een oefening laatst bijna een passagiersvliegtuig met een raket neerhaalden, maakt het ge brek aan vertrouwen alleen maar groter. Met een aanslag komt het ge- Met een terroristische aanslag krijgt de Egyptische toeristenindustrie een zoveelste klap brek aan slagvaardigheid op de luchthaven van Sharm el-Sheikh centraal te staan. Dat vliegveld heeft de reputatie een zeef te zijn. Bagagescanners werken lang niet altijd en volgens ervaren vei ligheidsexperts is er veel corrup tie onder de onderbetaalde be ambten. Bovendien heeft Egypte nog een groot financieel belang om het debat over het onderzoek op zachte toon te voeren. Met een terroristische aanslag krijgt de toeristenindustrie een zoveel ste klap. Door de aanhoudende onrust blijven veel westerlingen al jaren weg en een groeiende stroom Russische toeristen com penseerde dat verlies. Als die af haken, wordt het stil in Sharm el-Sheikh. Tijd voor winteronderhoud aan uw huis! een van de twee, de gastheer, de bovenliggende partij zijn. Dus moest er worden gekozen voor een neutrale plek. Het oog viel op Singapore, de rijke stadstaat in de regio. Een politieke dwerg maar een economische speler van formaat met wie zowel Chi na als Taiwan het goed kunnen vinden. Het Shangri-La hotel werd gekozen omdat het voldeed aan alle voorwaarden voor veilig heid, accommodatie en banket. Voor zowel Xi Jinping als Ma Ying-jeou moet het wennen zijn geweest. Normaliter worden zij aangesproken met 'Mister Presi dent' maar in dit geval was dat uit den boze. China beschouwt Taiwan als een afvallige provin cie. Als Xi Ma zou begroeten met 'Mister President' zouden twee leiders dezelfde titel hebben. Om het simpel te houden, werd daar om gekozen voor 'Mister'. Door het gebrek aan officiële er kenning ontbrak het aan vlagver toon. Beide nationale vlaggen wa ren nergens te zien. Er werd ge kozen voor subtiel kleurgebruik. Beide mannen droegen een don ker kostuum en wit overhemd. Maar, Xi Jinping droeg een rode stropdas, Ma Ying-jeou een blau we, de kleur van de Kwomintang op Taiwan. De oranjegele achter grond in de zaal was geen toeval. Het is de kleur van de oude kei zers en staat voor geluk, harmo nie, roem en wijsheid. Geen lange rechthoekige tafels. Dat zorgt voor afstand en wie gaat er aan het hoofd zitten? Al leen maar ronde tafels dus. Xi Jin ping en Ma Ying-jeou zitten naast elkaar. Xi links, Ma rechts. Bij de naambordjes is rekening gehouden met de verschillende Chinese alfabetten. De naam van Ma is geschreven met traditione le karakters, die van Xi in de mo derne, vereenvoudigde versie. En ja, de rekening werd een gevalle tje 'Dutch treat'. Beide partijen betalen de helft. Geen gezamenlijke persconferen tie. Xi Jinping en Ma Ying-jeou houden ieder hun eigen persmo ment. Zij spelen op veilig, willen voorkomen dat zij door welke vraag dan ook in eikaars nabij heid worden uitgespeeld. Beide leiders gebruiken soms dezelfde tekst waaruit blijkt dat ook ant woorden zijn afgestemd, zoals 'Het was een stevige handdruk, van twee kanten'. In Peking gaat alle aandacht naar Xi, Ma speelt een bijrol. Geen afspraken, geen verdragen. Er was slechts een vluchtige agenda'. Het ging vooral om de symboliek, het moment. Xi en Ma wisselden (bekende) stand punten uit. Beiden onderstrepen dat er 'een China' is maar zij ver schillen van mening over de uit werking ervan. Peking eist een te rugkeer van Taiwan in de Chine se moederschoot, veel Taiwane- zen zijn voor onafhankelijkheid. De grootste toenadering is er op economisch vlak. Politiek gezien, blijft de relatie een egeltjesdans. Ga naar Kras.nl/costacruises of bel 0900-96977ocPg KRAS De wereld is Kras Incl. vliegreis en transfers 8 dagen al v.a. MAANDAG 9 NOVEMBER 2015 door Hans van Zon De traagheid en het schijnbare ge brek aan urgentie bij de Egypti sche en Russische overheden na het vliegongeval dat 224 levens eiste roepen steeds meer vragen op. Beeld van een herdenking in Sint-Petersburg. foto Olga Maltseva ONDERHOUD 6% BTW! altijdgoedinonderhoud.nl Taiwan CHINA DE AANSPREEKTITEL VLAGVERTOON HET BANKET PERSCONFERENTIES RESULTAAT De ongemakkelijke, maar tot in de puntjes voorbereide handdruk van Ma Ying-jeou (links) en Xi Jing ping duurde maar liefst 80 secon den. foto Roslan Rahman/AFP MS >A\ WW V .WW VNV.V 8 dagen 12 dagen 13 dagen J/yvK Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds 549 4-sterren-plus cruises van de rederij Costa Cruises. Inclusief vlucht, transfers en maaltijden aan boord. Beperkt plaats, dus reserveer snel! Westelijke Middellandse Zee Van Barcelona naar Valencia, Palma de Mallorca, Palermo, Napels en Savona. Cruise per Costa Mediterranea****+ Ontdek het historische Pompeii Vertrek: feb. t/m maart Zie: Kras.nl/37415 Spanje, Marokko Italië Van Barcelona naar o.a. Tanger, Casablanca (2 dagen), Cadiz, Malaga, Sicilië en Napels. Cruise per Costa Mediterranea****+ Bezoek optioneel koningsstad Marrakech Vertrek: 5/1,16/1, 27/1 Zie: Kras.nl/37402 Griekenland, Sicilië Frankrijk Vanuit Savona naar o.a. Napels, Kalamata, Nauplion, Volos, Athene, Trapani en Marseille. Cruise per Costa neoClassica**** Bezoek aan Avignon mogelijk Vertrek: dec. t/m maart Zie: Kras.nl/37382

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5