Dolkomische Sara Kroos is weergaloos Presentatrice begeleidt blinden en slechtzienden bij beklimming 22 CULTUUR SHOW 'Youth' maakt kans op vijf Europese Oscars 2,2 miljoen voor gitaar Lennon Lieke van Lexmond leerde op haar geblinddoekte reis naar de top van de Kilimanjaro door te zetten. Een les die ze ook aan zoon Vik wil meegeven. Media Entertainment Met vijf nominaties maakt de film Youth veel kans op een Europese Oscar. De uitrei king is 12 december. De film dingt mee in de categorieën Beste Regie, Beste Acteur (Sir Michael Caine), Beste Actrice (Rachel Weisz), Beste Speelfilm en Beste Scenario. Een gitaar van ex-Beatle John Len non heeft bij een veiling in Bever ly Hills zaterdag een recordbe drag van 2,4 miljoen dollar (rond de 2,2 miljoen euro) opgebracht. Lennon kocht de gitaar in 1962. Lieke van Lexmond ver baast zich soms. Dan on derschat ze weer welk beeld mensen van haar hebben. „Als ik zoals nu voor de opnames van Mijn leven in puin door heel Neder land cros, hoor ik mensen zeggen: 'Oh, je bent eigenlijk heel lief! Je bent heel normaal!'." Een lachje: „Mensen denken kennelijk dat ik de realiteit kwijt ben. Dat ik buiten de maatschappij sta omdat ik 'van de te levisie' ben. Dat is natuurlijk niet zo. Ik leef mijn leven net als zij, maak de zelfde lessen mee. Dat je bijvoorbeeld zo kwetsbaar wordt als je een kind krijgt. Dat je zo veel van iemand kunt houden. Ik dacht altijd dat ik door mijn neefjes al wel wist dat er een diepere laag liefde bestaat, maar nu begrijp ik het pas echt. En daar door kan ik me beter inleven in ande ren. Ik weet nu dat we uiteindelijk al lemaal liefde en erkenning willen." Zorgen om het verkeerde beeld dat kijkers van haar hebben, heeft de RTL-presentatrice, die straks ook sa men met Ruben Nicolai Idols voor haar rekening neemt, niet meer. „Ik hoef het niet meer zo nodig recht te zeggen. Die tijd is geweest. Zeker. Dan had ik de behoefte om te laten zien wat ik kan. Wie ik ben. Maar ik ben rustiger, ik kan het loslaten. Ik was 16 toen mijn carrière begon met een rol in Goudkust. Ik ben nu 33, ben vorig jaar moeder geworden en heb geleerd dicht bij mezelf te blijven. Ik weet wie ik ben: dat is het belang rijkst." En dus pakte ze vol goede moed haar nieuwste, en vrij bizarre, presentatie- klus op. Voor Blind naar de top, vanaf woensdag om 21.30 uur op RTL5, be klom Lieke met medepresentator Dennis Weening en zes blinde of zeer slechtziende mensen de Kili manjaro. Twee maanden geleden poogden ze in 5,5 dag de 5.895 meter hoge Afrikaanse berg op te gaan. Een fysieke prestatie op zich, maar met een extra moeilijkheidsgraad voor Lieke en Dennis: zij werden, uit soli dariteit met hun medereizigers, ge blinddoekt. „Ik stond niet helemaal achter het plan. Ik begreep dat je van die blind doek compleet gedesoriënteerd en misselijk raakt. En wat zou het doen met je ogen als je na een periode van donkerte ineens weer in het licht kijkt? Daar is nooit onderzoek naar gedaan, dus misschien beschadigt het je ogen wel. Misschien was het wel onverantwoord. Ik hou van avon tuur, maar dit was eng. Ik heb een kleintje thuis, een bezorgde man. Maar, en dat gaf de doorslag nadat ik het met Bas uitgebreid had bespro ken, dit is een once in a lifetime-erva- ring." En hoewel ze zelf de afgelopen ja ren al veel had geleerd, kon ze nu weer een hoofdstuk toevoegen aan het boek van haar levenslessen. „Ik was echt verbaasd over mezelf. Hoe veel doorzettingsvermogen ik heb. Ik mocht de blinddoek afdoen als het niet meer ging. Maar ik kon helemaal niet opgeven. Ik liep daar met men sen die niet de luxe hebben om in eens te zien. Die wél gewoon door gingen. Ik voelde me schuldig. Het was ook confronterend. Leven in het donker is echt verschrikkelijk. Ik ben zo visueel ingesteld. Ik denk alleen maar in beelden. Ik dacht: laat ik voor mijn reisgenoten de omgeving be schrijven als ik niet geblinddoekt ben. Maar wat zegt het iemand die vanaf de geboorte blind is als ik het heb over een blauwe lucht of een ana nasachtige boom?" Soms werd ze claustrofobisch van 'Ik hou van avontuur, maar dit was eng' die bril. „Op een gegeven moment lie pen we 's nachts. Het voelde als min 20. De hoogte sloeg toe, er was wei nig zuurstof in de lucht. Degene die ons begeleidde zei: links, rechts, links, rechts, maar ik wist het ge woon niet meer. Ik wilde eraf. Ik wil de in mijn vingers knippen en naar huis", vertelt ze. Die angstige momenten ebden weg zodra eenmaal in het kamp haar duisternisbril af mocht en ze op haar mobiel weer een lief berichtje of fo tootje van kleine Vik kreeg. „Dat al les thuis goed ging, gaf rust." Ze was voor het eerst tien dagen weg van haar zoontje. Vriend Bas kreeg hulp van zijn moeder, schoon ouders en de oppas. „Ik zag er tegen op zolang van hem weg te zijn, maar ik zie het ook als inspiratie voor Vik. Dat alles mogelijk is als je ervoor gaat. Dat het draait om doorzettings vermogen. Dat is wel de belangrijkste les die ik heb kunnen trekken. En ik heb zat mooie verhalen om hem de komende jaren te kunnen vertellen." De menselijke onvolko menheid is altijd een geliefd thema van caba retière Sara Kroos ge weest. Ging ze in eerdere voorstel lingen op zoek naar de duistere kanten van de mens, naar wat hem bezielt en beweegt en boven al wat hij verbergt, in haar nieuwe programma Doorgefokt diept ze de fysieke en mentale imperfectie van haar medemens uit. Dat resul teert in een indrukwekkende voor stelling waarin Kroos, meer dan ooit, kiest voor humor als wapen. Vaak zwaaiend met een vlijm scherp samoeraizwaard, soms kap pend met een heerlijk botte bijl. Het begint allemaal met een ka pot koffiezetapparaat en een hila risch bezoek aan het British Mu seum in Londen, een verplicht nummer, haar opgelegd door haar Aan de vleugel, slechts begeleid door slagwerk, weet ze een onbedaarlijk lachende zaal muisstil te krijgen partner, waar ze tussen mummies en andere 'ouwe meuk' belandt. Vanaf die plek begint ze de reis door haar wondere wereld, waarin ze haar eigen onvolkomenheid met gevoel voor zelfspot etaleert. De knappe observaties van sys- teemfouten in de mens leiden tot dolkomische vertellingen over het grote ongemak van kinderen met van de bacteriën bulkende knuf fels, een bezoek aan een tanksta tion (voor de snoepgrage Kroos het 'huisje van de Satan') en een kudde vrouwtjes-Nederlanders in kaki op safari. Maar evenzeer tot een lied dat de voorstelling in één zin karakteriseert ('Heel mooi, maar niet mooi heel...') en een ont roerende solo over haar moeder die door borstkanker werd getrof fen. Aan de vleugel, slechts begeleid door slagwerk, weet ze een onbe daarlijk lachende zaal muisstil te krijgen. Op die momenten is haar timing welhaast perfect. Doorgefokt is zonder meer een van haar allerbeste shows. De gees tigste in elk geval. Cultuur door Marlies van Leeuwen Presentatoren Lieke van Lexmond en Den nis Weening (tweede en derde van rechts) en de rest van de groep klimmers, foto PR Lieke van Lexmond presentatrice RECENSIE DOORGEFOKT door Arno Celder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22