k ZEELAND 17 Zoutcontainer Vluchtelingen een boek dat me tot tranen toe had geroerd. 'Is het waar gebeurd?', wilde ik weten. Zij wilde dat niet kwijt. Maar bij mij kwam het juist zo hard aan, omdat ik de indruk had dat het waar gebeurd was. Nog maar een paar weken geleden was in het nieuws dat sommige vluchtelingen in opvangcentra hun minderjarige bruiden naar Nederland willen laten overkomen. Daaraan zie je dat dit soort dingen gebeuren, terwijl in Ne derland kindhuwelijken bij de wet verboden zijn." Oplossingen voor maatschappelij ke problemen moeten van mensen zelf komen, meent El Maroudi, niet van instanties. „Ik ben regelmatig uit genodigd op ministeries, bijvoor beeld om te praten over problemen van Marokkaanse meisjes. Dan zitten daar witte vrouwen die hele borden volplakken met gele post it's, en dan wordt er slap geouwehoerd over hy pothetische situaties. Het heeft geen zin om daar oplossingen voor te ver zinnen, als je niet kunt ingrijpen wanneer zich heel concrete gevallen voordoen, zoals dat van Sarah. Er zijn nooit tien cases hetzelfde. De Engel sen hebben voor gevallen als Sarah vluchthuizen opgezet. Dat is heel simpel. Doe dat dan. Hier wordt heel vaak gezegd: 'Ja, maar zo zijn de re gels niet.' Maar mensen maken de re gels, niet andersom." De schrijfster is nieuwsgierig hoe de Zeeuwse scholieren zullen reage ren op haar verhaal. „Ik ben be nieuwd wat ze te zeggen hebben. Als opinieschrijver hoop ik dat ik overladen word met idee ën. Waarom zouden zij geen oplossingen hebben over hoe we dingen an ders kunnen doen bij meisjes die dit overkomt?? Het zijn leeftijdsgenoten. En ik hoop dat ze ook zelf dingen aandragen over de rol van de vrouw en de rol van het geloof. Ik weet ze ker dat ik deze week inspi ratie zal opdoen. Voor de VARA ben ik bezig met een tv-programma. Ik zoek nog wat thema's. Wie weet dat die zich hier aandienen. Zou zomaar kunnen." het einde 'wordt in Zeeuws-Vlaan deren de Hedwigepolder 'terugge geven' aan de vrije natuur en in vesteert Antwerpen in het groen van zijn haven'. Die ene zin staat voor de harde werkelijkheid en to tale ontluistering dat talloze boe ren in het gebied tegen de haven van Antwerpen onteigend wor den. Dat de boerderij die vaak al generaties in familiebezit is wordt neergehaald en als puin afgevoerd. Honderden bomen worden ge kapt. Het betekent dat bestaande natuur compleet wordt vernie tigd. Straks het spektakelstuk: de Hedwigepolder zal onder water worden gezet. We zijn de bericht geving over het ontpolderen mis schien een beetje moe geworden. Maar we moeten ons blijven ver zetten tegen het onder water zet ten van onze eigen Hedwigepol der. Zeg nou zelf: het is toch waan zin dat een fraai polderlandschap moet wijken voor achter een bu reau bedachte natuur als compen satie voor uitbreiding van de ha ven van Antwerpen? Schouwen Duiveland (3 novem ber) gaat 21 nieuwe zoutcontainers plaatsen op mogelijk gladde plaat sen. De burger kan dan zelf met een schep zout strooien. Toen ik dit las, dacht ik: die voor zet ga ik even inkoppen. Ik heb zo maar het vermoeden dat zoutcon tainers die wat uit het zicht staan heel snel leeg zullen zijn. Het ware beter dat de gemeente bijvoor beeld zeker stelt dat de route van de buurtbus gestrooid is bij glad heid. Vrijwilligerswerk wordt ten gemeentehuize gewaardeerd. Zorg dan dat 20 vrijwilligers tevreden kunnen zijn over uw gladheidsbe- strijding. Ik denk hierbij aan strooien in de dorpskernen van Dreischor, Sirjansland, Kerkwerve en Ouwerkerk. De weg door het Dijkwater en de route onderlangs de zeedijk naar en langs het wa tersnoodmuseum. Het verdrag van Schengen, wordt niet meer uitgevoerd. Aan de buitengrenzen wordt niet meer beoordeeld wie asielzoeker of vluchteling is. In de media wor den de termen vluchteling en asielzoekers onherstelbaar door elkaar gehaald. Vluchtelingen moeten we altijd hartelijk ont vangen, asielzoekers kunnen di rect terug gestuurd worden. Er- dogan maakt slim gebruik van de mogelijkheden om tegen be taling hulp aan de EU te bie den. Is Erdogan betrouwbaar? Hij is de president die weigert de uitslag van de democrati sche verkiezingen te respecte ren en wil nieuwe verkiezin gen in Turkije om daarmee een meerderheid te halen en zijn re gime te versterken. Nederland en de EU moeten natuurlijk bij dragen in de kosten van de vluchtelingenkampen rondom Syrië. De EU is besluiteloos en verlamt oplossingen. 8TWITTER Jos Broeke @josbroeke Vlissingen: een nieuw record voor november. Het werd op de 7e 18.3 graden, 0,4 graad meer dan op 1 november 2014. PZC Hardloopblog Online Top 5 Uw reactie MAANDAG 9 NOVEMBER 2015 Hasna el Maroudi met in haar han den haar novelle Sarah. Deze week wil ze het verhaal overbrengen aan scholieren op Zeeuwse middelbare scholen. Gisela Nijsse-Meertens Ring 5, Oud-Sabbinge J. de Jonge Dolfijnstraat, Nieuwerkerk Wim Bartels Kerkring 16, Grijpskerke Het was ongekend warm afgelo pen weekend. Zeelands bekend ste weerman Jos Broeke beves tigde dat op Twitter. Hij meldde er ook nog bij dat het in Westdorpe 19.3 graden werd; net zo warm als op 4 no vember 1994. Of je nu van plan bent een ma rathon te lopen, liever van trails houdt of zo nu en dan 'slechts' een blokje om gaat: onze redac teuren weten hoe het voelt. Mo tivatie, pijntjes, tegenslagen en meevallers; in het blog 'Hardlo pen in Zeeland' schrijven zij er over. Ook tips over voeding, loopjes die je niet mag missen en andere wetenswaardigheden komen aan bod. pzc.nl/hardlopen in Zeeland 1. Buren over 'mantelzorgers': 'Ze hebben hem laten wegkwij nen' 2. Vijf gewonden bij auto-onge luk Kamperland 3. Uitbraak norovirus in ADRZ Goes 4. Renesse geniet van Sheila E. 5. Jongen loopt rond met Zou- telande Het interview met de buren van de opgelichte bejaarde Middel burger heeft zondag veel losge maakt op social media. Een van de mensen die reageerde is Wil- ma Koppejan. Zij schreef: 'Pro fessionele hulpverleners moe ten buiten de protocollen dur ven gaan als dat nodig is, dat is pas professionaliteit. Of moeten we zeggen gewoon gezond ver stand gebruiken en gaan voor medemenselijkheid.' Kijk op www.pzc.nl of D @pzcredactie G facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17