'Alternatief 5 mei-feest' PvdA wil actie voor behoud Uilenburch Open dag bij jachtenbouwer in Vlissingen WALCHEREN 15 Open dag bij Amels laat zien dat er nu volop aan jachten wordt gebouwd bij bedrijf in Vlissingen. gen." Maar wie je ook spreekt bij Amels, al het personeel vindt het werk aan de jachten fantastisch. „Je moet wel kwaliteit leveren. Goed is niet goed genoeg, Het moet perfect zijn." Vorige week was volgens een van de medewer kers nog een klant komen kijken naar zijn schip. Dat was volgens meerdere Amels-medewerkers echt een unicum omdat eigenaren maar zelden naar de Vlissingse werf komen. Trees Feij en haar kleinzoon Sa muel (4) zijn ook bij Amels om 'te kijken naar scheepjes'. Op de arm van zijn oma wordt hij meegeno men langs stands van allerlei be drijven die meewerken aan de bouw van de jachten. Want Amels, zegt Uiterwaal, besteedt heel veel werk uit. „Wij bedenken de schepen, bouwen ze en verko pen ze. Maar het schilderen, de in richting, dat doen anderen." Zo komt het voor dat er achthonderd mensen bezig zijn aan de schepen waarvan een kwart maar op de loonlijst staan van Amels. „Daar door zijn we flexibel." Bij Amels in Vlissingen worden momenteel vijf jachten gebouwd. Vier daarvan zijn al verkocht. 'Wij bedenken de schepen, bouwen ze en verkopen ze. Maar schilderen, inrichten, dat doen anderen' Hij noemt dat een ingecalculeerd risico. Een van de schepen die nu ge bouwd wordt is een 83 meter lang jacht. „De grootste tot nu toe", al dus inbouwmonteur Jeremy Spel- ier. Hij vertelt zaterdag met een ze kere trots dat de opbouw is ge bouwd in Polen en de 'onderkant' in Roemenië. Beide delen zijn naar Vlissingen gevaren en daar op elkaar gezet. „Dat was heel spannend, want alles moest tot op de minimeter passen." Volgens hem is er al één jaar ge werkt aan dat ene schip en wordt het december 2016 in de vaart ge nomen. Heel wat mensen komen die za terdag naar Amels om rond te kij ken. Op de jachten zelf, daar mag niemand komen. En werknemers mogen ook niets over de klanten vertellen. Privacy is zeer belang rijk. Maar een medewerker vertelt wel dat kort voor de zomer nog een jacht is afgeleverd en dat die eigenaar er alles bij elkaar nog maar zeven dagen op is geweest. „Een keer drie en één keer vier da- Amels is de Russi sche crisis goed doorgekomen, al dus Ton Uiterwaal van de Vlissingse jachtenbouwer. Door de Russische boycot kunnen tyconen uit dat land in Nederland geen megajachten meer laten bou wen. Volgens de HR-manager van Amels zijn alle jachtenbouwers door de maatregel getroffen. „De helft van de markt is verdwenen." Hij vertelt tijdens de open dag van het bedrijf wel dat door het wegvallen van Russische martkt er nu veel gebouwd wordt voor Amerikaanse opdrachtgevers. „Die zijn is dat gat gesprongen. Maar door het wegvallen van de Russen staan de prijzen wel wat meer onder druk." Bij Amels in Vlissingen worden momenteel vijf jachten gebouwd. Vier daarvan zijn al verkocht. Het casco van de vijfde ligt sinds enke le weken in Vlissingen. Volgens Uiterwaal is dat geen probleem dat het nog niet verkocht is. „Bij Amels bouwen we altijd vooruitlo pend op de vraag. Daardoor kun nen we klanten sneller bedienen." VLISSINGEN. Als de Cultuurwerf het Bevrijdingsfestival uit het centrum van Vlissingen haalt, dan organiseert de horeca een an der feest op het Bellamypark. „Dat zal niet in verhouding staan tot het festival", beseft An- nika Meijboom van café-restau rant Soif, „maar op 5 mei moeten ook nog mensen naar de stad ko men. In de tijd dat grote namen als Anouk en Marco Borsato op het podium stonden, draaiden we soms wel vijf zaterdagen op één dag. Dat is niet meer, maar het is nog steeds de dag waar wij als horeca de hele winter naar uit kijken." Dat geldt echter ook voor de Cultuurwerf, die wordt geacht meer de eigen broek op te hou den. Het rommelt al jaren tussen horeca en organisatie rond het Be vrijdingsfestival. Bovendien, zegt Cultuurwerf- directeur Onno Bakker, begint de binnenstad te knellen. „Het aan- 'Wij hebben allerlei locaties bekeken: het Scheldekwartier bleek de meest geschikte' Onno Bakker, Cultuurwerf tal bezoekers loopt op en de kos ten voor veiligheid en logistiek zijn in de binnenstad heel hoog. Het is een gratis festival, dus on ze inkomsten komen uit de hore ca. Die zullen we daarom op een eigen terrein moeten genereren. Collega-festivals in den lande vin den overigens al jaren plaats aan de rand van de stad. Wij hebben in Vlissingen allerlei locaties be keken, maar het Scheldekwartier bleek de meest geschikte." Bakker herinnert de horeca er ook nog aan dat het niet Bevrij dingsfestival Vlissingen is, maar Bevrijdingsfestival Zeeland. „Ik snap de overwegingen van de ho reca in Vlissingen, maar er ko men ook heel veel mensen van buiten de stad op het festival af. En het Scheldekwartier ligt dicht tegen de binnenstad aan." De gemeente Vlissingen moet de aanvragen voor beide 5 mei feesten nog beoordelen. MIDDELBURG. De PvdA plaatst vraagtekens bij het besluit om de enige openbare school in Middel burg-Noord, de Uilenburch, te sluiten. De fractie vindt dat het college van burgemeester en wethouders samen met het bestuur alternatie ve oplossingen moet zoeken. Vrijdag werd bekend dat na dit schooljaar de Uilenburch sluit en dat de leerlingen van die school overgaan naar de Dolfïjnenburch. De sociaaldemocraten hechten, zo blijkt uit een bericht op de ei gen Facebookpagina, veel belang aan het behoud van openbaar on derwijs in de Middelburgse bin nenstad. De partij verwacht de ko mende jaren juist een toename van het aantal leerlingen. „In de Havendijkstraat zijn onlangs 28 nieuwe woningen gebouwd. Ook de prognose van de gemeente laat zien dat in de Veerse Hof nog wo ningen zullen worden gebouwd." Volgens de sociaaldemocraten stond in 2012 de teller van het aan tal leerlingen op de Uilenburch op 66. „Inmiddels is het aantal leerlin gen opgelopen tot 75." Volgens het Archipelbestuur is er gekozen voor de Dolfïjnen burch, onder andere omdat die school meer lokalen telt, qua on derhoud er beter voorstaat en de plannen voor de toekomst daar be ter uitgevoerd kunnen worden. MAANDAG 9 NOVEMBER 2015 Amels kan klant snel bedienen door Emile Calon scheepjes', foto's Lex de Meester Ton Uiterwaal, HR-manager Amels (4) zijn ook bij Amels om 'te kijken naar Een superjacht staat in de hal van Amels in de steigers. Tijdens de open dag nemen velen een kijkje bij de jachtenbouwer. Trees Feij en haar kleinzoon Samuel door Wendy Wagenmakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15