corendon corendon.nl 'Sesamstraat' staat voor veilig wereldje dat niet verstoord mag worden Super Lastminutes 8 NIEUWS Dat Pino en zijn vriendjes niet meer te zien zijn op NP01 zorgt voor discussies. Hoe terecht is deze 'morele paniek? Gerda Havertong, al bijna dertig jaar buur vrouw van Pino, Ie- niemienie en Elmo, ziet maar één reden voor het verplaatsen van Sesamstraat naar een digitaal ka naal: „Dit doen ze om sneller van het programma af te komen. Hiermee be nadelen ze kinderen. Het is onbehoor lijk om zo met ze om te gaan." Actrice Havertong is niet de enige die gisteren als een waakhond voor het jeugdprogramma ging staan. Het nieuws dat Sesamstraat binnenkort verdwijnt van NPO t sloeg in als een bom. Mediabonzen lieten zich over de kwestie uit, onlinepetities popten overal op en er werd massaal getwit- terd onder de hashtag 'Je suis Pino'. Het lot van Bert en Ernie was ook in politiek Den Haag onderwerp van pit tig gesprek. „Waar heb je de publieke omroep voor als er geen Sesamstraat meer is?", vroeg Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken zich af. SP en D66 willen dat mediastaatssecretaris Sander Dekker snel met de NPO om de tafel gaat. Ton Elias van de WD schudt zijn hoofd. „Deze ouderwetse partijen snappen niet dat je op ieder moment van de dag naar Sesamstraat kunt kijken. Maar daar gaan ze wel een keer achterkomen." Sesamstraat is niet alleen (nu nog) te zien om 17.30 uur op NPO 1. Naast themakanaal Zapp Xtra (dat de mees te mensen met digitale televisie kun nen ontvangen) bieden ook terugkijk- diensten als npo.nl en de Zapp-app uitkomst. En NPO 3 blijft Sesamstraat uitzenden: om 7 uur 's ochtends dan. Cultuursocioloog Stef Aupers spreekt van 'morele paniek'. „Voor ouders die ermee zijn opgegroeid, representeert Sesamstraat een onschuldig wereld beeld. Een zorgenvrije omgeving waar kindertjes braaf naast elkaar naar kijken en waar alleen meneer Aart een lichte bedreiging vormt. Dat wordt door de hoge heren ineens weggerukt, zo voelt het. Vergis je niet, nostalgie is een sterke emotie. Zeker in een tijd waarin zo veel zo snel verandert." Toch maakt voorzitter Joop Daal- meijer van de Raad voor Cultuur, die de plannen van de NPO beoordeelt, zich enige zorgen. „Op NPO 1 moet wel nadrukkelijk worden verwezen Ik sprak onlangs een ingeburgerde asielzoeker. 'Sesamstraat' heeft me de taal geleerd, zei hij' naar de kanalen waar je het wél kan zien." De oud-omroepbaas noemt het tevens 'krom' dat de NPO inzet op verjonging, maar Sesamstraat per 1 januari moet wijken voor een pro gramma van ouderenomroep MAX Tijd voor MAX). Met het tijdstip, de zender en de lengte werd door de jaren heen veel geschoven. De uitzendingen (van de namiddag of vooravond) in de leef tijdscategorie 3 jaar en ouder zakten van gemiddeld 346.000 in 2000 naar 116.000 in 2014, ziet kijkcijferexpert René van Dammen van de NPO. Paul Römer van de NTR, de om roep die Sesamstraat uitzendt: „We gaan voorlopig door, maar er komt vast ooit een moment dat het pro gramma gaat stoppen. We proberen ons sterk te maken dat er voor de jon ge doelgroep na 3 uur 's middags kwa litatieve programma's blijven be staan." Hakim Traïda, acteur in Sesam straat sinds 1985, houdt zijn mening liever voor zich. Hij deelt wel een kor te anekdote. „Ik sprak onlangs een in middels ingeburgerde asielzoeker. Se samstraat heeft me de taal geleerd, zei hij." Bingo Curagao Livingstone Jan Thiel Blue Boy Golf Beach Resort Hilton Curagao 023-75106 06 'Vergis je niet, nostalgie is een sterke emotie' door Cudo Tienhooven Hakim Traïda acteur Verrassingsreis Curasao Logies Jan Thiel Baai Logies j Blauwe Baai Logies Piscaiera Baai Logies ArArtrtr U verneemt bij aankomst waar u verblijft Beperkte voorraad kamers OP=OP Verleng uw vakantie met een extra nacht: nu €50 p.p. Nederlands management Op loopafstand van de gezellige Jan Thiel Baai Verleng uw vakantie met een extra nacht: nu €50 p.p. Flat screen op de kamer met BVN, Nederland 1,2 &3 Zeer royale appartementen en villa's Verleng uw vakantie met een extra nacht: nu €50 p.p. Gratis upgrade naar een zeezichtkamer Op korte afstand van Willemstad Verleng uw vakantie met een extra nacht: nu €60 p.p. Prijzen zijn p.p. en gebaseerd op een 2 pers. bezetting bij 7 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden. ANVR 'VAlU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8