Oud vliegtuig voor de koning? €1T6,00 €49,5° Veel vragen over fatale verkeersruzie Deskundigen vrezen tweedeling Gemeenten stellen de behandelkosten vaak boven de beste zorg. Dus nemen ouders het heft in eigen handen. NIEUWS 3 ZOETERMEER. Psychiater Michiel Bosman ziet ze geregeld in zijn elf praktijken: wanhopige ouders die zien dat hun kinderen psychische hulp nodig hebben, maar via de gemeenten niet verder komen. En ze zijn bereid daarvoor een prijs te betalen. Bij GGZ-instelling Dok ter Bosman is het uurtarief 96 eu ro. Desondanks kunnen de praktij ken al die aanvragen nauwelijks aan. Wekelijks komen honderdvijf tig van die aanmeldingen binnen, dat waren er vorig jaar nog vijftig. De jongeren lopen bijvoorbeeld vast op school doordat ze gedrags problemen vertonen. Ouders zoe ken naar een oorzaak. „Dan horen ze van een specialist dat ze over 26 weken aan de beurt zijn, omdat hun gemeente niet genoeg behan delingen heeft ingekocht", be schrijft Bosman. Een deel van de ouders weigert zo lang te wachten en besluit het heft in eigen han den te nemen. Bosman: „Ze zeg gen tegen ons: regel het maar." Zelfstandige kinder- en jeugdpsychiaters in Amsterdam constateren dezelfde ontwikke ling. „Ouders lijken zich bewust te worden van wat de veranderin gen in de jeugdzorg voor hen bete kenen. Ze willen graag vrijheid bij de keuze voor een behandelaar", zegt Elma Thiel, kinder- en jeugdpsychiater. Collega Thomas Lenz: „Dat speelde voorheen niet. Nu heeft zo'n 20 procent van de cliënten hiermee te maken." Het lijkt een trend, constateert ook de afdeling Kinder- en Jeugdpsychiatrie van de Neder landse Vereniging voor Psychia trie (NVvP). „We hebben geen harde cijfers, maar horen het steeds meer van praktijken in heel het land", aldus voorzitter Robert Vermeiren. Ouders proberen niet alleen de wachtlijsten te ontwij ken, ze gaan ook om de gemeen ten heen als ze niet de beste be handeling voor hun kind krijgen, niet willen dat de gemeenten hun medische dossiers kunnen inzien of de door hun gewenste behan delaar buiten de gemeente ligt. Kinderombudsman Mare Dul- laert concludeerde vorige week al dat gemeenten te vaak de behan delkosten boven de beste zorg voor het kind stellen: „Nu lijkt het er op dat de uitspraak 'wie betaalt, bepaalt' steeds meer gaat gelden. Een gemeente mag op de kosten sturen, maar dat moet altijd in ba lans zijn met de beste behande ling voor een kind." De Afdeling Kinder- en Jeugdpsychiatrie vindt het een zor gelijke ontwikkeling dat ouders om de gemeenten heen gaan. Ver meiren: „Zo dreigt een tweede ling. Slechts een deel van de ouders kan de zorg voor hun kind zelf betalen." Het huidige regeringstoestel, de PH-KBX, heeft zijn beste tijd gehad en moet in 2017 wor den vervangen. De onderhouds kosten lopen snel op en er is ir ritatie over de beperkte actiera dius, waardoor het vaak met een tussenstop moet vliegen. De Braziliaanse vliegtuigbou wer Embraer leek de gedood verfde kandidaat om het nieu we vliegtuig voor kabinet en ko ning te bouwen. Eerder lekte al uit dat het kabinet dacht over de aanschaf van een luxe Em braer 190 als het nieuwe rege ringstoestel. Kosten: 40 miljoen euro. Niet iedereen in het kabi net ziet dat zitten, blijkt nu. „Er zijn hele goede toestellen op de markt die erg mooi zijn inge richt en pas een paar jaar in ge bruik zijn", zegt een ingewijde. „Dat zou een stuk goedkoper zijn dan zelf een nieuwe te la ten bouwen." Zeker één van de drie betrok ken bewindslieden (Rutte, Hen nis of Schultz) is voorstander van deze optie. Het besluit volgt rond de jaarwisseling. „Het kan ook iets later zijn, 'Er zijn heel goede toestellen op de markt die erg mooi zijn ingericht en pas een paar jaar in gebruik zijn' want dit vereist veel afstem ming", zegt een bron. Ook het Koninklijk Huis heeft een stem in de discussie. Hoe de koning denkt over een tweedehands toestel is niet bekend. In de Tweede Kamer lopen de menin gen vooralsnog uiteen. De WD vindt dat bij de aanschaf vooral op de prijs moet worden gelet, en staat daarom niet nega tief tegenover het idee. Voor de PvdA speelt ook duurzaamheid een belangrijke rol. ■57% H0TELDEAL.NL/K11071 t088-0331506 ROTTERDAM. Een man en vrouw uit Rozenburg, gemeente Rotter dam, zitten nog vast na een ge welddadige verkeersruzie dins dagavond waarbij een man om het leven kwam. De 54-jarige man uit Rozenburg overleed na dat hij ruzie had gekregen met een andere automobilist. De exacte doodsoorzaak was giste ren na sectie echter nog niet dui delijk, meldde de politie. Het onderzoek naar de verkeers ruzie is nog in volle gang. Toen de politie dinsdagavond ar riveerde bij het opstootje, werd de 54-jarige man in bedwang ge houden door een 27-jarige auto mobilist en plaatsgenoot, diens vriendin van 26 en een 50-jarige passant. Hij was toen al niet meer aanspreekbaar. Hulp mocht niet meer baten, de man over leed kort daarna. De passant is vrijgelaten. Het besluit of het stel langer blijft vastzitten, valt in de loop van het weekeinde. PADMA ZATERDAG 7 NOVEMBER 2015 BHAKTAPUR. De Engelse voetballer David Beckham be- van de 1.500 scholen is die UNICEF in de zes maanden 1» Clcll DClll/Ul zocht gisteren een school in de Nepalese stad Bhaktapur. na de aardbeving in Nepal heeft opgezet. Zo wil de orga- Tï TV"! Tl CF H'' voetb3'de er en speelde er tafeltennis. Of hij ook met nisatie voorkomen dat kinderen te lang verstoken blijven Aid «tüULrt V 11 ±s^ pingpongballetjes zijn beroemde 'bochtjes' kan maken, is van de lessen en dan helemaal niet meer terug naar niet duidelijk. Wel dat hij de school die hij bezocht één school komen, foto Narendra Shrestha/EPA Wanhopige ouders betalen zelf hulp kind door Ellen van Gaaien door Edwin van der Aa DEN HAAG. Koning Willem- Alexander krijgt mogelijk geen nieuw regeringsvliegtuig, maar een tweedehandsje. Binnen het kabinet gaan stemmen op om het huidige regeringstoestel niet te vervangen door een nieuw vliegtuig, maar te zoeken naar een gebruikt alternatief. Dat kan zeker 10 miljoen euro schelen. Zie verder pagina 10 3 dagen Twente met gratis upgrade! Hampshire City Hotel - Hengelo 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet v Upgrade Superior kamer t.w.v. 45 pp ■s Gratis wandel- en fietsroutes Bezoek de steden Hengelo en Enschede voor meer informatie ma-vr: tot 23:00 za-zo: tot 17:00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3