'Ik praat graag overal over mee' Meldkamer Zeeland proeftuin voor nieuwe landelijke dienst 4 ZEELAND Een noodgeval en geen idee waar je precies bent? Bij 112 kun je automatisch locatie doorgeven en foto's doorsturen. JV- MIDDELBURG. Zeeland heeft de pri meur. Wie een noodgeval meldt aan brandweer of ambulance kan voortaan automatisch zijn exacte locatie aan de meldkamer doorge ven. Ook is het mogelijk direct fo to's door te sturen, zodat de cen tralist de ernst van de situatie be ter kan inschatten. De gezamenlijke meldkamer van de Veiligheidsregio Zeeland is als eerste in Nederland een proef begonnen met deze dienst, Fo- toii2 genoemd. De test duurt een jaar en kan bij goede ervaringen ook elders in het land en voor de politie worden geïntroduceerd. Bij een 112-melding kan de cen tralist een bericht sturen naar de smartphone van de melder. Die hoeft alleen op een link te klik ken, waarna de locatie automa tisch wordt verzonden naar de meldkamer. Vervolgens krijgt de melder ook de mogelijkheid om één of meer foto's van het inci dent te maken. Ook deze worden direct verzonden. „Flet grote voordeel is dat er geen applicatie nodig is", zegt Jan Dijkshoorn van Dijcotec, de firma die Fotom heeft ontwikkeld. „Je hoeft dus niets te downloaden." Het systeem werkt op alle typen smartphones en wordt automa tisch geüpdatet voor nieuwe mo dellen en versies. Om de locatie door te geven moet de gps-functie van de telefoon wel aan staan. De centralist kan het bericht naar de melder van het incident indien nodig ook in andere talen versturen. Omstanders kunnen eveneens foto's van het incident doorgeven, maar dan door op hun smartphone naar de webpagina www.foto112.nl te gaan. Gemaakte foto's worden niet opgeslagen op het toestel en bij de meldkamer na een uur gewist. Fotom is een welkom extra hulpmiddel, zegt Malu van der Weele, teamleider van de meldka mer. „Het komt vaker voor dan je denkt dat mensen niet precies we ten waar ze zijn. Voor ons is het daarom een prima systeem. Het blijft altijd een aanvulling, maar we denken wel dat het een mooie aanvulling is." De dienst kan onder meer haar nut bewijzen bij toeristen die in Zeeland verblijven en ter plaatse niet altijd goed bekend zijn. Ook bij incidenten in vakantieparken wordt het op deze manier moge lijk om sneller te bepalen waar de hulpdiensten precies moeten zijn. FOTOll2.nl FOT0112.nl vragen aan Jordi Bot die meedoet aan de interna tionale Model European Parliament conferentie „Het is eigenlijk een vorm van de batteren, zoals het Europees Parle ment dat doet. Leerlingen worden verdeeld in commissies en zij moe ten een plan of oplossing beden ken bij een vraagstuk, daar wordt vervolgens over gedebatteerd." „In de landelijke ronde moest ik met mijn commissie een oplos sing bedenken voor de schulden van de Zuid-Europese landen. Mijn idee was om de schulden van, bijvoorbeeld Griekenland, deels kwijt te schelden. Die zijn echt te hoog om helemaal af te be talen. Na mijn presentatie kreeg ik bijna heel de commissie mee!" „Ik vind het leuk om overal over mee te praten en mijn mening te laten horen. Dat is allemaal begon nen toen ik bijna vijf jaar geleden kinderburgemeester was in Goes. Maar het is niet zo dat ik de poli tiek echt in wil hoor, hoor." „Ik deed eerst mee aan de provin ciale ronde en mocht met acht an dere Zeeuwse leerlingen door naar de nationale conferentie. We hebben daar weer veel vergaderd en gedebatteerd. We bezochten ook de Eerste Kamer in Den Haag. En nu zit ik opeens bij de elf Ne derlanders die naar Berlijn gaan." „Zoals in iedere ronde, beden ken we per commissie plannen waar we met zijn allen over gaan debatteren. Allemaal in het Engels dit keer, want de leerlingen ko men uit heel Europa. We gaan ook het Duitse parlement bekij ken en dineren bij de Nederland se ambassade. Ik verblijf de hele week bij een gastgezin. Hopelijk leer ik er veel van, het lijkt me vooral heel interessant om te zien hoe andere Europeanen denken." Politie jaagt op graffitispuiter De politie doet onderzoek naar diverse gevallen van bekladding van eigendom men van de gemeente Veere met graffiti. Tussen 24 en 26 oktober zijn ver schillende objecten in Aag- tekerke, Gijpskerke en Domburg met graffiti be smeurd. Met zwarte verf werd 'RUFF' en 'RUFF DEIR' op onder meer een welkomstbord gekliederd. De gemeente heeft de graf fiti inmiddels verwijderd. Zij heeft aangifte gedaan, de politie zoekt getuigen. Mensen die iets hebben ge zien, kunnen contact opne men met de politie via 0900-8844. Beroepsvisser weer in de fout Een beroepsvisser uit Yer- seke die herhaaldelijk met verboden vistuig en zon der ontheffing aan het vis sen was in de Oosterschel- de, is deze week opgepakt. Dat meldde de Nederland se Voedsel- en Warenauto riteit (NVWA) gisteren. De man wilde ook na diver se waarschuwingen zijn vistuig niet weghalen. Daarop hebben inspec teurs van de NVWA het materiaal waarmee paling, krab en kreeft wordt gevan gen, in beslag genomen. Te gen de visser is proces-ver- baal opgemaakt. Om paling de tijd te geven om te groeien en visstand te laten herstellen, mag er in Nederland van 1 septem ber tot 1 december niet op worden gevist. Opnieuw olie bij Flinterstar Rond de voor Zeebrugge gezonken Flinterstar is op nieuw olie aangetroffen. Volgens een schipper die gisteren langs het schip voer, ligt er een oliespoor van enkele honderden me ters. De combinatie Mul traship-Smit rondde don derdag juist het afpompen van de olie uit het op 6 ok tober gezonken schip af Al le olie zou dan ook weg zijn. Of de Flinterstar op nieuw olie lekt, is onbe kend. Het komt ook voor dat andere schepen van de gelegenheid gebruik ma ken rondom een gezonken schip illegaal hun eigen bil ge (oliehoudend afvalwa ter) te lozen. Het is ondui delijk of hier sprake van is. water 1,. t specialist Waterontharders www.water-specialist.nl ~&*T. Goes T 0113 323523 M 06 57324260 Telefoon vertelt bij 112 exact waar hulp nodig is door Rolf Bosboom De centralist ziet de locatie van de melding in beeld, foto Lex de Meester Contact U heeft zojuist 112 gebeid. Klik op deze link om uw locatie te bevestigen aan de centralist. www.foto112.nl Deze informatie wordt alleen gebuikt voor hulpdiensten. Wanneer het veilig is, kunt u een foto van de situatie sturen met onderstaande knop. MAAK FOTO Deze gegevens worden niet openbaar, maar kunnen gebruikt worden voor incidentenonderzoek. Uw foto is verstuurd. Wanneer nodig kunt u nog een foto verzenden. MAAK NOG KD EEN FOTO De Fotol 12-methode: 1. Klik op link die meldkamer stuurt. 2 Nadat locatie is ontvangen stuurt meldkamer 2e bericht. 3. Maak een foto. 4. Foto verstuurd. 5 Jordi Bot (16) uit Goes vertrekt morgen naar Berlijn voor een in ternationale conferentie, waar middelbare scholieren uit de EU het Europees Parlement nadoen. •t Wat houdt het Model European Parliament in? Kun je een voorbeeld noemen? 3 Is politiek op jouw leeftijd niet erg suf? Waarom doe je mee? 4 Wat moest je ervoor doen om naar Berlijn te mogen gaan? 5 En wat gaan jullie daar doen? DOMBURG YERSEKE ZEEBRUGGE En tAWtór! K'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36