Woerdens gezin nam 22-jarige Syriër in huis 1-31 +89ree 1 f)Q 00 NIEUWS 3 -37% 42% All-In 3 dagen Nabij Nijmegen 3 dagen Waterrijk Overijssel 3 dagen I Sauerland Als één van de weinige Nederlanders heeft Archie Goedhart een vluchteling in huis. „Door hem lusten mijn kinderen linzensoep." Nu slaapt Amar nog op een luchtbed in de woonkamer, als het rommelhok is opge ruimd krijgt de logé een eigen bed. Sinds drie weken woont de Syrische vluch teling bij de familie Goedhart in Woerden, een gezin met drie kinde ren en drie keffende schoothondjes. Het was een spontaan idee van va der Archie Goedhart (45) na een be zoek aan het asielzoekerscentrum in Almere. Daar stuitte hij op Amar, die uit verveling het gras stond te maaien. Amar vertelde over een gast gezin dat hem onderdak had aangebo den, maar was gaan twijfelen. De voorwaarden voor onderdak bij parti culieren waren niet duidelijk: wat zou er gebeuren met hun huursubsi die? Zou de rioolbelasting omhoog gaan? Duizenden mensen die zich af gelopen tijd als gastgezin aanmeld den zitten nog altijd met die vragen. De Woerdenaar nam een besluit: „Zolang al die regeltjes niet duidelijk zijn, mag hij bij ons wonen." Amar woont sindsdien in Woerden, de stad waar begin oktober twintig mannen met bivakmutsen en nitraatbommen een noodopvang voor vluchtelingen bestormden. Woerden is ook de ge meente waar een dag later drommen inwoners naar diezelfde sporthal kwa men om hun plaatsvervangende schaamte te tonen, onder wie Archie. „De stad liep uit met bloemen, eten, kleding, noem maar op. Dat was zo onwijs cool." In Woerden, waar weinig geheim blijft, werd de afgelopen weken druk gespeculeerd wie toch die vluchte ling was die bij een stadgenoot was ingetrokken. Maar het was juist Ar chie die werd nagestaard op straat. De Woerdenaar, geadopteerd en van Marokkaanse afkomst, werd door zijn huidskleur en afwijkende kledingkeu ze - vandaag een cowboyhoed - ge zien als vreemdeling, terwijl de Sy riër met zijn blonde haren en blauwe ogen nauwelijks werd opgemerkt. 'Mijn Nederlandse ouders hebben mij geleerd: wat je krijgt moet je doorgeven' Amar lacht. Hij kent deze anekdote inmiddels. Zijn Nederlands gaat met sprongen vooruit sinds hij hier woont. „Het azc in Almere zat te vol om taalles te krijgen", vertelt hij. „Ik kwam in twee maanden tijd niet ver der dan 'dank je wel'." Archies jong ste dochter Faye (11) leert hem nu woordjes. „Wil je er een koekje bij? Hoe was jouw dag?", hakkelt hij. De jongen vluchtte in 2013 met zijn familie uit Damascus en kwam deze zomer na omzwervingen in Ne derland aan, in zijn eentje. In het asielzoekerscentrum waren de dagen lang en saai. „Slapen en praten. Er was geen dagindeling", vertelt hij in vloeiend Engels. Slapen tussen 28 an deren was lastig. „Er is altijd wel ie mand die herrie maakt." Ook bij zijn gastgezin was het wennen, zowel voor de familie Goed hart als voor de logé. „Ik was bang om iemand te storen, dus ik vroeg steeds: is het goed dat ik op de bank ga zitten?" „Natuurlijk, gek", riep Ar chie dan. „Je stoort helemaal niet. We hebben maar één regel: als je hier wil wonen, moet je geen overlast veroor zaken. Dat doet hij ook niet. Hij draait volledig mee, ontbijt met ons, gaat gelijktijdig naar bed, pakt uit zichzelf de stofzuiger, kookt twee keer per week. Door hem zijn mijn kinderen nu gek op linzensoep." Elke week evalueert Archie met zijn gezin of er strubbelingen zijn, maar zijn kinderen zijn dol op hun 'grote broer'. „Amar sport met hen, iets wat ik vanwege mijn been niet goed kan." Archie loopt mank door polio tijdens zijn jeugd. „Vanmorgen zag hij me bijna op mijn bakkes gaan in de tuin. Dan neemt hij de bladbla zer over en zegt hij: leg maar uit, hoe werkt zo'n ding. Had-ie nog nooit ge zien." In het weekend gaat Amar mee naar de vrienden van Archie. „Ieder een is heel nieuwsgierig naar hem, maar het is een heel normale jongen, gedraagt zich als elke twintiger." Elke dag heeft Amar contact met zijn moeder, die in Turkije verblijft. „Ze maakt zich zorgen, maar dat is niet nodig. Als ik straks mijn papie ren heb, ga ik weer studeren. Europa heeft behoefte aan actieve, hardwer kende mensen. Ik wil me ontwikke len. Nee dat zijn geen wensen, ik ga dat doen", zegt de jongen stellig. Nu mag hij vanwege zijn vluchtelingen status niet werken of studeren. Daar om sport hij nu twee keer per dag (op kosten van een betrokken winke lier) en doet klusjes in en rond huis. De familie Goedhart nam jaren ge leden ook een 16-jarige jongen uit Congo in huis. Een uitgeprocedeerde asielzoeker, die was verlaten door zijn familie. Zes jaar woonde hij bij Archie, tot de IND hem op het spoor kwam na een heldenverhaal in de krant: de jongen had de gewonde ach terbuurman geholpen, die was uitge schoten met de elektrische heggen- schaar. Na luid protest uit de buurt kreeg de jongen alsnog zijn papieren. Die hoop wil Archie zijn Syrische logé niet geven. „Het kan heel goed zijn dat je weer terug moet naar Syrië wanneer de oorlog voorbij is, heb ik hem gezegd. Maar probeer je zo veel mogelijk te ontwikkelen. Stilstaan doet niemand goed." Amar woont zeven dagen in de week bij hem. Elke vrijdag meldt hij zich in het azc in Almere, waar hij in geschreven staat. Archie: „Anders is hij niet meer 'bemiddelbaar', zoals dat heet, en verliest hij zijn rechten. Het resultaat is wel dat het azc zijn bed niet aan iemand anders geeft, maar ik wil niet wachten. Ik wil nü iets doen voor mijn medemens. Mijn Nederlandse ouders hebben mij des tijds opgevangen, dat realiseer ik me elke dag. Zij hebben mij geleerd: wat je krijgt, moet je doorgeven." O V00rdeeluitjes.nl Laagste prijsgarantie Voordeeluitjes, nl/09-11 085 760 5 760 p.p.p.a. 425ree rjQ 00 p.p.p.a. p.p.p.a. J.\S«7a MAANDAG 9 NOVEMBER 2015 Vluchteling Amar slaapt op luchtbed in de woonkamer door Hanneke van Houwelingen Archie Goedhart De in Marokko gebo ren Woerdenaar Archie Goedhart (links) heeft de Syrische vluchteling Amar (midden) in zijn gezin opgenomen. Rechts Archies zoon. foto Joost Hoving 2x overnachten in Beek-Ubbergen, bij **Hotel de Musschenberg 2x ontbijt 1x 3-gangendiner gratis wandel- en fietsroutes aankomst op: ma, di, wo, do 75 vr, za, zo 79 2x overnachten in Zwartsluis, bij ****Hotel Zwartewater 2x uitgebreid ontbijtbuffet 1x uitgebreid diner (iedag) gratis gebruik zwembad gratis toeristische info gratis WiFi gratis overdekte fietsenstalling aankomst op: vr, za, zo 79 ma, di, wo, do 99,50 2x overnachten in Bad Laasphe, bij ****Hotel AM Fang 2x uitgebreid ontbijtbuffet 2x 3-gangen dinerbuffet gratis consumpties 15:00 - 24:00 uur gratis parkeren gratis gebruik zwembad, fitness, sauna en Kneipp-ruimte gratis uitstapjes-boekje t.w.v. 2,50 gratis WiFi aankomst op alle dagen 109 tijdens feestdagen en vakanties op alle dagen vanaf 129 www Aanbiedingen zijn geldig t/m 31 januari 2016. Exd. boekingskosten (vanaf 9,50) en door de hotels te heffen stads- en toeristenbelasting. Kijk op Voordeeluitjes.nl voor alle voorwaarden. Bellen tegen lokaal tarief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3