'Brandweervrijwilliger verdient meer aandacht' Werkzaamheden aan verlichting N61 Evenementenhal in oude fabriek Vlissingen Kuis- en klusdag Heikant Dagbladbezorger ZEEUWS-VLAANDEREN 9 AXEL/HULST/HOEK Directeur Gerrie Ruijs van de Veiligheidsre gio Zeeland noemde hem een paar weken geleden 'een icoon'. Carl de Hul sters uit Westdorpe neemt eind november afscheid van de brand weer, na 45 jaar. Maar eigenlijk was het veel langer, want als ven tje van tien rende hij al naar het gemeentehuis om bij brand de si rene aan te zetten. Zijn pa was brandweercommandant, vandaar. Hij heeft een lange carrière achter de rug en doorliep alle la gen van het brandweerwezen: van brandweercommandant tot 'brandpreventje' (brandpreven tie). Hij gaf veel cursussen, was ja renlang (landelijk) jurylid bij brandweerwedstrijden (pardon, vaardigheidstoetsen), vaak ook zelf wedstrijdleider en bedenker van de Onderlinge Zeeuwse Vaar digheidstoets. De Hulsters (de 65 gepasseerd, maar nog steeds vol vuur): „We spreken officieel niet meer van wedstrijden, maar van vaardig heidstoetsen. Alleen, dat wed strijdelement speelt natuurlijk wel een belangrijke rol. Dat maakt het allemaal spannender. Want je wordt op je vingers geke ken door je collega's. Bovendien stimuleert dat wedstrijdelement de teambuilding. Ie ziet brand- 'De wereld verandert mede door de sociale media - snel. Mensen kijken veel kritischer naar de brandweer* weerteams naar elkaar toe groeien. Door reorganisaties en opschaling zijn de onderlinge af standen tussen de leiding en de werkvloer, maar ook tussen de korpsen onderling groter gewor den. Die toetsen zijn heel goed voor de onderlinge binding. De korpsen die meedoen worden dankzij zo'n toets ook vakbekwa mer." Carl de Hulsters constateert dat de druk op de brandweer - en vooral op de vrijwilligers - steeds groter wordt. Hij waarschuwt daarvoor. „De wereld verandert - mede door de sociale media - snel. Men sen kijken veel kritischer naar de brandweer dan vroeger. Dat zie je bij die recente brand in dat res taurant in Breskens. De brand weer wordt veel meer op de vin gers gekeken. Vroeger was er al leen maar bewondering voor 'de mannen, die de klus toch maar klaarden'. Dat is voorbij." De Hulsters waarschuwt voor teveel druk op de vrijwillligers: „Het is al moeilijk genoeg om mensen te werven. De vrijwilli gers zijn met cursussen, oefenin gen en uitruk al meer dan belast. Zorg ervoor dat ze daarnaast niet met teveel andere rompslomp worden geconfronteerd. En laat ook ruimte voor gezelligheid. De kazerne mag best een soort club huis zijn. Ook dat bevordert de saamhorigheid." Hij heeft moeite met z'n afscheid. Maar 27 novem ber is onontkoombaar. In de weg zijn zogenoemde 'tel lussen' verwerkt die registreren of er veel verkeer over de weg rijdt. Bij veel verkeer, branden de lichten op de rotondes feller. Bij weinig verkeer daalt de intensi teit van de verlichting tot twin tig procent en gaat het bij de Braakman zelfs helemaal uit. „Dat werkt prima, maar we heb ben in het begin wat storingen gehad", vertelt woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswater staat. „Om storingen te voorkomen, gaan we dubbele tellussen aanleg gen zodat bij een eventuele sto ring de tweede lus het over kan nemen van de eerste." Van maan dag 9 op dinsdag 10 november is de rondweg rond Schoondijke daarom in beide richtingen afge sloten. Van dinsdag to op woens dag 11 november is dat tussen IJzendijke en Biervliet, van woensdag 11 op donderdag 12 no vember tussen Biervliet en de Braakman en van donderdag 12 op vrijdag 13 november tussen Hoek en de weg naar de Sluiskil tunnel. Het verkeer wordt van 20.00 uur 's avonds tot 6.00 uur de volgende dag omgeleid. „Daarbij helpt het als er al ge bruikers zijn; bijvoorbeeld bedrij ven die parkeerplaatsen kopen of huren", zegt wethouder John de Jonge. De gemeente rekent daarbij op overbuurman Damen Schelde Naval Shipyards en de Timmerfa briek. In 2027 moet helder zijn of het lukt. Er is ook een bedrijf gega digde voor de beschikbare bedrijfs vloer aan één zijde van de centra le hal op de begane grond. De Machinefabriek is met 35.000 vierkante meter vloer net zo groot als de Markthal in Rotter dam en met het opengewerkte midden doet het er sterk aan den ken. Maar de Machinefabriek wordt geen permanente markt met eetkramen. „De Vlissingse middenstand is toch al vrij zwak, die wil je niet schaden", zegt archi tect Taco Tuinhof „Maar een meer daagse bazar, feesten, exposities, het straatfestival in de grote cen trale hal, dat kan." Tuinhof ontwierp een concept met een evenementenhal met opengewerkte gevel aan de voorzij de, winkels en kantoren langszij op de begane grond en parkeerdek ken voor 900 auto's daarboven. De hellingbanen waarover de au to's rijden, zijn vanuit de centrale hal te zien vanachter een glazen pui. Buitenlucht die door het dak en delen van de zijgevels naar bin nen kan, moet dure ventilatie op de parkeerdekken overbodig ma ken. Aan de zijde van de De Willem Ruysstraat komen appartementen en kantoren. HEIKANT. De leerlingen van de Hei- kantse basisschool Heidepoort hielpen gistermorgen met ge meentewerkers, dorpsraadsleden en vrijwilligers mee aan de kuis en klusdag van de dorpsraad. Ze maakten het speeltuintje voor de school schoon - onder meer door de blaadjes op te harken - verza melden zwerfvuil en hielpen bij het snoeien van overtollig groen op de crossbaan. „Jongeren maken nu een plannetje voor een par koers, zodat we de crossbaan naar wens kunnen inrichten", zei voor zitter Jan Witte van de dorpsraad. weGeNeR Media ZATERDAG 7 NOVEMBER 2015 Carl de Hulsters uit Westdorpe neemt eind november afscheid van de brandweer: „Zorg ervoor dat vrijwilligers niet met teveel rompslomp worden geconfronteerd." foto Ronald den Dekker door Wout Bareman door Sophie Stockman BIERVLIET. Rijkswaterstaat werkt komende week in de avond en nacht aan de N61 tussen Hoek en Schoondijke. De aansturing van de dynamische verlichting bij de ro tondes wordt verbeterd. door Claudia Sondervan VLISSINGEN. Vlissingen neemt de herbestemming van de Machinefa briek zelf ter hand. Met de restau ratie, de bouw van een evenemen tenhal, parkeerdekken, apparte menten en kantoren is circa 15 mil joen euro gemoeid. De stad zoekt investeerders die het financiële risi co van de berooide gemeente over nemen. De PZC is op zoek naar dagbladbezorgers* die 's ochtends voor 07.00 uur de krant willen bezorgen Wat staat er tegenover? Een prima vergoeding Gratis de PZC, AD, Trouw of de Volkskrant lezen Uitstekend te combineren met andere bezigheden Ga naar www.bezorgers.nl voor meer informatie Direct aanmelden? www.bezorgers.nl *min.leeftijd 15 jaar Meer bereiken. Met Wegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 84