Van der Haar en twaalf Belgen bij EK veldrijden Honkballers nu ook Italiaan verdedigt voorsprong van zeven 6 SPORT In de jacht op zijn tiende wereldtitel moet Valentino Rossi achteraan starten. 'Het is onmogelijk om een strategie te verzinnen/ s vragen over het EK veldrijden in Huijbergen Gek genoeg niet, nee. Hoewel cros sen nagenoeg een puur Europese aangelegenheid is, is er bij de man nen naast het WK nooit eerder een titelstrijd geweest om Euro pa's beste crosser te worden. Wel bij de vrouwen, beloften en junio ren. Nu volgen ook de mannen. Een sportbrede ontwikkeling, want er staat volgend jaar ook een heus EK wegwielrennen op de ka lender. De startlijst zegt genoeg met na men als Lars van der Haar, Wout van Aert en Sven Nys. Behalve de geblesseerde Mathieu van der Poel en de van een lang wegseizoen uit rustende Zdnek Stybar crosst de complete wereldtop vanmiddag in het Huijbergse zand. „Het peloton loopt er warm voor, maar dat komt ook door de locatie", ver moedt voormalig wereldkampi oen Richard Groenendaal. „Huij bergen is om de hoek bij Antwer pen. Een paar jaar terug hadden we met de beloften en junioren een EK ergens achterafin Tsje chië. Ik had wel willen zien hoe veel Belgen dit EK ook serieus had den genomen als het nu daar was georganiseerd." Verder dan 56 renners uit slechts vijftien landen komt dit eerste EK niet. En dan leggen we het nog positief uit. Want eenlin gen als Domas Manikas (Litou wen), Kipurs Kristaps (Letland) en Ingvar Omarsson (IJsland) die nen slechts als veldvulling. De Tsjechen komen met tien. En de Belgen, met afstand het sterkste land, stellen zelfs twaalf man op. Dat mocht Nederland ook, maar bondscoach Johan Lammerts con cludeerde terecht dat Nederland helemaal niet over twaalf EK-waardige renners beschikt. Dus stuurt Lammerts er zeven de wei in. „Het moet wel blijven draaien om kwaliteit. En niet om meedoen", aldus Lammerts. Ja, mocht Lars van der Haar winnen dan heeft Rudi de Bie wat uit te leggen. Op de WK's moet de Belgische bondscoach het ge woon met zeven man doen. In de wereldbekers met negen. Nu heeft hij twaalf pionnen die Van der Haar het leven zuur moeten ma ken. Maar of het uitdelen van die twaalf EK-tickets aan het sterkste land nou zo handig is voor een sport die al jaren zonder succes flirt voor meer internationale er kenning? „Ik vind het eerlijk ge zegd een beetje overkill", aldus Groenendaal. „Je zou willen dat al le landen gewoon met een man of zes starten. Dan krijg je ook in Bel gië écht een selectie, wat het alle maal stukken interessanter maakt. Nu komt België met alle toppers. Dat maakt het er voor die enkele getalenteerde Spanjaard of Zwit ser niet aantrekkelijker op." O, zeker. Want ook op de Bra bantse Wal loopt het op de Ties- tenduin en de Nootjesberg vast weer uit op hét tweegevecht van het moment. Alleen Wout van Ae rt (vijf) en Lars van der Haar (twee) wonnen dit nog prille sei zoen klassementscrossen. Groe nendaal: „De sportieve toevoeging van dit EK zit 'm vooral in het ge geven dat ook jongens die in het begin van het seizoen goed zijn, nu kunnen scoren met een titel. Je hoeft niet meer te wachten met pieken tot het WK eind januari." Lammerts: „Het is even wennen, maar ook hier komt een kam pioen uit voort. Met een trui en een prestigieuze titel. De beste van Europa zijn. Ik vind dat nogal een eer." Bij de honkbalbond noemen ze de nieuwe naamvoering een 'logi sche ontwikkeling'. Nederland speelt al meer dan vijftien jaar de internationale toernooien met een 'koninkrijksteam', dus is King dom of the Netherlands, Konink rijk der Nederlanden, de enige juiste naam, stelt Paddy Roomer, commercieel directeur van de KNBSB. „We waren er ook zo uit. Het idee werd geopperd. Zijn we het eens? Dan doen we het!" Ook bij de eerste editie van de Premier 12, een officieus WK, be staat de Nederlandse selectie voor een aanzienlijk deel uit spelers die afkomstig zijn uit Aruba en Cura sao. Roomer: „Onze honkbalploeg floreert al jaren doordat spelers uit het hele koninkrijk met elkaar spelen. Ga in de kleedkamer kij ken en je ziet dat ze één zijn." Wereldtop Het koninkrijksteam behoort vast tot de wereldtop, in 2011 werd zelfs de wereldtitel behaald. Ne derland grossiert in het honkbal al heel lang in Europese titels, maar het eerste resultaat dat wereld wijd aansprak, behaalde de ploeg bij de Olympische Spelen van De vete met Mare Marquez begon eind juni bij een hanenge vecht op de Drentse hei en bereikte twee weken geleden door een veelbesproken knietje in de Tropen het kookpunt. Een Spaans complot zou Valentino Rossi, gelooft hij, morgen bij de apotheose van het MotoGP-sei- zoen in Valencia wel eens zijn tiende wereldtitel kunnen kos ten. De traditionele persconferen tie op donderdag werd afgebla zen, de Japanse rivalen Yamaha (werkgever van Rossi en Jorge Lorenzo) en Honda (werkgever van Marquez) veegden via pers berichten hun straatje schoon. Er moest onderiing, zo oordeel de de internationale motorsport federatie, aan de vooravond van de beslissende race derhalve eerst maar eens stevig worden gepraat. Over etiquette op de baan en om de gemoederen enigszins te kalmeren. Bemoeienis Want wie bemoeide zich er ei genlijk niet mee? De hele race gemeenschap, zelfs tot in de For mule 1, had wel een mening over het spraakmakende inci dent twee weken geleden bij de Grand Prix van Maleisië, waar Rossi collega Marquez met een knietje van zijn machine zou hebben getikt. De Italiaanse vete raan werd door de wedstrijdjury weliswaar schuldig bevonden, I hij hoefde zijn derde plaats tot verbazing van velen niet in te le veren. Wel kreeg de klassementslei der drie strafpunten op zijn li centie, waardoor hij morgen bij de beslissende race op het Cir cuit de la Comunitat Valenciana Ricardo Tormo vanaf de laatste startplaats en met slechts zeven punten voorsprong op zijn enige belager, teamgenoot Lorenzo, moet vertrekken. Rossi (36) is in de Spaanse hel veroordeeld tot één lange inhaalrace. „Het is on mogelijk hier een strategie op te verzinnen." Woedend was hij, in onge kend scherpe bewoordingen ver oordeelde Rossi na afloop in Ma leisië de rijstijl van regerend we reldkampioen Marquez. Volgens de Italiaan doet de Spanjaard 5 In de categorie 'die hadden we nog niet': een Europees kampioen schap veldrijden voor profs. Het Brabantse dorp Huijbergen heeft vanmiddag de primeur. ■t Een Europese veldrittitel, be- -®- stond die nog niet? *y Zit het veldrijden hier wel op te wachten? 3 Hoeveel landen doen er mee? 4 Twaalf Belgen?!? 5 Moeten we dan nog wel kijken? De inhaalrace UITSLAGEN GOLF Shanghai (Chn). HSBC Champions. Na tweede ronde: 1. Kisner (VSt) 130 slagen, 2. Knox (Sco) 132, 3. Grace (ZAf) 134. HONKBAL Taipei (Tai). Oefeninterland. Nederland - Verenigde Staten 2-3. KORFBAL Antwerpen (Bel). WK. Halve finales: Nederland - Taiwan 40-17, Bel gië - Engeland 30-14. Om vijfde plaats: Duits land - Rusland 24-17, Catalonië - China 32-23. TENNIS Parijs (Fra). Masters, mannen. Kwartfinales: Murray (GBr/2) - Gasquet (Fra/10) 7-6 3-6 6-3, Ferrer (Spa/8) - Isner (VSt/13) 6-3 6-7 6-2, Djokovic (Ser/1) - Ber- dych (Tsj/5) 7-6 (3) 7-6 (8). Zhuhai (Chn). Elite Trophy, vrouwen. Groepsfase: Keys (VSt/7) - Zheng Saisai (Chn/12) 6-3 6-2, Svitolina (Oek/8) - Suarez (Spa/2) 6-7 (4) 6-1 6-3, Schmiedlova (Slw/13) - Vinei (lta/4) 6-1 6-0. VEtE vV-* door Hans Klippus Onder de naam 'Kingdom of the Netherlands' neemt het Nederlands honkbalteam deel aan het nieuwe Premier 12-toernooi. foto AFP ROTTERDAM. Nederland heet bij het nieuwe honkbaltoernooi met de beste twaalf landen van de we reld, de Premier 12, niet gewoon The Netherlands, maar 'Kingdom of the Netherlands'. door André Venema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58