Crisisopvang kan in Den Dullaert Toeristentaks in Sluis stijgt niet Haastige spoed Bril Het was een rommeltje bij Arie 2 ZEELAND 'Bejaarde opgelicht1, luidde het krantenbericht Er was veel meer aan de hand, zeggen de buren. COMMENTAAR De Autoriteit Consument en Markt zet de energiebedrij ven Delta en Eneco voor het blok. Ze krijgen een jaar de tijd om te splitsen. Dat is kort. De Zeeuwse aan deelhouders van Delta reageren verrast. Kennelijk re kenden zij er tot nu toe op dat beide energiebedrijven meer tijd zouden krijgen, zoals de Tweede Kamer wenst. De actie van de ACM bewijst dat de handhaving van de Wet Onafhankelijk Ener giebeheer, die de splitsing oplegt, een eigen dynamiek heeft. Daar is wat voor te zeggen. Want het gaat fout met de wetshand having als toezichthouders altijd moeten wachten tot alle politie ke paden zijn bewandeld. Dan kun je blijven gedogen. De opgelegde splitsing kan al lang geen verrassing meer zijn voor Delta en voor de aandeelhou ders. Dus je mag aannemen dat in Middelburg een splitsingsplan klaarligt. Toch lijkt het niet ver standig om haast te maken. Want het zal lastig zijn om alle toekom stige onderdelen levensvatbaar te maken, om nieuw geld aan te trekken, om goed voor het perso neel te zorgen en om een list te bedenken voor de kerncentrale. Nu al heel wat jaren zijn vermorst met procedures, kan er ook nog wel een beetje tijd bij voor het vinden van de best denkbare voortzetting van de verschillende bedrijven. Delta moet van de ACM meer tijd krijgen om de splitsing goed voor te bereiden. Het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) heeft Hulst nog niet gevraaagd voor crisisopvang te zorgen. Maar B en W verwach ten dat de gemeente eind deze, be gin volgende maand aan de beurt is. Als er een aanvraag komt, is er 'Den Dullaert staat midden in een woonwijk. Drie dagen crisisopvang is het maximum' Jan-Frans Mulder, burgemeester meestal maar een dag tijd voor voorbereiding en communicatie. Hulst regelt daarom nu al een aan tal noodzakelijke zaken. Hulstenaren die in de buurt van Den Dullaert wonen, kregen gisteren een brief over 'mogelijke crisisopvang' in het cultureel cen trum in de bus. Donderdag 12 no vember is er, in Den Dullaert na tuurlijk, een informatiebijeen komst voorzien. Omwonenden en andere belangstellenden krijgen dan uitleg over procedures en kun nen vragen stellen. Het Hulster college memoreert dat de opvang elders in de provin cie de afgelopen weken 'naar tevre denheid' is verlopen. Maar dat is voor burgemeester Jan-Frans Mul der geen reden om de crisisop vang langer dan drie dagen te la ten duren, zoals eerder in Cad- zand-Bad en Middelburg wel het geval was. „Den Dullaert staat midden in een woonwijk en niet aan de rand van de stad of een dorp. Op die plek is crisisopvang voor drie dagen het maximum." Zodra het COA daadwerkelijk een beroep doet op Hulst 'commu niceert' de gemeente dat naar de buitenwereld. Vluchtelingen vin den in Den Dullaert, net als el ders, 'bed, bad en brood'. Voor hen gelden huisregels, maar de asielzoekers worden niet opgeslo ten. Degenen die dat willen, krij gen de gelegenheid 'op pad te gaan in de omgeving', beloven B en W in een persbericht. Almanak Een vrouw uit Terneuzen kreeg toch wel erg veel last van haar ogen. Naast haar leesbril was ze duidelijk toe aan een bril voor ver af. Met te genzin meldde ze zich bij de opticien. De conclusie was helder: de opticien snapte zelfs niet dat ze nog kon mo torrijden zonder bril. Twee weken la ter kreeg ze bericht dat de bril klaar was, ging de stad in en vroeg netjes aan de kassa om haar bril. Ze noem de drie keer haar naam, maar er bleek geen bril klaar te liggen. Toen ze eens goed rondkeek, besefte ze dat ze bij de verkeerde opticien was. Die van haar zat een straat verder... Celstraf voor Terneuzenaar De 22-jarige Bradley de P. uit Terneuzen is gisteren door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden waarvan één voorwaardelijk. Hij werd op 9 juli van dit jaar gepakt met een pistool en muni tie. De P. voelde zich be dreigd omdat hij een ver klaring had afgelegd over een schietpartij aan de Gra naat in Middelburg. Sinds dien werd hij bedreigd. Eerste editie stripfestival Zeeuwse stripliefhebbers kunnen volgend jaar in Ter neuzen terecht voor een stripfestival. In het Zelden- rust Steelant College is za terdag 5 november 2016 de eerste editie van het Strip festival Terneuzen. Er komen handelaren, uit geverijen en zowel (in ternationale als lokale au teurs van stripboeken. Alle stripgenres zijn vertegen woordigd, zoals strips, co mics, manga en graphic no vels. Ook vintage speel goed is te koop. Thomas Zwijsen rockt in kerk Gitarist Thomas Zwijsen (foto) treedt vanavond met de Amerikaanse gitarist Ben Woods op in de Protes tante kerk in Hulst. Om 20.00 geeft de virtuoze mu zikant uit Graauw het laat ste concert in Nederland van de Master Guitar Tour. Een kaartje kost 12 euro, scholieren betalen 8 euro. Een consumptie is inbegre pen bij de toegangsprijs. Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN irca vijftien keer zochten Ine Wa genaar en Vi vian Janse het afgelo pen half jaar contact met hulpver leners. Steeds dringender werden hun smeekbeden om in te grijpen bij buurman Arie. De 85-jarige leefde ver vuild, vereenzaamd, ondervoed en in toenemende mate afhanke lijk van twee 'mantelzorgers' in een brandgevaarlijk, oud huis. Het tweetal, dat de bejaarde de afgelopen drie jaar steeds verder Vervuild, vereenzaamd en in toenemende mate afhankelijk van 'mantelzorgers' in een brandgevaarlijk huis in zijn greep kreeg, wordt ervan verdacht de man zo'n 200.000 eu ro afhandig te hebben gemaakt. Ine: „Wij kregen van de psychia trisch verpleegkundige te horen: de mantelzorgers komen drie keer in de week langs. Wij wis ten bijna zeker dat dat niet zo was." Vivian: „En als ze er dan waren, nog geen vijf minuten. Ze hebben nooit met hem ge wandeld, niks schoongemaakt. En ook niks geregeld." Ine: „En dan loop je aan tegen het feit dat je niks in de melk te brokkelen hebt, als bezorgde buren. Ook al woon je er twintigjaar naast, en heb je hem altijd ondersteund." Begin 2014 krijgt de GGD voor het eerst een melding over de situatie bij Arie. Een monteur die Ine heeft ingeschakeld, con stateert dat het huis 'levensge vaarlijk' is qua gas en elektra. Er komt iemand kijken, maar er ge beurt verder niets. In mei dat jaar, na een ziekenhuisopname van Arie, belt de wijkagent bij Vi vian aan voor een babbeltje over Arie. „Het leek erop dat ook anderen signalen hadden afgegeven. We waren opgelucht. Er was een stap gezet. Maar er ge beurde niks." Lente 2014 vertelt Arie dat mantelzorger Mark de belastin gaangifte gaat doen. En dat hij met Esther en Mark naar Vlissin- gen gegaan is om van bank te wisselen. Hij heeft daar iets on dertekend. Ze nemen ook zijn fi nanciën over. Vivian: „Arie vond dat fijn, zei hij. Hoe je moest pin nen, snapte hij toch al nooit en met die trillende handen ging het sowieso niet." Ine en Vivian delen hun zorgen daarover met een maatschappelijk werkster. Ine: „Ze raadde aan er melding van te maken bij de GGD." Nóg aarzelden ze. Vivian: „Je wil niet zomaar iemand beschuldigen." De volgende lente, als op het nippertje een gasexplosie is voor komen bij Arie, mailen ze toch de wijkagent. Vivian stuurt Mark een appje over de onveilige situatie. Hij belooft voor een vei lig gasfornuis te zorgen (dat er nooit komt). Weer klimmen de buurvrouwen in de pen. Vivian: „Er kwam geen reactie, ook op la tere mails vaker niet dan wel. In totaal hebben we er het laatste halfjaar minstens elf verstuurd." Arie werd steeds magerder, za gen de buurvrouwen. Vivian: „We meldden het aan de wijka gent en die weer aan de GGD." Ine: De GGD gaf het over aan de afdeling ouderenpsychiatrie van Emergis. Een verpleegkundi ge van Emergis die hem bezocht, heeft toen naar ons geluisterd. Met ons praten mocht ze niet, want wij waren geen contactper sonen." Vanaf dat Arie een katheter OOSTBURG. De toeristenbelas ting in de gemeente Sluis gaat volgend jaar niet omhoog. Een voorstel van D66 en de SP voor 5 cent verhoging per nacht werd donderdag tijdens een gemeente raadsvergadering weggehoond. Belangenverenigingen Saver- ka, Recron en Vekabo hadden in allerijl vertegenwoordigers naar het belfort gestuurd om te age ren tegen het voorstel. Ze wezen vooral op het late tijdstip van in dienen ervan. Reserveringen voor volgend jaar zijn immers al gedaan, en drukwerk is gemaakt. Arthur van Disseldorp van de Re cron sprak van 'een overvaltac- tiek'. „Neemt u de sector wel se rieus om nu met dit voorstel te komen?" Hij kreeg bijval van de overige zes fracties en wethouder Peter Ploegaert. Die vonden allemaal dat het onfatsoenlijk zou zijn om zo kort voor het nieuwe jaar de verhoging door te voeren, en wezen op afspraken met de sec tor. Die houden in dat over aan passingen van de toeristenbelas ting altijd eerst overleg wordt ge pleegd. door René Hoonhorst HULST. B en W van Hulst bereiden de vestiging voor van een crisisop vang voor asielzoekers. Het college is bereid zo'n tweehonderd vluchte lingen drie dagen (72 uur) op te vangen in cultureel centrum Den Dullaert. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG TERNEUZEN HULST Middelburg Goes Burgh-Haamstede Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl O VAN DEN DONGEN PARKET Amundsenweg 15, Goes www.vandendongenparket.nl T 0113 233 365 Hoe hard door Ondine van der Vleuten door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81