Angst en woede Jacht op paardenbeul gaat landsgrenzen over Russische passagiersvluchten nu ook geschrapt Na Groot-Brittannië en de VS denkt nu ook Rusland aan een bomaanslag op de Airbus A321. €599 6 NIEUWS Peter Langhout Reizen COLUMN Tommy Wieringa De mens heeft, zoals we weten, de ge heimzinnige nei ging om te gaan lij ken op zijn tegen stander. De religieus geïnspireer de oorlogsretoriek van George Bush was op den duur niet meer van die van Osama bin Laden te onderscheiden. Vijanden bestude ren elkaar zo diepgaand, dat ze el kaar gaan nabootsen. De filosoof en religiewetenschap per die daar veel over heeft ge schreven, René Girard, overleed deze week op 91-jarige leeftijd. Zijn werk heeft het denken over begeerte, geweld en rivaliteit ver anderd. Een variant op deze nabootsing tussen vijanden doet zich voor bij betogers tegen vluchtelingenop vang. Hun negatieve beeld van de vreemdeling komt kort gezegd neer op dat van een agressieve seksmaniak. De gedachte dat de Ander zou kunnen zijn als wij zelf, is verloren gegaan in de orgie van angst en woede. In hun pogin gen om de komst van vreemdelin gen te dwarsbomen, zijn de beto gers intussen sterk gaan lijken op waar ze bang voor zijn. Voorbeel den genoeg. In Steenbergen, waar een ontremde menigte een infor matiebijeenkomst over vluchtelin gen bijwoonde, scandeerden man nen 'daar moet een piemel in' te gen een vrouw die zich voor de komst van vluchtelingen uitsprak. In Almere werd een vrouw die vluchtelingen welkom heette toe gewenst dat zij verkracht zou wor den. In Oostknollendam brand den de auto's van een plaatselijke politicus uit. Zo beducht zijn de betogers voor verkrachting, ge weld en maatschappelijke ont wrichting door vluchtelingen, dat zij andersdenkenden verkrach ting toewensen, geweld toepas sen en maatschappelijke ont wrichting veroorzaken. Zij heb ben daarmee de veronderstelde negatieve eigenschappen van de vluchteling overgenomen, en zijn het evenbeeld geworden van wat ze vreesden. In het werk van René Girard gaat het om werkelijk bestaande vijan den die elkaar navolgen en imite ren, hier gaat het om mensen die zijn gaan lijken op hun imaginai re vijand - het is een carnaval van verwrongen spiegelbeelden. De collectieve angst en woede heb ben geen reëel bestaande vijand meer nodig, het negatieve beeld van de vreemdeling is voldoende om zelf gewelddadig te worden. We kijken naar mensen die schreeuwen tegen hun eigen scha duw. 'De massa zoekt per definitie ac tie', schrijft Girard in De zondebok. 'Zij zoekt dus een bereikbare oor zaak die haar zucht naar geweld kan bevredigen. De leden van een massa zijn altijd potentiële vervol gers, want zij dromen ervan de ge meenschap te zuiveren van de on reine elementen die haar in het verderf storten, van de verraders die haar omverwerpen.' Er zullen vluchtelingen komen die overlast geven of overtredin gen begaan, maar de karikatuur die vooraf van hen gemaakt wordt, heeft weinig meer met de vluchtelingen zelf uit te staan. Het verbale en fysieke geweld te gen hun komst is een krachtig bij product van de menselijke ver beelding - dat schitterende instru ment dat ons zoveel genot en el lende schenkt. In hun pogingen om de komst van vreemdelingen te dwarsbomen, zijn de betogers intussen sterk gaan lijken op waar ze bang voor zijn Na een week vol speculaties hecht nu ook het Kremlin waar de aan het scenario dat islamiti sche extremisten de hand heb ben gehad in de crash van het Russische passagiersvliegtuig van Metrojet op het Egyptische schiereiland Sinaï waarbij alle 224 inzittenden zijn omgeko men. President Vladimir Poetin gaf gisteren gehoor aan het dringen de advies van Alexander Bortni- kov, het hoofd van de Russische veiligheidsdienst FSB, niet langer op Egypte te vliegen. Eerst moet duidelijk zijn waarom het toestel is verongelukt. Bovendien wil Rusland garanties van Egypte dat de veiligheidscontroles op de luchthaven van Sharm el-Sheikh in orde zijn. Te vroeg Het besluit wijst erop dat er reke ning wordt gehouden met een terroristische aanslag waarvoor een aan Islamitische Staat gelieer de groepering zich als dader heeft gemeld. Egypte vindt het nog te vroeg om hier in mee te gaan. Het wil wachten op de uitsla gen van het onderzoek waarvoor onder meer wrakstukken zijn overgebracht naar Moskou. Daar worden zij ook onderzocht op res ten van explosieven. Poetins besluit is een zware slag voor de Egyptische toeristen industrie. Sharm el-Sheikh, op het zuidelijke puntje van de Sinaï aan de Rode Zee, is een zeer ge wilde bestemming voor vakantie gangers uit Rusland. De bad plaats leunt zwaar op hun komst na het wegvallen van veel wester se toeristen door de al vijfjaar du rende grote politieke onrust in het land. Bovendien is onduidelijk wat er nu gaat gebeuren met de naar schatting 30.000 tot 40.000 Russi sche toeristen die nog in de bad plaats zitten. Groot-Brittannië en Ierland hadden al besloten vakan- tievluchten naar Sharm el-Sheikh te schrappen. Zij stu- Reizigers die naar huis gaan, mogen alleen hun handbagage meenemen. Koffers worden nabezorgd ren alleen nog vliegtuigen om ge strande landgenoten - in het ge val van Groot-Brittannië zo'n 20.000 - terug naar huis te breng en. Alleen handbagage De repatriëring verloopt chao tisch. Reizigers mogen uit Britse veiligheidsoverwegingen alleen handbagage meenemen. De ande re bagage moet achterblijven waardoor de vertrekhal dichtslibt met koffers en tassen. In reactie hierop heeft Egypte het aantal Britse vluchten gisteren alleen al teruggebracht van 29 naar 8. De gemoederen op de luchthaven lo pen dan ook hoog op. Ambassa deur John Casson die poolshoog te kwam nemen, werd door Brit se landgenoten bestookt met ver wijten. „Waarom gebeurt er niets? Waarom weten we van niets?", schreeuwde Carla Du blin, een van hen. Ook de KLM voerde voor haar vluchten naar Egypte afwijkende bagageregels in. Passagiers die vanaf de luchthaven van de hoofdstad Cairo vliegen mochten gisteren alleen handbagage mee nemen. „We hebben daartoe uit voorzorg besloten op basis van nationale en internationale infor matie", aldus de Nederlandse luchtvaartmaatschappij Personeel op de luchthaven meldde het persbureau AP dat in reactie hierop 132 van de 247 pas sagiers besloten de vlucht niet te nemen. Zij weigerden de rest van hun bagage achter te laten. Vol gens minister Bert Koenders (Bui tenlandse Zaken) zou het besluit zijn genomen omdat 'de indruk bestaat dat de veiligheidsmaatre gelen niet op orde zijn'. 6-daagse Kerstbusreis Beieren 8-daagse Kerstbusreis All inclusive Gardameer Inclusief Boek nu voordelig de mooiste vakanties incl. vele extra's 12-daagse Kerstbusreis Bohemen en Reuzengebergte MAASTRICHT. De politie heeft in ternationale hulp ingeschakeld in het onderzoek naar de reeks gruwelijke paardenmishandelin- gen. Agenten uit Duitsland, Bel gië en Engeland, waar vergelijk bare zaken spelen, wisselen sinds kort informatie uit met de Nederlandse recherche. Dat zegt onderzoeksleider Maurice van der Borgh. „Verdach ten kennen geen grenzen, daar om is informatie-uitwisseling met omringende landen belang rijk. Dat gebeurt nu op het ni veau van individuele zaken, maar ook op 'fenomeenniveau'. Zo willen we weten hoe de bui tenlandse politie deze mishande lingen aanpakt." Nederland wordt sinds 2013 geteisterd door een golf paardenmishandelin- gen. Dit jaar is het bijna elke week raak. In 2015 zijn al 35 mer ries ernstig verminkt. Dat zijn er evenveel als in heel 2013 en 2014 bij elkaar. Toen werden ook 35 paarden met een mes of een an der scherp voorwerp in de ge slachtsorganen gestoken. Of de mishandelingen het werk zijn van één of meerdere paardenbeulen, weet de politie niet. „We houden overal reke ning mee, dus ook met copycats", zegt Van der Borgh. Russen: toch een aanslag door Hans van Zon AMSTERDAM/SHARM EL-SHEIKH. foto Asmaa Waguih/Reuters compleet v.a. compleet v.a. Verblijf in Hotel Hallertau op basis van halfpension Kerstdiner op 25 dec. Excursiepakket t.w.v. 45,- o.a. stadswandeling Regensburg o.l.v. een gids, de kerstmarkt van slot Thurn&Taxis, de kerstmarkt in München, Oberammergau, Beieren en Landshut o.l.v. een gids, stadsre- sidentie van Landshut Reiscode: Vertrek 22 december BE39774 Inclusief Verblijf in Grand Hotel Riva o.b.v. all inclusive, kerstdiner op 25 dec. 5x ontbijt, lunch en diner, gratis drankjes in hotel (tussen 12.00 en 22.00 uur) Excursiepakket t.w.v. C 50,- o.a. kerst markt in Innsbruck, Verona o.l.v. een gids, het Gardameer, Riva en Malcesine, Venetië incl. boottochtje, Bolzano, bustour Dolomieten Reiscode: Vertrek 21 december BE42157 Inclusief Verblijf in Hotel Rehavital op basis van halfpension Kerstdiner 25 dec., feestavond 31 dec. Excursiepakket t.w.v. 60,- o.a. kerstmarkt in Dresden, slot Sychrov, Liberec, Spindleruv Mlyn, Praag en Jelenia Gora met een gids, Zittau, Görlitz, glasblazerij in Harrachov, Turnov en Jicin, Jested Reiscode Vertrek 22 december BE42268 3jw| Betaalbaar genieten! Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 advertentiecode: WEGENER45 door Peter Winterman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6