Dompele in kernemelk In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 Docent, priester, dichter, Rotarian, pater, causeur, mensen-mens. Jos Pirenne vond God nooit, maar bleef zoeken. e familie Pirenne uit Tilburg was geen al ledaags gezin. Vader Louis 'van den ele- triek' was elektro technisch ingenieur, maar wel een met een voorliefde voor de schoonheid van taal en lezen. Moeder Nelly schreef brieven aan de lopende band. Hun acht kinderen (vijf zonen, drie dochters) konden ei genlijk niet anders dan die poëtische inslag van hun ouders erven, de kunst van de eloquentie. En dat ge beurde ook. Evenals hun liefde voor muziek. De godsvruchtige familie Pi renne bleef na de zondagmis altijd luisteren naar de organist. Alle kinde ren kregen pianoles. Het resultaat; van de kinderen Pirenne zijn de nodi ge (gedichten)bundels en muziek stukken verschenen. Van de vijf zonen verkozen er vier het priesterschap. Zo ook Jos Pirenne, al hadden al die priesterzonen van va der en moeder niet gehoeven. Je was ze immers al vroeg en voor langere tijd 'kwijt'. Pirenne vertrok na de la gere school naar het kleinseminarie, gevolgd door het grootseminarie, de echte priesteropleiding. Hij sloot zich aan bij de paters Maristen en kwam in 1945 in Hulst terecht. Hoewel hij geboren is in Tilburg, voelde Pirenne zich naar eigen zeggen geen Braban der. Als zoon van een van oorsprong Franstalig Belgische vader en een Gel derse moeder, voelde hij zich in Zeeuws-Vlaanderen prettig, zo dicht bij de grens. Als prefect kreeg hij de studieopdracht geschiedenis leren; een van zijn passies. Nadat hij die stu die had voltooid, ging hij aan de slag als geschiedenisleraar aan het toen malige Jansenius College in Hulst. Pi renne bedacht het acrostichon: Jonge lui, Arbeidt Netjes, Stipt En Nauw keurig In Uw School. De carrière van de Marist met de staalblauwe pretogen nam een vlucht, hij was niet alleen leraar, maar ook pastoor in het land van Hulst, overste en zo maatschappelijk betrokken dat hij op den duur zo'n 28 bijbaantjes had. En dat trekt nie mand, ook niet degenen met Gods ze gen. Pirenne werd ziek en besloot ri goureus te gaan schrappen in zijn ta ken. Hij ging weer lesgeven en deed hier en daar pastoraal werk. Ook kon hij zijn ei kwijt bij serviceclub Rota ry. Hij was zelfs oprichter van de af deling Hulst in 1971, was zelfs voorzit ter en was ook actief bij de Oostburg- se afdeling. Ook als Rotarian verricht te hij veel goede daden. Pirenne was ook nauw betrokken bij de begelei ding van de veranderingen in de kerk na het tweede Vaticaans Concilie. Hij zei daarover: „Ik juich niet alle veran deringen toe, maar verandering is wel goed. De kerk moet de taal van dit moment spreken, de taal van de mensen." Eind 1975 werd Pirenne benoemd in de parochie Schoondijke en Slijk- plaat, bijna een jaar later, hij was toen 58, kreeg hij de vraag of hij pas toor wilde worden in Oostburg. Het lesgeven in Hulst combineren met pastoraal werk in Oostburg, werd hem door zijn arts afgeraden. Het werd kiezen tussen jongeren en colle- gas', of de besognes van een dwars doorsnede van de bevolking. Hun hoogte- en dieptepunten delen. Dat, én het tekort aan priesters, deed Pi renne besluiten de Oostburgse paro chie te dienen. Hij voldeed daarmee aan een eis van zijn arts. Die wilde dat hij het Land Van Hulst zou verla ten, omdat hij anders ja zou blijven zeggen tegen allerlei functies en hulp vragen. Het nijpende tekort aan priesters ging Pirenne altijd aan het hart. „Als God voor mijn neus zou staan, zou ik zeggen: Verdorie! Stuur eens wat meer priesters! Het is jouw kerk, God!" Vloeken vond Pirenne niet zo'n probleem. „Ik vind dat hetzelfde als bidden. Je roept hem toch aan? Nou dan." In die periode begon hij ook aan het dichten. In totaal versche nen vijf bundels van zijn hand, een talent waarvan hij eerst niet ver moedde dat hij het bezat. In 1988 nam hij afscheid van de Eli- giusparochie in Oostburg en hij trok zich terug in een groot Maristenkloos- ter in de Achterhoek, om zijn opvol ger niet in de weg te lopen. In 1998 werd hem gevraagd of hij wilde te rugkeren naar Hulst. Dat wilde hij wel, graag zelfs, maar wel pas nadat de Ravelijnmavo daar helemaal ver bouwd was tot retraite van de Maris- tenpaters. Want hij had geen zin om in de troep te zitten. In 2005 vierde hij (toen 86) zijn zestigjarig priester schap met een tot de laatste stoel ge vulde feestelijke eucharistieviering in de Willibrordusbasiliek. Een kerk Jos Pirenne vol bewonderaars, kennissen en vrienden, want hij was ontzettend ge liefd. Van het gezin Pirenne is nog maar één zoon in leven, een Trappis- tenpater, ook al ver op leeftijd en in die hoedanigheid in ruste. Familie kan zodoende niet over Jos Pirenne vertellen. Vrienden en bewonderaars had hij zoveel, dat iedereen zijn ei gen herinneringen koestert aan het manneke dat God hij naar eigen zeg gen nooit vond, maar immer bleef zoeken. Gesterkt door het sacrament van de zieken, is de beminnelijke Pi renne uiteindelijk in De Blaauwe Hoeve in Hulst overleden. Streektaal Van 't voorjaer overlee Jan de Voogd, een Zeêuw in arte en nie ren, oud-gedeputeerde en ok goed voe eêl wat gedichtjes en verhalen. Eên van z'n schrief- sels inspireerd'n me toet het vol gende verhaal. Wullem en Coeba konne gin guus kriege. Wat a ze ok prom- beerden en oe a ze het ok deeë, het gieng nie. De eêste tied gaf dat nog vee vreugde, wan probere is gin straf, mae a t'r nie gebeurt wat a je graag wil, wor zelfs seks min der leuk. Ja, noe is dat glad anders, noe bin d'r tinten gries daè a Wul lem en Coeba nog noait van ehoaren ao. Ze zoue het nie glöve en a ze het glööfd'n zou ze het rao- rig vinde, vies gewoon. Mie je neu- ze of je tonge, je mö t'r toch nie over dienke. Zuge en sabbele! En je kunstgebit los gae zeker? "Wat werk is toch dat!", zoue ze zegge. Bovendien, je kan wé van aolles uutaele, mae a je 't nie in 't goeie gatje doet, komme d'r op zo 'n me- niere ok gin kinders van. En om mekaore mie een zwepe te slaen en op mekaores rik rond d'n taefel te krupen, daè wordt de vrucht- baerheid ok nie mie bevodderd. In de jaeren vuuftig were d'r ok gin vruchtbaerheidsklinieken daè a ze zaaie mie vee technische mid dels. Noe ka je op je vuvenzestig- ste zegge 'me neme nog een kak- kernistje'. Dat is glad een andere waereld as die van Wullem en Coeba. Die verlangd'n naè guus en ze tobbeld'n. Voe zoiets gieng je ok nie naè d'n dokter. De pas toor ao ze wè wille'n elpe, wan die ao graag nieuwe klanten, mae kon ok gin iezder mie anden bre- ke. Kortom in dien tied was dat een drama. Daè were wè wat pae- re- en koeiemiddels liek as vee melk drienke en aever ete, wan koeien en paerden krege elk jaer een kalf of een kachel, mae ok dat bleek het wonder nie toet stand te briengen. Oesters en pilk schene ok te elpen, mae oe lekker ok, het werkt'n nie. Gelukkig mae a ze ok nie wiste an wie at het lag, an Coe ba of an Wullem. Dat ao mis schien nog een ööp ellende op 'ele- verd. Verwiete dee ze mekaore nie, daè was ulder liefde te groat voe. Op een dag kreeg Wullem uutslag op z'n elfde vienger. Dat maekt 'n um ongerust.Goeie raed is diere, dus Wullem zocht een goedkoop adres en vroeg an Le- vien de Nooier, de paereknecht op d'oeve, wat at het zou kunne we- ze. Levien ao negen guus, dus die kon wete of a je deur overmaetig gebruuk uutslag kon kriege. Le vien zei a dat nie kon, mae dat het misschien ruugte was. "Een paer dagen an een stik, voe a je naè bé de gaèt, onderdompele in een glas kernemelk en het is over", luudd'n 't advies. Dat viel mee. Vertelle doe 'k het daèrom nie, docht Wullem, anders gaè ze d'r eigen d'r ok nog mie bemoeie. 's Aevends voe at 'n naè bè béde goeng, gieng 'n in 't keukentje de behandeling volgens 'recept Le vien' uutprobere. Net at 'n lekker an't dompelen was, kom Coeba vrom van de zolder en zag Wul lem bezig. Weet je wat a ze zei? "Wullem, wat doe je noe toch? 'k Wist glad nie a j'n eêst most vuile voe a je naè béde kwam." Reacties:Werrilaan 21,4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail:cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Nae een maend is dit stikje ok nae te lezen op www.zeeuwsezan- ger.nl ZATERDAG 7 NOVEMBER 2015 Klein van stuk, groot van hart In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Sheila van Doorsselaer Jos Pirenne, de beminnelijke allemansvriend, achter de lessenaar in de Willibrordusbasiliek In Hulst, het po dium van waar hij zijn publiek toesprak, verwonderde, troostte en deed (glim)lachen. foto Peter Nicolai 13 maart 1918 2 juli 2010 Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl door Engel Reinhoudt Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45