Pootje baden in de winter? Verkoper van daklozenkrant Mare ging op bezoek bij de Heilige Vader in Rome 4 NIEUWS Straatnieuws kreeg het voor elkaar: het allereerste Nederlandse interview met een paus. Paus wil wel naar Nederland Studente nog niet gevonden Nieuw overleg 'wraakporno' Lanza rote UTRECHT. De paus wil wel een bezoek aan ons land breng en. „Wie weet", ant woordt hij op de vraag over een mo gelijk bezoek tij dens een vraagge sprek in Rome met Straatnieuws dat in samenwerking met Trouw tot stand kwam. Het interview is te lezen in de Utrecht se daklozenkrant. In het gesprek vertel de paus over zijn jeugd in Argentinië en zijn inzet voor ar men en vluchtelin gen. „Ik herinner me nog goed de vrouw die drie keer per week bij ons thuis kwam om mijn moeder te hel pen. Ik was getrof fen door haar armoe de. Haar familie was Italiaans. Ze waren heel arm, maar het waren goede men sen." Paus Franciscus wijst erop dat Jezus als arme dakloze ter wereld is gekomen en dat de kerk zich moet blijven inzet ten tegen armoede en uitsluiting. Vol gens hem heeft ie der mens recht op een dak boven het hoofd. Hij vindt dat gelovigen het goede voorbeeld moeten geven. „Je kunt niet over armoede en daklozen praten en tegelijk het leven van een farao lei den." Franciscus vertelt dat hij zich ermee verzoend heeft met het feit dat hij ruim 2,5 jaar geleden tot paus werd gekozen. „Het is me overko men en ik had het niet verwacht. Ik denk niet zoveel aan het feit dat ik be roemd ben. Nu heb je een belangrijke baan, maar over to jaar kent niemand je meer." Hij zegt zijn werk zo goed mogelijk te willlen doen, tot hij er niet meer toe in staat is. Utrechter Mare (51) is sinds gisteren de bekendste ver koper van de daklo zenkrant ter we reld. Met vaste stek op de Oudegracht. Vandaag staat hij er met een bij zonder nummer. Vóórop een foto van een vrolijk lachende paus Franciscus, binnenin het inter view met de Heilige Vader waar bij hij persoonlijk betrokken was. Het eerste Nederlandse interview met deze paus. Een scoop voor Straatnieuws. „Dat is best wel bij zonder, ja." Het interview wordt gepubliceerd in daklozenkranten wereldwijd. Hoe is dat nou, vroeg hij de ka tholieke kerkvorst, om in één klap beroemd te zijn geworden? Die vraag kan nu ook aan hemzelf worden gesteld. De Straatnieuws verkoper is de héle wereld overge gaan. Op alle continenten is zijn trip naar Vaticaanstad als een op vallende stunt ontvangen. Monter: „Ik was helemaal niet zenuwachtig. De vragen kwamen als vanzelf. Daar had ik ook goed over nagedacht. De paus is zo'n aardige, warme man, die stelt je zó op je gemak. Ik vond het eerlijk gezegd een enorme knuffelbeer. Toen we klaar waren met het ge sprek, ben ik samen met hem op de foto gegaan. Toen ik naast hem stond, had ik gewoon zin om hem te huggen." Hij kreeg een rozenkrans van de kerkvader cadeau. Die draagt hij de hele dag om zijn nek. „Ik ben na onze ontmoeting even de giftshop ingedoken, om te kijken of-ie daar soms vandaan kwam. Maar nee dus: het is écht een ro zenkrans die je alleen maar van de paus kunt krijgen." Marc had zelf ook een cadeau voor Franciscus meegenomen. Een kaars, gegoten in de vorm van de Utrechtse Domtoren. Maar het ding gleed bij aankomst in Rome uit de koker en bleef vergeten ach ter in het vliegtuig. „Toen hebben we maar een paar daklozenkran ten cadeau gedaan. Daar was hij ook blij mee." Op de burelen van Straat nieuws in Utrecht barst ondertus sen een mediagekte van jewelste los. In de roes van het succes roept een collega-verkoper: „We gaan naar Den Haag! We gaan ook vra gen stellen aan Mark Rutte!" Mare, sinds twee jaar verkoper van Straatnieuws en inmiddels niet meer dakloos, groeit in één ,lk was helemaal niet zenuwachtig. De vragen kwamen als vanzelf dag uit tot een soort popster. Ie dereen wil een glimp van hem op vangen. De camera's verdringen zich rond zijn magere, goedlachse gestalte, en met steeds meer routi ne doet hij verslag. Hoe hij werd gevraagd naar Ro me te gaan door hoofdredacteur Frank Dries en door Jan-Willem Wits, oud-woordvoerder van de Nederlandse Bisschoppenconfe rentie. Hoe hij zélf ook pas op het allerlaatste moment te horen kreeg met welk doel: „Ik heb twee weken niet geweten waarom we naar Rome zouden gaan. Het kwartje viel bij mij, toen zag ik beelden op televisie zag van het pausbezoek aan Amerika: we gaan naar de paus!" Het moment waarop de Heilige Vader de kamer betrad, vorige week dinsdag, om hier 40 minu ten te praten met de delegatie uit Nederland, zal Mare nooit verge ten: „De deur ging open, je weet even niet wat je moet verwachten, maar hij kwam gewóón binnenlo pen - als een heel gewone man, die je een hand gaf en op de bank ging zitten." Na afloop belde hij meteen met zijn moeder. „Ik bel elke dag met mijn moeder. Vandaag ook weer. Ze is heel trots op mij." Hij is wel gelovig, maar hangt niet één bepaalde religie aan. „Ze ker toen ik nog op straat leefde, heb ik wel eens een schietgebedje gedaan. Verder is het nooit ge gaan. Ik moet wel zeggen: dit be zoek aan de paus heeft iets met me gedaan. Ik weet nog niet pre cies wat, maar het zou kunnen dat er van binnen iets is veranderd." Op deze glorieuze dag van pu blicatie heeft hij een eigen pers chef toegewezen gekregen, in de persoon van Peter Smit. Hij leidt al zijn mediaoptredens in banen, en die zijn er aan de lopende band. Op weg naar het Utrechtse stadhuis - waar burgemeester Jan van Zanen Mare welkom zal heten als een 'kersverse Bekende Utrech ter' - staat hij RTL Nieuws te woord: „Het gaat niet om mijn per soontje. Het gaat erom dat Straat nieuws weer eens op de kaart wordt gezet. Dat is belangrijk voor een boel mensen, die er afhanke lijk van zijn." Peter Smit steekt op de achter grond zijn duim in de lucht. De paus als trending topic, Reuters aan de lijn, meer interviewverzoe- De Nederlandse studente die in Oeganda wordt vermist, is nog niet gevonden. Drie Nederland se politiemensen zochten de af gelopen dagen in het Afrikaanse land mee naar het 21-jarige meis je. Ook gisteren zochten zij met een drone en een helikopter. Er zijn geen sporen van haar gevon den, aldus een woordvoerster van Buitenlandse Zaken in Den Haag. De studente geneeskunde ging voor een stage naar Oegan da. Met een aantal vriendinnen begon ze vorige week woensdag aan een trektocht door natuurge bied Murchison Falls. Bij een wandeling 's avonds verdween ze spoorloos. Facebook en wraakpornoslachtof- fer Chantal gaan opnieuw praten over welke expert in de syste men van Facebook op zoek mag gaan naar de identiteit van dege ne die een seksfilmpje van de jonge vrouw op de site heeft ge zet. De zaak is aangehouden tot 20 november. In de tussentijd gaan de partijen met elkaar in overleg. Facebook kreeg in juni opdracht van de Nederlandse rechter om de gebruikersgege vens te verstrekken van degene die het filmpje van Chantal op de site had gezet. Omdat Face book zegt dat het de gegevens niet meer heeft, moet het bedrijf een externe partij toegang geven. De wereld is Kras 'De paus? Ik vond hem een enorme knuffelbeer' Straatnieuwsverkoper Mare ontmoet paus Franciscus in het Vaticaan. Hij in terviewde de paus voor 113 daklozenkranten wereldwijd, foto Frank Dries door Maarten Venderbosch Mare Straatnieuwsverkoper DEN HAAG AMSTERDAM Nieuwe bestemmingen deze winter! Gran Canaria sdgnv.a. 299 Fuerteventura 8dgnv.a. 299 Senegal 9dgnv.a. 599 Zanzibar 9dgnv.a. 699 Sint Maarten 9dgnv.a. 749 Mauritius lodgnv.a. 1149 Deze zonvakanties zijn inclusief vlucht, transfer of huurauto, accommodatie en reisleiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4