Windonderzoek surfers komt er Rechter beëindigt tbs van Zierikzeeënaar Haastige spoed Bril Het was een rommeltje bij Arie 2 ZEELAND 'Bejaarde opgelicht1, luidde het krantenbericht Er was veel meer aan de hand, zeggen de buren. COMMENTAAR De Autoriteit Consument en Markt zet de energiebedrij ven Delta en Eneco voor het blok. Ze krijgen een jaar de tijd om te splitsen. Dat is kort. De Zeeuwse aan deelhouders van Delta reageren verrast. Kennelijk re kenden zij er tot nu toe op dat beide energiebedrijven meer tijd zouden krijgen, zoals de Tweede Kamer wenst. De actie van de ACM bewijst dat de handhaving van de Wet Onafhankelijk Ener giebeheer, die de splitsing oplegt, een eigen dynamiek heeft. Daar is wat voor te zeggen. Want het gaat fout met de wetshand having als toezichthouders altijd moeten wachten tot alle politie ke paden zijn bewandeld. Dan kun je blijven gedogen. De opgelegde splitsing kan al lang geen verrassing meer zijn voor Delta en voor de aandeelhou ders. Dus je mag aannemen dat in Middelburg een splitsingsplan klaarligt. Toch lijkt het niet ver standig om haast te maken. Want het zal lastig zijn om alle toekom stige onderdelen levensvatbaar te maken, om nieuw geld aan te trekken, om goed voor het perso neel te zorgen en om een list te bedenken voor de kerncentrale. Nu al heel wat jaren zijn vermorst met procedures, kan er ook nog wel een beetje tijd bij voor het vinden van de best denkbare voortzetting van de verschillende bedrijven. Delta moet van de ACM meer tijd krijgen om de splitsing goed voor te bereiden. „Wij vinden ook dat er gang in moet komen en hebben onze ver antwoordelijkheid als onafhanke lijk voorzitter van de werkgroep genomen", zei wethouder Ad Ver- 'Wij vinden ook dat er gang in moet komen en pakken onze verantwoordelijkheid'. seput donderdagavond in de raads commissie. In de werkgroep Surf- baai zijn alle belanghebbenden rond Brouwerseiland vertegen woordigd. De windsurfers waren boos, omdat Brouwerseiland bv on danks toezeggingen naliet dit on derzoek te laten verrichten. Ze schreven er een boze brief over aan de gemeenteraad. „Ik word hier chagrijnig van. We hebben die motie niet voor niks inge diend. Wanneer komt dat onder zoek er nou", daagde CDA-fractie- voorzitter Daniël Joppe de wet houder uit. Na enig dralen kwam Verseput met de bevestiging dat de opdracht is uitgegaan. Een ander conflict tussen sur fers en Brouwerseiland bv is ook opgelost, zo bevestigde woordvoer der Mario Scheffers van de surfers gisteren. Brouwerseiland zou met de notulen van een werkgroepver gadering hebben gerommeld. „Niet netjes, maar we hebben het uitgesproken en het is opgelost", aldus Scheffers. Bij de surfers mag er dan schot in de zaak zitten; bij de vissers is dat nog niet het geval, moest Ver seput toegeven. „Voor wat betreft hun compensatie is nog geen com promis bereikt." De vissers willen het verlies aan visgronden door aanleg van de recreatie-eilanden gecompenseerd zien. Verseput beloofde in een raads- brief uitsluitsel te geven over vis sers en surfers. Een meerderheid van de commissie ging daarna ak koord met zijn voorstel om verkor te ruimtelijke procedures te vol gen voor Brouwerseiland. Almanak Een vrouw uit Terneuzen kreeg toch wel erg veel last van haar ogen. Naast haar leesbril was ze duidelijk toe aan een bril voor ver af. Met te genzin meldde ze zich bij de opticien. De conclusie was helder: de opticien snapte zelfs niet dat ze nog kon mo torrijden zonder bril. Twee weken la ter kreeg ze bericht dat de bril klaar was, ging de stad in en vroeg netjes aan de kassa om haar bril. Ze noem de drie keer haar naam, maar er bleek geen bril klaar te liggen. Toen ze eens goed rondkeek, besefte ze dat ze bij de verkeerde opticien was. Die van haar zat een straat verder... Reünie 't Roefke met oude dj's Het was voor velen jaren lang the place to be in Ren- esse. Zaterdag 14 november wordt, op de oude stek - nu Club Four - een reünie van 't Roefke gehouden. Met dj's van weleer: Dimit- ri, Marcel, Maurice, Bertie, Xfade en Armand. Eind 2007 sloot 't Roefke. Tot die tijd kwamen stappers van heinde en verre op de club met grote dansvloer en leuk personeel af. Begin 22.00 uur. Paspoort via nieuw apparaat De gemeente Schou- wen-Duiveland vervangt de apparatuur voor het aan vragen van reisdocumen ten en rijbewijzen. De hui dige 'stations' voor verwer king van die papieren zijn verouderd. Het gaat om een landelijke operatie, die eind dit jaar bij alle ge meenten moet zijn afge rond. In verband hiermee is de afdeling Burgerzaken 12 november gesloten. Minder vaak info sociaal domein Wethouder Cees van den Bos informeert de gemeen teraad voortaan elk kwar taal over de veranderingen in thuiszorg, jeugdzorg en werkvoorziening: „De pro cedures gaan steeds snel ler." Volgens de WD - en de andere partijen zijn het daarmee eens - heeft hij zijn zaken dermate goed onder controle dat maande lijkse terugkoppeling met de raad niet meer nodig is. Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Circa vijftien keer zochten Ine Wa genaar en Vivian Janse het afgelo pen halfjaar con tact met hulpver leners. Steeds dringender wer den hun smeekbeden om in te grijpen bij buurman Arie. De 85-jarige leefde vervuild, vereen zaamd, ondervoed en in toene mende mate afhankelijk van twee 'mantelzorgers' in een brandgevaarlijk, oud huis. Het Vervuild, vereenzaamd en in toenemende mate afhankelijk van 'mantelzorgers' in een brandgevaarlijk huis tweetal, dat de bejaarde de afgelo pen drie jaar steeds verder in zijn greep kreeg, wordt ervan ver dacht de man zo'n 200.000 euro afhandig te hebben gemaakt. Ine: „Wij kregen van de psychia trisch verpleegkundige te horen: de mantelzorgers komen drie keer in de week langs. Wij wis ten bijna zeker dat dat niet zo was." Vivian: „En als ze er dan waren, nog geen vijf minuten. Ze hebben nooit met hem ge wandeld, niks schoongemaakt. En ook niks geregeld." Ine: „En dan loop je aan tegen het feit dat je niks in de melk te brokkelen hebt, als bezorgde buren. Ook al woon je er twintigjaar naast, en heb je hem altijd ondersteund." Begin 2014 krijgt de GGD voor het eerst een melding over de situatie bij Arie. Een monteur die Ine heeft ingeschakeld, con stateert dat het huis 'levensge vaarlijk' is qua gas en elektra. Er komt iemand kijken, maar er ge beurt verder niets. In mei dat jaar, na een ziekenhuisopname van Arie, belt de wijkagent bij Vi vian aan voor een babbeltje over Arie. „Het leek erop dat ook ande ren signalen hadden afgegeven. We waren opgelucht. Er was een stap gezet. Maar er gebeurde niks." Lente 2014 vertelt Arie dat mantelzorger Mark de belastin gaangifte gaat doen. En dat hij met Esther en Mark naar Vlissin- gen gegaan is om van bank te wisselen. Hij heeft daar iets on dertekend. Ze nemen ook zijn fi nanciën over. Vivian: „Arie vond dat fijn, zei hij. Hoe je moest pin nen, snapte hij toch al nooit en met die trillende handen ging het sowieso niet." Ine en Vivian delen hun zorgen daarover met een maatschappelijk werkster. Ine: „Ze raadde aan er melding van te maken bij de GGD." Nóg aarzelden ze. Vivian: „Je wil niet zomaar iemand beschuldigen." De volgende lente, als op het nippertje een gasexplosie is voor komen bij Arie, mailen ze toch de wijkagent. Vivian stuurt Mark een appje over de onveilige situatie. Hij belooft voor een vei lig gasfornuis te zorgen (dat er nooit komt). Weer klimmen de buurvrouwen in de pen. Vivian: „Er kwam geen reactie, ook op la tere mails vaker niet dan wel. In totaal hebben we er het laatste halfjaar minstens elf verstuurd." Arie werd steeds magerder, za gen de buurvrouwen. Vivian: „We meldden het aan de wijka gent en die weer aan de GGD." Ine: De GGD gaf het over aan de afdeling ouderenpsychiatrie van Emergis. Een verpleegkundi ge van Emergis die hem bezocht, heeft toen naar ons geluisterd. Met ons praten mocht ze niet, want wij waren geen contactper sonen." Vanaf dat Arie een kathe ter heeft, komt er drie keer per week iemand van de thuiszorg langs. Later wordt dat zelfs dage- MIDDELBURG. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de tbs met voorwaarden van de 43-jari- ge Rudi van E. uit Zierikzee beëindigd. Van E. kreeg de straf in 2010. In de jaren dat hij in de tbs-kli niek verbleef heeft hij zich net jes gedragen, had hij controle over zijn agressie en heeft hij ge leerd met spanningen om te gaan. Wat nog resteert is een 'laag gemiddeld recidiverisico'. Van E. werd destijds veroor deeld voor onder meer poging tot doodslag, zware mishande ling, bedreiging en vernieling. Op 26 september 2009 had hij een overmaat aan bier tot zich ge nomen, had hij speed gebruikt en wilde hij verhaal halen bij een kennis die Van E.'s ex zou hebben lastiggevallen. Binnen de kortste keren sloegen de twee aan het vechten. Na deze vecht partij ging hij weer naar huis, nam hij nog een joint en twee whisky's tot zich en ging de stad weer in. Daar trof hij opnieuw zijn opponent en opnieuw ont stond er een vechtpartij. Daarbij probeerde hij zijn slachtoffer te wurgen. Het slachtoffer liep daar bij gebroken ribben, een ge scheurde oogkas en een hersen schudding op. door Ton van den Nouweland zierikzee. Brouwerseiland bv heeft opdracht gegeven om te onderzoe ken welke invloed haar project straks heeft op de voor windsur fers zo belangrijke westenwind. Ad Verseput, wethouder Tip? redactie@pzc.nl RENESSE ZIERIKZEE ZIERIKZEE Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl O VAN DEN DONGEN Amundsenweg 15, Goes www.vandendongenparket.nl T 0113 233 365 Hoe hard door Ondine van der Vleuten door Ad Roos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65