'Gemengd karakter vormt gouden ticket voor Lorenzo dicteert laatste Grand Prix en verovert derde wereldtitel Sterke inhaalrace Italiaanse veteraan veroordeelt de Spaanse samenzwering na het mislopen van de wereldtitel. 8 SPORT VALENCIA. Slechts één keer voerde Jorge Lorenzo (28) dit jaar de rang lijst aan. Maar dat deed hij wel op het moment dat het er werkelijk toe deed: in Spanje, bij de eindafre kening na achttien Grands Prix. Het ontroerde hem zo dat hij zijn tranen na afloop van de dubbel slag - hij won ook de race voor zijn landgenoten Mare Marquez en Dani Pedrosa - niet kon en wil de bedwingen. „Ik zat de laatste ronde onder mijn helm te huilen", zei de nieu we wereldkampioen, opvolger van Marquez. „Ik kon het pitbord niet eens zien toen ik aan de laatste ronde moest beginnen. Ik had het moeilijk, was zo emotioneel. We hebben eerder dit seizoen veel pech gehad, steeds achter gestaan in het kampioenschap. Maar nu hebben we de titel. Ik ben er trots op, ook voor Spanje." Anticlimax De laatste voorstelling van 2015, door de organisatie geafficheerd als 'grote finale', eindigde op het asfalt in een anticlimax. Rossi, na een incident met Marquez in Ma leisië veroordeeld tot de laatste startplaats, had op vijandelijk Spaans grondgebied nooit zicht op zijn tiende wereldtitel. De Itali aanse veteraan showde weliswaar al zijn ambachtskunsten en oogst te applaus met zijn vierde plaats, de noodzakelijke podiumplaats bleek voor hem ver buiten bereik. Rossi (36) betitelde de emotio nele woorden van teamgenoot Lo renzo na afloop dan ook als hui chelachtig. Sprak hier een slecht verliezer of een man die, zoals de veteraan beweerde, tevergeefs een ongelijk duel had uitgevochten vanwege een Spaanse combine? 'Lorenzo is een zeer goede coureur, ik had alleen graag met gelijke kansen willen strijden' Nadat hij de beelden op zijn ge mak had bekeken en was bijge praat door zijn naasten, conclu deerde Rossi dat de slotact van 2015 een gotspe was. En hij spaar de niemand in zijn analyse. „Iedereen heeft vandaag 'hun' plan kunnen zien", zo opende de Italiaan de aanval op zijn Spaanse collega's. „Het stemt me niet al leen verdrietig, het is ook slecht voor onze sport", zo sneerde hij naar Marquez. Ik snap niet waar om een Honda-coureur de over winning aan een rijder van Yam aha (Lorenzo, red) gunt. Marquez fungeerde vandaag als bodyguard van Lorenzo." „Ik was er vooraf al van over tuigd dat ze hun plan tot het ein de toe zouden uitvoeren", vervolg de Rossi. „Ik wist dat ze tegen mij zouden samenspannen. Ik vind het sneu dat Marquez ervoor heeft gekozen voor bodyguard te spe len. Lorenzo is een zeer goede cou reur, ik had alleen graag met gelij ke kansen met hem willen vech ten. Ik kan me niet voorstellen dat hij blij is met de manier waarop hij nu heeft gewonnen." Complottheorie Lorenzo dicteerde de race in Va lencia van start tot finish. Mar quez kon zijn spoor wel volgen, maar volgens eigen zeggen nooit een serieuze aanval plaatsen. Pe drosa drong evenmin aan. Het voedde Rossi's complottheorie. Hij beticht zijn Spaanse rivalen al tijden van een samenzwering. Twee weken geleden in Maleisië leidde de vete met zijn rivaal tot een verbitterd lijf-aan-lijfduel, waarbij de Italiaan zijn collega be wust van de motorfiets zou heb ben getikt. Rossi ontkende in alle toonaar den en had bij bestudering van de televisiebeelden ook een punt. De wedstrijdleiding besliste anders, verbande de veteraan voor de apo theose naar de laatste startplaats. Een spoedzaak bij het sporttribu- naal (CAS) leverde de Italiaan don derdag niets op. Rossi kwam er gisteren nog even op terug, vroeg zich af waarom Lorenzo een ver zoek had ingediend in Lausanne ook gehoord te worden. „Met zijn gedrag verdient hij het daarom net zo behandeld te worden als Marquez", stelde Rossi, die vol gend jaar opnieuw met Lorenzo het sterrenensemble van Yamaha vormt. „Er is mij onrecht aange daan. Dit heb ik niet verdiend." Met een 27-18 finalezege op aartsrivaal en WK- organisator België be vestigde het Neder lands korfbalteam zijn positie als ab solute alleenheerser op internatio naal niveau. Die Oranje-dominantie hoeft volgens IOC-lid Camiel Eur- lings geen belemmering te zijn voor de olympische ambities van de korf balsport. Tot een herhaling van 1991, toen Nederland in de 'Hel van Deurne' voor de enige keer in tien edities de hoogste WK-eer aan de Rode Dui vels moest laten, kwam het in de Lotto Arena niet. Maar onder de ogen van de Belgische koning Filip, die voor het eerst een korfbalont moeting bijwoonde, ontspon zich in elk geval ruim driekwart wedstrijd een heuse krachtme ting vol strijd, passie en pittig lijf-aan-lijfwerk tussen groot vorst Nederland en belangrijkste uitdager België. Een gevecht in een sfeerrijke ambiance, aan het einde van een toernooi dat hoop bood aan de korfbalingewijden die geloven in de internationale kansen van hun sport en een olympische droom koesteren. De woorden die Eurlings na de eindstrijd sprak, zullen hen als muziek in de oren klinken. De voormalig CDA-minister rep te over 'groeipotentie' door het unieke gemengde karakter van de korfbalsport. „Vrouwen en mannen samen in één sport is met het oog op internationale verbroedering een gouden ticket voor een mogelijke olympische status. Het is toch prachtig dat de koning van Marokko korfbal in zijn land een kans heeft gegeven. Maar om korfbal aan internatio nale status te laten winnen, is het wel noodzakelijk dat de we reldtop breder wordt en dat meer landen strijden voor het erepo dium tijdens een WK of EK." Kennis delen Korfbalkennis delen en exporte ren vormt daarbij volgens Eur lings een belangrijk middel om de internationale concurrentie te vergroten. Dat gebeurde al tij dens het WK, waar voormalig Ne derlands bondscoach Jan-Sjouke Rossi vervloekt Spanjaarden na mislopen titel door André Venema Valentino Rossi motorcoureur Jorge Lorenzo viert zijn wereldtitel uitbundig. „Ik zat de laatste ronde onder Voor de negende keer wonnen de Nederlandse korfballers de WK-finale van de zuiderburen, foto AFP door Arco Bomgaars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36