Pas met échte spits draait het bij Ajax trekjes van topclub memorabels SPORT 3 sim zelf best aardig was. Dirk Kuyt zet te eens te meer de toon bij Feye- noord, sleurend en sjouwend. Scheidsrechter Bas Nijhuis liet veel toe, waardoor het ritme bijna nooit werd onderbroken. En Ajax speelde voor rust heel slecht, maar erna vrij behoorlijk, resulte rend in de gelukkige gelijkmaker: 1-1. Het ging veelvuldig over de ar bitrage van scheidsrechter Nij huis, die niet zag dat de dribbel van Amin Younes over de zijlijn was geweest. Davy Klaassen had een tweede gele kaart kunnen krij gen bovendien, en Karim El Ahmadi een rode. Maar bij Feyenoord-Ajax wil je toch vooral een ontknoping zien, 'Dat was mazzel, maar het doelpunt paste wél in het spelbeeld op dat moment' of iets onvergetelijks, aan welke kant van de medaille dan ook. Die zwaar onverdiende o-i van vorig seizoen, met Ricardo van Rhijn als enige doelpuntenmaker: dat was er tenminste eentje voor de eeuwigheid. En zelfs de o-o in de Arena was toen nét iets gedenk- waardiger, met dank aan het tragi komische duo Colin Kazim- Richards/Jasper Cillessen. Schlemiel Het scenario van gisteren begon nog vrij goed, toen uitgerekend Sven van Beek scoorde, de schle miel van vorige week in Den Haag. De verdediger rondde een uitstekende Rotterdamse aanval af - en vierde dat als een kind zo blij, wild slaand op de reclame- boarding. Een verdiende ï-o, in een fase waarin Ajax vooral mach teloos en tandeloos oogde. Ouderwets brulde de Kuip, Peter Houtman tetterde opgewon den de naam van de doelpunten maker door de speakers, maar na rust draaide het spelbeeld alsnog. Mét een echte spits, Arek Milik, kreeg Ajax meer grip op de wed strijd. Het combineerde makkelij ker, en Feyenoord had een reeks aan overtredingen nodig om het Amsterdamse tempo te doorbre ken. De gelijkmaker was er niette min één met een bijsmaak, toen de grensrechter stond te slapen, ondanks zijn vrije zicht op de ac tie van Younes. Bovendien viel het schot van Klaassen daarna wel erg lullig in het doel, met een gro te boog, via het been van Terence Kongolo. „Dat was mazzel, maar het doelpunt paste wél in het spel beeld op dat moment," constateer de Ajax-trainer Frank de Boer te recht. Even leken de bezoekers de wedstrijd nog te kunnen beslis sen, maar de laatste fase was weer voor Feyenoord. Er volgden wat halve kansen, maar dé kans op een onvergetelijke ontknoping was voor Colin Kazim-Richards. Uitgerekend oog in oog met Cilles sen, zijn gezworen vijand, raakte de invaller de bal maar half. De Ajax- keeper hoefde slechts zijn hand uit te steken. Na het laatste fluitsignaal dreig de nog even een ouderwets op stootje, toen Cillessen de vermoor de onschuld acteerde, tot ergernis van Kuyt en, hoe kan het ook an ders, Kazim-Richards. Maar ook deze ruzie smoorde in wat suf, halfzacht gebakkelei. Het was best een boeiende mid dag in de Kuip, maar niet veel meer dan dat. ROTTERDAM. Door in de Kuip ge lijk te spelen (t-t) sloeg Ajax gister middag tijdens de intense topper een aanval op de koppositie van Feyenoord af. Maar dat gevoel overheerste niet in het Amster damse kamp. Terwijl Ajax-trainer Frank de Boer in de rust toch echt reparatiewerkzaamheden moest verrichten om überhaupt een puntje te pakken. Weer goochelde hij met de spitspositie. „Achteraf de verkeerde keuze", zei de worstelende gelegenheidsspits Davy Klaassen. De Boer wilde met veel beweeg lijke spelers de statische Feye- noord-verdedigers Van Beek en Botteghin zenuwachtig maken. Maar dat mislukte volledig. „Ik kreeg alleen maar hoge ballen en dat is niet mijn kwaliteit", zuchtte Klaassen. „Het was moeilijk voor mij. Deze speelwijze werkt alleen als je goed positiespel speelt, maar dat was vandaag niet het geval. De verkeerde keuze? Achteraf kun je dat wel zo zeggen." Toeval was het daarom niet dat Ajax na rust beter speelde nadat Klaassen op zijn vertrouwde plek op het middenveld stond. Arek Mi- lik mocht in de tweede helft, na weer een motie van wantrouwen, opdraven in de spits. Het spel beeld veranderde dus direct, met de gelukkige treffer van Klaassen als royale beloning. Ajax leek door te drukken, maar het bleef bij 1-1. De Boer deed het in het verle den al veel vaker, zonder echte spits beginnen. Of het nu Christi an Eriksen was, Viktor Fischer of nu dus Klaassen. Die laatste nog maals: „Als je alles vooraf weet, is het makkelijk. De laatste jaren is het wel goed uitgepakt, maar van daag dus niet. Dit seizoen hebben we nog niet de vaste man gevon den. Toen Milik erin kwam, merk te je gelijk het verschil. Dat heeft Arek goed opgepakt." Of dat voor de aanvoerder re den is om eens met zijn trainer te gaan zitten over het eeuwige ge schuif in de voorhoede? „Ik hoef de trainer niet te vertellen dat ik liever op het middenveld speel, dat weet hij ook wel. Hij heeft er goed over nagedacht en hij heeft hier voor gekozen. Zoals ik al zei: het is ook vaak goed uitgepakt." competitie. De Zuid-Amerikaan heeft een aflopend contract en wil graag blijven in De Goffert. Maar als zijn scoringsdrift zo aanhoudt, staan de clubs voor hem straks in een rij. Santos fungeerde zaterdaga vond als de beul van De Graaf schap. NEC acteerde ver onder de maat, maar kreeg na 31 minuten de hulp van Alexander Bannink. De Superboer maakte hands op een voorzet van Todd Kane, waar na de Venezolaan de strafschop raak schoot. Santos was vervol gens na tachtig minuten ook het eindstation van een vloeiende, uit gespeelde Nijmeegse counter voor de 2-0. De architect van de uitval, Navarone Foor, kon de assist bij schrijven. De twee goals in De Goffert le verden NEC uiteindelijk niet al leen drie mooie punten op, ze de monstreerden ook het verschil tus sen de subtop en de tobbers van de eredivisie. De Graafschap kreeg met spits Cas Peters (tweemaal) en Bannink (driemaal) uitsteken de kansen op een resultaat in Nij megen. De falende afwerking illus treerde daarmee de schier kanslo ze missie van de club uit Doetin- chem in deze voetbaljaargang. Waar NEC de ranglijst koesterde, was het bij De Graafschap zater dag letterlijk twee voor twaalf. NOO^ Hl MAANDAG 9 NOVEMBER 2015 voor de boeken Frank de Boer Davy Klaassen had het lastig als spits. De fysiek sterkere Eric Botteghin was de Ajacied de baas. foto ANP door Daniël Dwarswaard Christian Santos juicht, nadat hij NEC op 2-0 heeft gebracht, foto ANP/Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31