Maakt godsdienst Zeeuwen gelukkig? - >r ZEELAND 15 een ander beeld van het Zeeuwse nieuws 'V' "V^ W - Dnnikenwerk Slotakkoord Opeens zijn ze daar, boven Neeltje Jans. Ze wolken links, ze wolken rechts. Een adembenemend slotakkoord van de zomer tegen een lucht die het licht toch al filterde, foto Mechteld Jansen ^>V Zeeuwen zijn stiktevreeën met het leven. Het CBS constateerde in het rap port 'Welzijn in Neder land' dat inwoners van Zeeland tot de gelukkigste Nederlanders beho ren. Het heeft iets te maken met ruimte en relaties. Danker Jan Oreel weet illustratief meer rede nen voor het geluk te verbeelden. Maar heeft geluk ook nog wat met geloof te maken? Kijkend naar de PZC van 3 no vember zou je het denken. Het ge luk spat van de pagina's ook in een portret van een jong echtpaar uit Arnemuiden waarvoor het geloof belangrijk is. Oreel heeft in zijn boek 'Op zoek naar Zeeland' ook pagina's gewijd aan het geloof. Ik sla ze op en zie weinig dat tot vro lijkheid leidt, het carnaval uitgeslo ten. Heksen en boeken worden door het vuur verteerd, kerken staan in vuur en vlam en rekkelij- ken en preciezen gaan elkaar met Het Woord te lijf. De Zeeuwen lij ken ieder de predikant of pastoor van zijn voorkeur te volgen. Ge loof als bron van geluk, op de kijk plaat lijkt het er niet op. Het christendom verwacht - in haar donkerste variant - niet al te veel van het hier en nu. Maar de hoop is op een volgend, eeuwig le ven gericht. Filosoof Alain de Bot ton schrijft hierover: 'Deze verban ning van hoop naar een afgelegen domein heeft de kerk in staat ge steld de aardse werkelijkheid met een uitzonderlijk heldere en on sentimentele blik te bezien.' En 'juist ongelovigen hebben zo'n sterke hang naar perfectie gekre gen dat ze zich verbeelden dat straks het paradijs hier op aarde kan worden verwezenlijkt.' Het re sultaat is dat gelovigen in het voor deel zijn als het gaat om het erva ren van geluk. Een relatie bijvoor beeld is in de ogen van ongelovi gen in de eerste plaats bedoeld om gelukkig te worden. Vanuit Joods-Christelijke tradities is het huwelijk een ordening waarin vol wassenen samenleven en een vol gende generatie grootbrengen. Liefde is uiteraard de smeerolie, maar het imperfecte van de mens is een gegeven; tegenvallers zijn in gecalculeerd. De eerlijkheid gebiedt te mel den dat het CBS religie niet heeft meegewogen in zijn onderzoek naar Welzijn in Nederland. Na tuurlijk wordt de relatie tussen godsdienst en geluk wel onder zocht. Op 13 november 2015 is er bijvoorbeeld een studiedag van het Dutch Biblebelt Netwerk bij de VU in Amsterdam. Daar staat het 'bevindelijke brein' centraal. De uitnodiging spreekt over een vermeende link van het orthodox protestantisme met 'depressieve gedachten en suïcidale neigingen'. Zou het zo zijn? De hiervoor geci teerde filosoof meent dat juist de wat pessimistische mensvisie, waarin niet op voorhand wordt uit gegaan van het goede, uiteindelijk tot meer erkentelijkheid leidt. Het dankbaar kunnen zijn voor een goeie oogst, een fijn maal of mooi weer is het resultaat. Als je ergens niks van verwacht, valt het meest al wel mee. Misschien is het geluk van nuchtere Zeeuwen geworteld in dat geloof? Wie het weet mag het zeggen. ZATERDAG 7 NOVEMBER 2015 Kiek! ,v - K ,r ±jr -t - t» V ,v-r -T T*. door José Baars Leestips bij deze column en de kerk diensten voor komende zondag staan op www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47