Spelen met Sheila Uitbraak norovirus bij ziekenhuis in Goes Zeeuwse Boekenprijs Soos Zesentachtig boeken dingen 12 ZEELAND Bij zijn derde nominatie wint Jan Vantoortelboom eindelijk de Zeeuwse Boekenprijs. COMMENTAAR De Zeeuwse Boekenprijs krijgt elk jaar meer aanzien. Met Jan Vantoortelboom heeft de jury een winnaar ge kozen met een grote naam in de Nederlandse litera tuur, net als twee jaar geleden met Oek de Jong. Steeds meer uitgeverijen sturen boeken in. Over de opzet van de prijs is altijd flink gediscussieerd. Boeken van Zeeuwse auteurs, ook al wonen ze hier nog maar kort of zijn ze al lang weg, en boeken over een Zeeuws onderwerp komen in aanmerking. Dat is appels met peren vergelijken, betogen de criti ci. Ze hebben een punt. Als je jeugdboeken, stripboeken, dicht bundels, biografieën en romans naast elkaar legt heb je een fruit schaal met niet alleen appels en peren, maar ook bananen, kiwi's en sinaasappels. Een veelgehoorde suggestie is om fictie en non-fictie te scheiden. Dan zou dit weekend behalve Jan Vantoortelboom waarschijnlijk ook Peter van Druenen in de prij zen zijn gevallen voor zijn indruk wekkende geschiedenis van Vlissingen. Toch is dat geen goed idee. De prijs zou aan gezag inboeten, omdat er voortaan niet meer één auteur van het allerbeste Zeeuwse boek zou zijn. Waar over lekker veel mensen het oneens kunnen zijn. De discussie over Zeeuwse boeken is juist de grootste waarde van de prijs. Het is appels met peren vergelijken, betogen de critici. Ze hebben een punt. RENESSE. Ze stapte met haar basgi taar door het publiek en verleidde mensen tot dansen op het po dium. In Renesse genoot een vol dorpshuis zaterdagavond van zan geres en multi-instrumentaliste Sheila E. Onder hen de 14-jarige Femke van Heusden uit Goes. Zij was in het kader van haar drumopleiding met haar ouders meegekomen. Na dat ze al even op het podium had gedanst, werd Femke door Sheila teruggehaald. Dit keer mocht ze achter het drumstel van de Califor- nische, waar ze zich probleemloos door James Brown's Sex Machine heen mepte. Het leverde haar ap plaus en complimenten van de band op. „Ik ben geen superfan, maar als vrouwelijke drummer is ze natuurlijk een icoon," zei de Goese na afloop met de blosjes nog op haar wangen. Sheila E., beroemd geworden in de hofhouding van Prince, bracht een 1,5 uur lange show van funk, latin en jazz. Maar de pannen ble ven erop. Telkens als het publiek de swing te pakken kreeg, nam de ster een rustmomentje of verloor een muzikant zich in een solo. Almanak De herensoos is een wekelijks terugke rende activiteit bij dat Zeeuwse ver zorgingstehuis. Vrijwilligers lopen dan de diverse afdelingen af om be zoekers naar de soos te begeleiden. Eén van de vrijwilligers had net een paar heren afgeleverd, toen ze op de gang een man tegenkwam die er net vandaan kwam en vroeg of zij hem te rug wilde brengen naar zijn eigen af deling. Daarop vroeg de vrouw hem of hij zich soms niet goed voelde. De 92-jarige man voelde zich prima, maar er deed zich een ander pro bleem voor: 'Ik voele m'n eige daer nie tuus t'bin olemae auwe lullen'. Vuurwerk in beslag genomen De politie heeft in wonin gen in Middelburg en Vlis singen bijna dertig kilo ille gaal vuurwerk in beslag ge nomen. Dat gebeurde na huiszoekingen nadat de po litie was getipt. De Vlissin- ger (28) verklaarde 25 kilo vuurwerk voor een vriend in opslag te hebben. In Middelburg werd 2,5 kilo il legaal vuurwerk gevonden, waaronder onder meer Co bra's. De Middelburgse in woner hangt waarschijn lijk een boete van 2000 eu ro of een forse taakstraf bo ven het hoofd. Politie vermoedt brandstichting De politie doet onderzoek naar een mogelijke brand stichting van een auto. De ze brandde in de nacht van zaterdag op zondag om 01.00 uur op het Woudriks- land in Middelburg uit. Na een melding reed de po litie naar het adres waar de auto brandde. Op een par keerplaats stond de bran dende wagen vlakbij ande re auto's. Enkele bezitters van die wagens reden hun voer tuig weg om schade te voorkomen. Eén andere au to liep ook schade op. Aangehouden met wapen Agenten werden zater dagnacht rond 02.30 uur ge tipt dat er een jongen (16) in de Langstraat in Zoute- lande liep die met een stroomstootwapen knetter de. Zo'n wapen is verbo den. De agenten gingen naar het groepje mensen toe waar ook de jongen bij liep. Ze vroegen hem om het wapen wat in zijn jas zat. De jongeman is onder licht verzet in de politiewa gen gezet en meegenomen naar het bureau voor ver hoor. Vier inbrekers klemgereden De politie heeft zondagoch tend op de N57, ter hoogte van Hellevoetsluis, vier in brekers klemgereden en ge arresteerd. Het viertal uit Den Haag (twee jongeman nen van 17 en twee van 18) had rond 03.00 uur bij een drogist aan de Dorpstien den in Ouddorp toegesla gen. Ze hadden hun auto vol geladen met parfum en sigaretten. De inbrekers wisten aanvankelijk te ont snappen door tegen de toe gesnelde politieauto te bot sen. Drie keer is scheepsrecht. Zelden was dit gezegde beter van toepassing dan afgelopen za terdagavond, tijdens de dertien de uitreiking van de Zeeuwse Boekenprijs. Twee keer, in 2011 en vorig jaar, was de juryprijs aan de neus van de in Zeeuws-Vlaanderen woonachti ge schrijver Jan Vantoortelboom voorbij gegaan, maar dit keer was het wel raak. Met zijn ro man De man die haast had sleep te hij duizend euro en een gou den Zeeuws meisje in de wacht. In zijn dankwoord verexcu seerde Vantoortelboom zich te genover de andere genomineer den - John Brosens met Bloed broeder 1618, Peter van Druenen met Vissers, kapers arbeiders, Bert van Altena met Machinist en we reldverbeteraar en Anja Geldof en Stefanie Huibregtse met Truien bij de vleet. „Ik weet hoe het voelt. Je zit in de eindsprint, je gaat de laatste bocht in en in eens grijpt iemand je bij je broek band en verslaat je op het laatste moment." Zijn eerdere boeken De verzon ken jongen en Meester Mitraillette speelden in West-Vlaanderen, het winnende boek is gesitueerd in Zeeuws-Vlaanderen. „Vorig jaar besloot ik dat ik de Zeeuwen niet drie keer zou laten winnen", grapte Vantoortelboom. „Dus ik dacht ik ga nu eens een boek schrijven dat zich afspeelt in Zeeuws-Vlaanderen met een Zeeuws personage." Vantoortelboom is een in Ne derland en Vlaanderen gerespec teerd en succesvol schrijver. Het zou pijnlijk zijn geweest als hij voor een derde keer was gepas seerd voor de Zeeuwse boeken prijs. Toch durfde hij er niet op te hopen. „De eerste keer vond ik de uitreiking zeer zeer span nend", zei hij na afloop. „De tweede keer vond ik de uitrei king zeer zeer spannend. Deze derde keer vond ik het gewoon spannend. Het begon een beetje te wennen. Maar ik ben de jury zeer dankbaar dat ik heb gewon nen. Het is een erkenning van mijn werk. Ik ben er zeer blij mee." Tijdens de avond in het ge bouw van de ZB Bibliotheek en Planbureau in Middelburg, waar mee de Zeeuwse Boekenweek werd afgesloten, werden nog meer prijzen uitgereikt. De PZC publieksprijs - ook duizend euro - ging naar Anja Geldof en Stefa nie Huibregtse. Hun boek Truien bij de vleet, over de herkomst van Zeeuwse visserstruien, ging van meet af aan aan kop bij de pu- blieksstemming. Van de ruim 6700 uitgebrachte stemmen, wa ren er 2308 voor hen. Een afgete kende overwinning, want num mer twee John Brosens kreeg er 683 en nummer drie Peter van Druenen 634. „Het is heel gemakkelijk een publieksprijs met dédain te beje genen", zei PZC-redacteur Jan van Damme, die de cheque aan de winnaressen uitreikte. „Maar in het geval van de PZC-pu- blieksprijs denk ik dat de vrije markt goed werkt." Natuurlijk is de prijs het resultaat van goed lobbywerk, maar niet alleen was dit jaar de hele top drie ook door de vakjury genomineerd, door de jaren heen is bovendien geble ken dat in de winnende boeken vrijwel altijd 'een knap stukje Zeeuwse identiteit' is verwerkt. Van Damme: „De Zeeuwse boe ken komen bij het publiek te recht, ze krijgen een naam en een gezicht, want je kunt erop stemmen. En andersom: het pu bliek komt bij de Zeeuwse boe ken terecht." Er was dit jaar een record aantal van 86 boeken ingestuurd. „Welke provincie doet ons dat na?", vroeg commissaris van de GOES. Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Goes heeft de afdeling neurologie en geriatrie zaterdagochtend geslo ten vanwege een uitbraak van het norovirus. Dat is een zeer be smettelijk virus dat voedselver giftiging kan veroorzaken. Vandaag wordt besloten of de afdeling weer open kan. Dit weekend waren er nog twee pa tiënten met klachten. Eerder in de week waren dat er zeven. Twee medewerkers zitten met buikgriep thuis. Om risico's op verdere ver spreiding van het virus te voorko men, is zaterdag uit voorzorg be sloten de afdeling te sluiten. Nieuwe neurologische en geria trische patiënten worden zolang op andere afdelingen opgevan gen. Voor de afdeling neurologie en geriatrie geldt dat patiënten tijdelijk niet naar andere afdelin gen worden overgeplaatst, dat het sanitair twee keer per dag door de huishoudelijke dienst wordt gedesinfecteerd en dat per patiënt maximaal twee bezoe kers zijn toegestaan. Volgens een woordvoerster van het ADRZ komt een dergelij ke uitbraak ongeveer één keer per jaar voor. Femke (r) met op de achtergrond Sheila E. foto Dirk-jan Gjeltema Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG/VLISSINGEN MIDDELBURG ZOUTELANDE OUDDORP Welke door Ernst Jan Rozendaal door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49