61% TOSS Vooral opvang in arme gemeenten Zaak Thermphos kan provincie geld kosten Slachtoffer stalken is zwaar teleurgesteld Sinterklaas 2 ZEELAND De Stelling Reageer op pzc.nl Sesamstraat hoort op het publieke net. Uw Mening Jorian weer in eigen huis Tante Coleta was kuis Tol tunnel stijgt niet paul kusters zaterdag Maikel Harte Het is toch verbazing wekkend wat veran deringen in een sin terklaasfeest teweeg brengen. Niet alleen wat Zwarte Piet betreft, maar in Oostburg is er beroering omdat de harmonie niet langer bij de in tocht betrokken is en in Terneu- zen omdat de aankomstplaats ge wijzigd wordt. Wat een luxe dat wij ons hier tussen al het wereld leed druk over kunnen maken. Vo rige week zaterdag stond er in de (Zeeuws-Vlaamse) PZC zelfs een Aan de binnen haven kunnen de kinderen hem van een meter afstand aan zien komen analyse van een halve pagina over de nieuwe aankomstplaats met daarin een oproep aan de burge meester om de aankomst te boy cotten. Een oproep tot een boycot hoort eigenlijk niet in een analyse thuis. Bovendien gaat het om een kinderfeest, en kinderen boycot je niet. Ik ben blij dat er eens gepro beerd wordt aan de binnenhaven aan te komen. Ik stond mij al ja ren te ergeren aan de Veerhaven, geen enkel kind kon de sint daar echt aan zien komen. De sint kwam altijd aan bij het ponton van het vroegere veer naar Hoede- kenskerke en op het ponton mocht (terecht) nooit iemand staan. Je moest als kind 150 meter verder op de zeedijk staan wilde je er een glimp van kunnen zien. En dat is ver voor kleine mensjes, en dan stond je ook nog eens vol in de wind en in de kou. Want bin nendijks of buitendijks, dat scheelt een jas. Aan de binnenha ven kunnen de kinderen hem van een meter afstand aan zien ko men, op een plek die wat warmer aan zal voelen, die midden in je stad ligt, met genoeg parkeergele genheid en ik hoorde dat aan de veiligheid wordt gedacht. Oh ja, ik las nog dat de band met het water door de nieuwe aankomstplaats verkwanseld wordt? Hoezo? De binnen- en pleziervaart die daar ligt is toch niet minderwaardig? Als hij nou met een koets vanaf de Tractaatweg aankomt zeg ik je hebt gelijk, maar nu toch niet? Geef het een kans en daarna zien we wel hoe het was. Vol verwach ting klopt mijn hart. Geld maakt gelukkig. 416 reacties toosenhenk.nl O VEEL GEËMOTIONEERDE FANS BELLEN HILVERSUM PINO MAS SERUST ACHTER EEN t>ECOt>ER( ALS tSE REST VAN SESAMSTRAAT MAAR SLIJPT O Jorian Weststrate woont weer in zijn eigen apparte ment in Kortgene. Hij vluchtte half oktober het huis voor begeleid wonen uit, omdat hij met de dood bedreigd werd door een huisgenoot. Deze huisge noot is door stichting Ar duin (eigenaar van de wo ning) elders onderge bracht. Jorian Weststrate had ook aangifte bij de poli tie gedaan van de bedrei ging. Volgens de vader van Jorian is besloten de huis genoot niet te vervolgen omdat hij inmiddels uit het huis is geplaatst. Geert van Oorschot (1909- 1987) beschreef als R.J. Pes- kens in een roman hoe zijn 19-jarige tante Coleta hem verleidde. Dat verhaal werd in 1981 verfilmd. In de gisteren verschenen bio grafie Geert van Oorschot, uitgever van Arjen Fortuin wordt het verhaal ont kracht: „Het is onwaar schijnlijk dat het in de Vlis- singse duinen toeging zo als Peskens beschrijft." De tol in de Westerschelde- tunnel gaat toch niet om hoog. Vorige maand werd aangekondigd dat er per au to een dubbeltje meer zou moeten worden betaald. Vanaf 2012 waren de tarie ven al gelijk. Gisteren draai de gedeputeerde Harry van der Maas het besluit terug. Het extra geld is niet nodig omdat er genoeg passanten door de tunnel gaan. Mensen ROTTERDAM. De langdurige op vang van vluchtelingen rust bijna volledig op de schouders van het arme deel van Neder land. Waar de honderd rijkste ge meenten samen precies drie nieuwe langdurige opvangloca- ties beschikbaar stellen, zorgen de armste honderd gemeenten samen voor zestien nieuwe loca ties. De rijke gemeenten beklemto nen dat achter het kleine aanbod van semi-permanente opvang geen onwil schuilt. Volgens een woordvoerster van villadorp Ro- zendaal is er simpelweg geen ge schikte plek voor vluchtelin genopvang. Dat zou ook gelden voor de Ronde Venen. Het gaat te ver om te zeggen dat het vermogende deel van Ne derland niets doet. Op het ge bied van crisisopvang (72 uur), in sporthallen en leegstaande ge meentekantoren, leveren de rijke gemeenten juist méér inspannin gen dan de rest van het land. Wat ook een rol speelt, is dat zich onder de arme gemeenten veel grote steden bevinden. Die nemen hun verantwoordelijk heid wel. Een andere reden dat minder welvarende gemeenten openstaan voor de komst van een azc, is de werkgelegenheid die hiermee gepaard gaat. Ruim 30 procent van de Ne derlandse gemeenten heeft de af gelopen maanden een vorm van opvang verleend of toegezegd aan vluchtelingen. Van de 393 ge meenten stelden er 125 ruimte be schikbaar. In de meeste gevallen (101) ging het om crisisopvang voor een paar dagen. Een kleiner deel van de gemeenten, (onge veer 8 procent) werkt ook mee aan opvang voor langere tijd. Daarbij gaat het om noodopvang voor een paar maanden tot een paar jaar, of om de komst van een nieuw asielzoekerscentrum. Als de datum 9 mei 2016 niet wordt gehaald, kost dat daarna 800.000 euro per maand aan be heerskosten. Dat heeft gedepu teerde Jo-Annes de Bat gisteren meegedeeld aan Provinciale Sta ten. Hij gaf een chronologische opsomming van wat er bij de sa nering is gebeurd. Begin deze week werd bekend dat daar voor een half miljoen euro aan materi aal zou zijn verdwenen. De Bat heeft het overigens nog steeds over 'vermeende onre gelmatigheden'. Die zijn hem op maandag 19 oktober gemeld door de vennootschap die verantwoor delijk is voor de sanering, Van Citters Beheer (VCB). De provin cie is daarvan toezichthouder. Op 20 oktober heeft De Bat zijn collega-gedeputeerden ingelicht en later die week in vertrouwen de Statenleden van de commis sie bestuur. Die vrijdag (23 okto ber) is er ook een overeenkomst getekend tussen VCB en de aan nemerscombinatie Decontamina tion Services (DS) dat het pro bleem moet worden opgelost zonder vertraging. De verdwe nen goederen zijn inmiddels te rug op het Thermphosterrein. Eerder deze week kwamen er meerdere verklaringen van DS, waarin Sagro uit 's-Heerenhoek en Mourik uit Rozenburg samen werken. Volgens De Bat vindt 'een stevige organisatorische aan passing' plaats in de aansturing van het saneringsproject. Voor de sanering is 35 miljoen euro uit de boedel van het in 2012 failliete gegane Thermphos beschikbaar. De provincie draagt 3,5 miljoen euro bij. MIDDELBURG. De Middelburgse rechtbank heeft Wim S. uit Schoondijke veroordeeld tot een celstraf van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk. Tegen Wim S. was drie jaar cel geëist waarvan zes maanden voorwaardelijk omdat hij zijn ex-vriendin lange tijd stalkte. Hij schakelde zelfs twee anderen in die haar bedreigden en ver wondden. De relatie van S. met sportschoolhoudster Agnes den Oudsten liep eind 2013 stuk. Van af die tijd belaagde hij haar op al lerlei manieren. Ook viel hij per soneel van haar bedrijf en klan ten lastig. En hij schakelde twee mensen in die haar op 6 januari voor haar woning opwachtten. Ze gaven haar een klap met een vuurwapen en ze kreeg een lap, gedrenkt in azijnzuur en ammo niak in haar gezicht geduwd. Den Oudsten is zwaar teleur gesteld over het vonnis. Ze voelt zich 'lamgeslagen'. „Ik had er al rekening mee gehouden dat het een jaar celstraf zou worden, maar ik vind het schandalig dat de consequenties voor de dader zo gering zijn. Hij krijgt nauwe lijks meer straf dan zijn handlan gers. De uitspraak laat zien dat er in Nederland nog maar weinig begrip is voor de enorme schade die slachtoffers van stalkingsza- ken wordt toegebracht." Reactie? Tips? KORTCENE VLISSINGEN Zeeland 10/11: Zeeland heeft er een grote zoon bij MIDDELBURG MIDDELBURG Natasja maakt kans hulp van het jaar te worden Natasja Koster (40) uit Mid delburg is genomineerd om Hulp van het Jaar 2015 te worden. Natasja werkt bij het Jongerenhuis de Beve- landen van Juvent. Ze bege leidt er jongeren bij het zelf standig wonen. De wedstrijd is een initiatief van de Nationale Hulpgids. Tot en met 16 november kan gestemd worden op de genomineerden via de web site www.hulpvanhetjaar.nl. door Sander van Mersbergen en Carla van der Wal Lees verder op pagina 18 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Het dagelijks provin ciebestuur wil koste wat het kost voorkomen dat de sanering van het terrein van de voormalige fos- forfabriek Thermphos vertraging oploopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2