Staten doof voor volksliedplan D66 i CA Literaire salon en film in Vlissingen PZC COLOFON Levensverhaal Geert van Oorschot in dundruk 10 ZEELAND Geert van Oorschot was een spraakmakende uitgever. Nu verschijnt het levensverhaal van de boekenman in dundruk. MIDDELBURG. Het leek zo'n aardig plan. Tijdens de algemene be schouwingen van Provinciale Sta ten lanceerde D66 gisteren het project 'Een nieuw volkslied'. Maar nadat gedeputeerde Ben de Reu er gehakt van maakte, durfde geen enkele fractie het te steunen. Het Zeeuwse volkslied is bijna een eeuw oud en door taal en in houd niet herkenbaar als lied van alle Zeeuwen, betoogde D66-frac- tievoorzitter Ton Veraart. Het wordt volgens hem nog maar wei nig gezongen. Hij wil het Zeeuwse volkslied niet bij het vuilnis zetten, net zo min als het Zeeuws-Vlaamse. In het project dat hem voor ogen stond moeten bestaande volkslie deren als erfgoed meer bekend heid krijgen. Daarnaast wil hij ook dat er meer nieuwe liederen over Zee land worden gecomponeerd en ge schreven. Hij dacht aan een com petitie met voorrondes, een afslui tend evenement en een prijs. De Reu, PvdA-gedeputeerde van cultuur, vond zoiets niet een taak voor de provincie. De tekst is inderdaad verouderd, spotte hij. Vrouwonvriendelijk, omdat het gaat over 'het land dat zijn zonen prijst', obesitasbevorderend, van wege 'goed Zeeuws, goed rond' en door de Zeeuwse bondscoach Dan ny Blind klinkt 'Oranje en Zee land, dat is leus' nu ook een beetje wrang, aldus De Reu. Bovendien hebben we al 'Aan de kust' van Blof, 'Meriete' van Surrender en 'Spreek Zeeuws met me' van de Hobbyisten. Niet doen, adviseerde hij. Behalve D66 was iedereen het met hem eens. TOYOTA AURIS HYBRIDE UIT VOORRAAD LEVERBAAR Koop in 2015* en profiteer 5 jaar lang van 14 bijtelling Toyota Auris 5-deurs prijs vanaf: 24.395 Toyota Touring Sport (station) prijs vanaf: 25.695 CAPPENDIJK TOYOTA TERNEUZEN Alleen al als je naar de foto van de man kijkt. De qua- siboze blik, de al tijd aanwezige si gaar, de anarchis tendas - een strikje met flappen. Daar staat iemand. Je zou er een geluidsopname bij moeten heb ben om de sonore bromstem te horen. Dan is het plaatje com pleet en krijg je zo een vleug siga renrook in je neus. Flamboyant en zwierig, meeslepend en over tuigend. Dat is Geert van Oor schot. Uitgever. Schrijver. Vlissin- ger. Het is altijd link met een ver haal als dit. Vraag eens rond en zie wat de naam Van Oorschot te weegbrengt. Bij - laten we zeg gen - jonger dan dertig krijg je een glazige blik retour. Twee vor stinnen en een vorst, Mijn tante Co letal Ze hebben er nooit van ge hoord. Bij de iets en zeker bij de veel ouderen klinkt meteen een zucht van herkenning en bewon dering. Coleta! Vlissingen! Wie een beetje thuis is in boekenland zal ook de Russische bibliotheek meteen voorbij laten komen. Hoogste tijd om de Zeeuwse zoon Geert van Oorschot (1909- 1987) voor eens en altijd op de kaart te zetten. Dat doet Arjen Fortuin. Gisteren verscheen zijn biografie Geert van Oorschot, uitge ver. Een uitgave in dundruk - hét kenmerk van de uitgaven van Van Oorschot - ruim 750 pagina's in totaal. Met leeslint, ook dat. Af gelopen woensdag promoveerde Fortuin (1971) aan de Universiteit van Amsterdam op het levensver haal. Fortuin is coördinator litera tuur bij NRC Handelsblad, alles wat met fictie te maken heeft komt op zijn bureau. Hij studeer de economische en sociale ge schiedenis. Tijdens de Week van de Biografie in 1995 kwam hij in contact met de Werkgroep Bio grafie en werd eindredacteur van het Bulletin Biografie. Zo maakte hij kennis met bekende biogra- 'Van Oorschot fascineerde me: een innemende bullebak, die in niets op mij leek' fen als Koen Hilberdin (Paul Ro- denko en Hans Lodeizen), Wam de Moor (J. van Oudshoorn) en Herman de Liagre Böhl (Herman Gorter en Floor Wibaut). For tuin: „Een boek, dat één persoon doorgrondt, sprak me erg aan. Thuis hadden we een paar deel tjes uit de Russische Bibliotheek, die Van Oorschot uitgaf. Die uit gaven vond ik chic. Toen ik in 1995 of 1996 Brieven van een uitge ver las, bleek dat Van Oorschot zelf helemaal niet zo chic was. Zo werd ik door hem gefascineerd. Hij was een innemende bullebak, die in niets op mij leek." Dat laatste klopt. Arjen For tuin komt bescheiden en be schaafd over, hij zal niet meteen alle aandacht naar zich toetrek ken. Nee, dan Van Oorschot. Wie hem meemaakte heeft het over zijn overtuigingskracht, zijn werklust, de wijze waarop hij boekhandelaars altijd een voor hen te groot aantal boeken aan smeerde zonder recht op retour. Populair gezegd: hij 'lulde' ze on der tafel. Met die dadendrang bouwde hij na de Tweede We reldoorlog een spraakmakende en sucesvolle uitgeverij in Am sterdam op. „Hij had de moed", zegt Fortuin, „om toen jonge en nog onbekende schrijvers als W.F. Hermans en Gerard Reve een podium te bieden. In het be gin van hun loopbaan heeft hij hen gekoesterd. Toen er geld te verdelen viel liep het mis." Met Hermans kwam het zelfs tot een hele pijnlijke breuk. Van Oor schots zoon Guido, die zelf moord zou plegen, was in i960 zestien jaar toen hij met de Che vrolet van zijn vader in Amster dam ging joyriden. Hij beschadig de drie auto's en reed zijn vaders auto tegen een lantaarnpaal. Van Oorschot liet Hermans weten, dat hij niet veel geld beschikbaar had, omdat hij de schade aan vier auto's moest vergoeden. In een volgende brief sprak hij over drie auto's, omdat hij zijn eigen wa gen niet meerekende. Hermans reageerde daarop dat het hem ge noegen deed het aantal bescha digde auto's in een maand met één te zien verminderen. En merkte ook op dat Van Oorschot een WA-verzekering moest over wegen. Fortuin: „Dit is een punt waarop ik geneigd ben partij te trekken voor Van Oorschot. Die lag sinds dat voorval op ramkoers De biografie van Geert van Oor schot (1909-1987) wordt zondag 8 november gepresenteerd in bio scoop Cinecity in Vlissingen. Oud-journalist Kees Sorgdrager verzorgt een literaire salon: een gesprek met Arjen Fortuin, de schrijver van het boek. Ter gele genheid van de presentatie wordt de in 1981 uitgebrachte film Twee Vorstinnen en een vorst vertoond. De film is gebaseerd op autobio grafisch werk van Van Oorschot en is opgenomen in Vlissingen en Middelburg. Er zijn hoofdrollen voor Citty Courbois en Jan De- cleir. Linda van Dyck speelt Cole ta, de tante die de jonge Van Oor schot wegwijs zou hebben ge maakt in de wereld van de seksua liteit. door Ernst Jan Rozendaal Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0581510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt een e-mail met directe toe gang tot de E-paper en een persoonlij ke tegoedbon voor het ophalen van de zaterdagkrant. Abonneren, wijziging vakantieservice? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Gruijthuijsen Commercieel directeur regio Zee land Tessa van Waarde Advertenties Afdeline Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118-434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy state ment op www.pzc.nl Kentekenregistratie in 2015 Mr. F.J. Haarmanweg 58 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751 Prijzen inclusief BTW, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Wijzigingen voorbehouden. Distributeur: Louwman Parqui B.V. Meer info: bel gratis 0800-0369 of kijk op www.toyota.nl Zeeland heeft ei door Jan van Damme Arjen Fortuin, biograaf Geert van Oorschot met Linda van Dyck, 1981. foto archief Wim Riemens Vertoning film om 13.00 en 16.15 uur. Literaire salon vanaf 15.00 uur, met signeersessie. Het boek van Arjen Fortuin is getiteld Geert van Oorschot, uitgever - Uitge verij Van Oorschot, gebonden met stofomslag, 765 pagina's, 45,- euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42